Güzellik Sırları

Perma Saç Uygulaması


Perma saç yaptırmak istiyorsunuz ama çekiniyor musunuz? Perma saç bakımı nasıl yapılır? Doğal bukleler nasıl elde edilir? Merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu yazımızda paylaşacağız. Okumaya devam edin.

perma-ve-bukle-sac-d33c64dc-831a-4ed1-8778-6f3ee2622969
Perma Saç Uygulaması
Giriş21.11.2019 16:30

 

Perma Saç Nasıl Yapılır?

 

Perma, saç dokusunu değiştirmek için kimyasallar kullanarak, saçta dalgalar veya bukleler oluştur. Saçlarınızın daha uzun süre dalgalı kalmasını sağlayan perma işlemi ile doğal bukleler elde edebilirsiniz. Bukle sıklığınız ve bukle kalınlığınızı kuaförünüzle seçerek hayal ettiğiniz hacimli saçlara sahip olabilirsiniz.

 

Perma Hangi Saçlara Uygulanır?

 

Kısa veya uzun fark etmeksizin her saça uygulanan perma işleminde bukle sıklığını ve kalınlığına siz karar verebilirsiniz. İstediğiniz kalınlığa göre seçilen perma çubukları, saça yerleştirildiği yerler ve uzunluklarına göre permanın sıklığı belli olacaktır. Minik tutamlar halinde perma çubuklarına sarılan saçlar daha kıvırcık ve daha hacimli bir görünüm sağlar. Bu yöntem genelde ince telli ve az saçlarda tercih edilir. Kalın telli ve yoğun saçlara sahip iseniz, daha iri tutamlarla çubuklara sarılan saçlar daha doğal buklelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

 

 

Perma Saç Yapım Aşamaları

 

Perma öncesi saçlar iyice yıkanıp kurutulur ve sonra kimyasal solüsyon sürülür. Saça kıvırcık görünümü vermesini sağlayan bu solüsyonların, daha iyi nüfuz edebilmesi için saçların temiz olması gerekir.

 

Solüsyonun sürülmesinin ardından bir başka kimyasal madde içeren nötralizer saça uygulanır ve perma çubukları sarılmaya başlanır. Isı uygulaması yapılarak saçın kalıcı şekil alması sağlanır. Kimyasalların kullanılmasıyla gerçekleştirilen perma işlemini yaptırmadan önce, bir süre saçlarınızda açma işlemi veya başka kimyasal işlemler yaptırmamaya özen gösterin. Çünkü perma ilacının içindeki kimyasallardan olan amonyak ve hidrojen sayesinde saçlarınız istediğiniz kıvırcıklığa ulaşacaktır. Üst üste uygulanan kimyasal işlemlerin sonucunda saçlarınızda yıpranma olabilir. Saçlarınızdaki yıpranmaları onarmak için sülfatsız şampuanları kullanabilirsiniz.

 

Yapılan Perma Saçta Ne Kadar Süre Kalır?

 

Yapılan kimyasal işlemlere göre en az 3-4 ay kalıcı olabiliyor. Saçlarınız uzadıkça bukleleriniz daha doğal görünüme kavuşarak maşa yapılmış gibi bir görünüme kavuşacaktır. Perma kalıcı bir saç bakımı olarak kabul edilirken, oluşturulan kıvrılma şekli aslında birkaç aydan bir yıla kadar sürer. Elbette permanın kalıcılık süresi saç tipinize bağlıdır.

 

 

Kısa Saçlarda Perma

 

Saçlarınız kısaysa ve inceliğinden dolayı oluşan hacimsizliğinden yakınıyorsanız perma işlemi yaptırarak doğal ve hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınız uzun bir süre boyunca hiç görünmediği kadar hacimli duracaktır.

 

Uzun Saçlarda Perma

 

Uzun saçlara uygulanan kalın permalar oldukça doğal görünüm sağlarken, saçlarınızı ister toplayın isterseniz de açık bırakın. Her iki durumda da saçlarınız hacimli görünecek ve dikkat çekici bir hoşluk katacaktır.

 

Perma İşleminden Sonra Saç Bakımı

 

Yapılan kimyasal işlemlerden sonra saçlarınız iyi bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Kuaförünüzün size söylediği tavsiyelere uyarak şampuan ve saç kremlerini mutlaka kullanmalısınız. Bir diğer kullanmanız gereken saç maskelerini, haftada bir veya iki kez uygulamanız dahilinde saçlarınız daha canlı, parlak ve sağlıklı görünecektir.  Günlük olarak da saç bakım yağı kullanmanızda fayda var.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.