Trending

Patatesin Kararmaması İçin Ne Yapılır?


Çıtır çıtır patatesler kızartması çekti canınız ve  patateslerinizi özenle soydunuz. Ya da buzlukta bekleyen patateslerin aklınıza geldi ve çıtır çıtır kızartmak için doğradınız. Tam o anda araya başka bir iş girdi ya da üzerinden kısa bir süre geçti. Soyduğunuz o güzelim patateslerin karardıklarını fark ettiniz. Bu durumun önüne geçmek için çok pratik ve klasik bir yol var aslında.Bakalım bunlar nelermiş....

16cc8ab0b069-patates-soymak-jpg
Patatesin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
Giriş25.09.2020 9:53

Çıtır çıtır patatesler kızartması çekti canınız ve  patateslerinizi özenle soydunuz. Ya da buzlukta bekleyen patateslerin aklınıza geldi ve çıtır çıtır kızartmak için doğradınız. Tam o anda araya başka bir iş girdi ya da üzerinden kısa bir süre geçti. Soyduğunuz o güzelim patateslerin karardıklarını fark ettiniz. Bu durumun önüne geçmek için çok pratik ve klasik bir yol var aslında. Patatesleriniz bundan sonra hiç kararmayacak. Hadi gelin hep birlikte mutfakta hayatı kolaylaştıran bir püf noktası daha öğrenelim.

İçeriğinde bulunan zengin besin değerleri ile patates dünyanın her bölgesinde yetiştirilebilir. İster çiğ tüketin ya da pişmiş olarak tüketin, bir çok faydası bulunuyor. Fakat sağlıklı bir şekilde patates yiyebilmek,patatesten tümüyle faydalanabilmek için hem saklama hem de pişirme koşullarına dikkat göstermemiz gerekiyor.

Patatesi soyarak yapacağınız her türlü işlemde bekleme süresini kısa tutulmalıyız yoksa patatesimiz hemen kararır. Peki, Patates neden kararır? Patates kararmasını nasıl önleriz?İşte bugün ki yazımızda bunları öğreneceğiz.


Soyulmuş patates neden hızla kararır?


Meyve ve sebzelerde, kabuk soyma, dilimleme ve kesme gibi zedelenmeler nihayetinde bazı renk değişimleri ve kararmalar meydana gelir. Pembeden maviye kadar görülen değişik renk tonlarındaki bu değişimlere ise  ‘’esmerleşme’’ adı verilmektedir. Esmlerleşme, meyve ve sebze özsularının hava ile temas etmesi nihayetinde oluşur.

patatesin-kararmamasi-icin-ne-yapilir-2

Sağlıklı ve doğru bir tüketim için patatesleri önceden hazırlamamız gereklidir. Soymuş olduğumuz veya dilimlediğimiz patateslerin kararmaması için hava ile temas etmemesi gerekir. Bunu sağlamak içinde soğuk su ile dolu bir kapa patateslerimizi koymalıyız. Su seviyesi patateslerin üstünü bütünüyle kapatacak şekilde olmalıdır. Lakin bu yöntem ile patateste bulunan bazı vitaminler eriyip kaybolacak ve  bu da patatesin besin değerinin azalmasına neden olacak.

Patatesin kabuğu soyulduğunda yahut dilimlendiğinde kısa bir zaman içinde oksidasyon yani kararma olayı ya da bir diğer adıyla esmerleşme olayı meydana gelmektedir.

Yaşanan bu renk değişimi patates tüketmemenize engel değil tabi ki.Ancak görsel açıdan da iştah açıcı ve lezzetli görünmesini istiyorsak kararmasına engel olmamız gerekir.Bakalım bunun için neler yapabiliyormuşuz?

patatesin-kararmamasi-icin-ne-yapilir-1

 

Patates kararmasını nasıl önleriz?


Her türlü yemeğe katılabilen her çeşidi yapılabilen patatesin kararmasını engellemek için uygulanabilecek en etkili ve bilindik yöntem tuzlu suya atmaktır. Bu yöntemi kullandığımız zaman patatesi uzun bir süre soyulmuş olarak muhafaza etme imkanı bulmuş olacağız. Tuzlu su işleminden önce kullanılacak olan patateslerin hepsinin iyice yıkanması,çamurluysa çamurundan arındırılması gerekli. Patatesleri arındırma ve yıkama işlemi bittikten sonra kullancağımız patateslerin sığabileceği irilikte bir kaba aktarılarak içine su doldurulmalıdır. Daha sonra bu kabın içerisine bol miktarda tuz atıyoruz.Ve iyice karıştırıyoruz.Tuzlu su karışımımızı bu şekilde hazırlamamızın ardından ise patatesleri teker teker soyarak tuzlu su karışımımızın olduğu kabımıza koyuyoruz.
 

 

Soyulmuş patatesleri saklama yöntemleri neler?


Kararmaması,besin kaybı yaşanmaması ve lezzetli bir sunum için soyduğumuz patateslerin biraz daha özel saklanması gerekiyor.

Bu saklama yöntemleri ise;

  • soğuk suda içerisinde bekletmek;
  • kaynar su ile haşlama;
  • dondurmak ya da soğutmak

Soyulmuş patatesleri mümkün olduğu kadar uzun tutmaya yardımcı olacak birkaç kural, faydalı özellikleri ve besinleri aynı seviyede kalacaktır:

  • Soyulmuş patatesleri korumanın en popüler yolu, soğuk suya batırmaktır. Bu tür patatesleri dört saat kullanmanız gerekir. Aksi takdirde, böyle bir üründe besin kalmaz.
  • Suya yerleştirilmiş patatesler 24 saat boyunca buzdolabında saklanırken, oldukça yenilebilir ve faydalı bir ürün kalır. Suyu periyodik olarak değiştirmek daha iyidir ve pişirmeden önce (pişirirseniz) tatlı suyla doldurun.
  • Soyulmuş patatesleri hem genel hem de kesilmiş olarak dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak, dondurulmuş patateslerin çözülmemesi gerektiğini unutmayın. Patatesler dondurucudan çıkarıldıktan sonra hemen suya atılmalı ve su ya tuz eklenmelidir.
  • -30 ° C sıcaklıktaki bir dondurucu kullanıldığında, patateslerin raf ömrü neredeyse sınırsızdır.BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ ?
  • Kesmiş olduğunuz patateslere iyot eklerseniz, eti mavi renge döner.Bunun sebebi ise, iyotun patatesin içindeki nişasta ile reaksiyona girişi, bu da renginin değişmesine maviye dönmesine neden oluyor. Ancak bu özellik sadece çiğ sebzeler için geçerli.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.