Trending

Pasif İçiciliğin Zararları


Sigara kullanımı özellikle akciğer kanserine yakalanma riskini yüzde 90 oranında artırmaktadır. 4000'den fazla kimyasal madde bulunan sigara dumanını doğrudan ya da dolaylı olarak içimize çekmekteyiz. Akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne, kalp ve damar sorunları ve farklı hastalıklara yol açmaktadır.

76b71a97d792-pasificicilik-jpg
Pasif İçiciliğin Zararları
Giriş27.01.2020 17:37

Bıraktıktan Sonraki 10 Yıl İçinde Risk Azalır

Sigaranın sağlığa zararı kullanıldığı anda başlamaktadır. Dumanı; ağız, dil, boğaz, yiyecek borusu, nefes borusu, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. İçeriğindeki zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane benzer biçimde pek fazlaca organa ulaşır ve zarar verir. Bu nedenle sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış hissetmemeli ve vücudunun kendini yenileme fırsatını kaybetmemelidir. Sigarayı bırakanlarda özellikle kalp hastalığı ve kanser riski de seneler geçtikçe giderek azalmaktadır. Sigara kullanımını bıraktıktan 10 sene sonra kalp hastalığı ve kanser riski, sigara içmemiş bir şahıs ile neredeyse eşit düzeye yaklaşmaktadır.

Çocuklar Daha Çok Etkileniyor

Pasif içicilik, başkalarının kullandığı sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara şeklinde tütün mamüllerinden meydana gelen dumana maruz kalınmasıdır. Tütün dumanından etkilenme de başta kanser olmak üzere hayatı tehdit eden pek fazlaca hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Çocuklar, yetişkinlere gore sigara dumanından daha oldukca etkilenmekte ve küçük yaşlardaki bu maruziyet, ileride önemli hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Çocukların tütün dumanının zararı dokunan etkilerine karşı fazlaca daha duyarlı olduğu bilinmeli ve bundan dolayı dumansız hava sahaları kurmak, toplumdaki her insanın en önemli görevi olmalıdır. Çocukların yanında sigara içmek aşağıdaki hastalıklara davetiye çıkarabilir;

 • Araştırmalar, ebeveynleri sigara içen daha büyük çocukların daha sık hastalandığını gösteriyor. Sigara içmeyen çocuklardan akciğerleri daha az büyür ve daha fazla bronşit ve zatürre olurlar.
 • İkinci el sigara içen çocuklarda hırıltı ve öksürük daha yaygındır.
 • İkinci el sigara, bir çocukta astım krizini tetikleyebilir. Sigara içen astımlı çocuklar daha şiddetli ve sık astım atakları geçirir. Şiddetli bir astım krizi, bir çocuğun hayatını tehlikeye atabilir.
 • Ebeveynleri etraflarında sigara içen çocuklar daha fazla kulak enfeksiyonuna yakalanır. Ayrıca kulaklarında daha sık sıvı olur ve drenaj için kulak tüplerine daha fazla operasyon geçirirler.
   


Pasif İçicilik Yaşamı Tehdit Ediyor

 • Hiç sigara içmemiş olan kişilerde akciğer kanserine niçin olabilir.

 • Kalp hastalıklarını ve kalp krizini tetikler.

 • Öksürük, balgam, hırlama ve soluk darlığı gibi sorunlara neden olur.
 • Hamileyken pasif içici olan anne adaylarının  doğacak bebekleri normalden küçük doğar.
 • Doğumdan sonrasında edilgen içiciliğe maruz kalan bebekler, diğer bebeklere bakılırsa daha çok akciğer enfeksiyonu geçirir.
 • Pasif içicilik, astımı olan çocuklarda daha sık ve daha ağır ataklara niçin olur.
 • Pasif içici çocuklarda bronşit ve zatürre olasılığı daha yüksektir.
 • Pasif içiciliğe maruz kalan birtakım bebeklerde ani bebek ölümü sendromu görülebilir.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.