Trending

Papağan Türleri Ve İsimleri Nelerdir?


Rengarenk parlak tüyleri ve taklit yetenekleri ile zeki bir kuş olan papağanlar, evlerde beslenebilmektedir. Papağanların bilinen ana vatanı Afrika'dır. Peki, papağan türleri ve isimleri nelerdir? Papağanın çeşitleri ile özellikleri nelerdir? İşte, bilinmesi gerekenler.

0337890d550e-papagan-2-jpg
Papağan Türleri Ve İsimleri Nelerdir?
Giriş22.07.2020 13:58

İnsan yaşamına renk katan papağanların birçok çeşidi bulunmaktadır. Tür çok fazla olmasına rağmen genellikle evde beslenen türler bilinmektedir. Kuşlar arasında beyinleri en gelişmiş olan grup papağandır.Duydukları sesleri rahatlıkla taklit edebilme yeteneğine sahip olan papağanlar,oldukça büyük üne sahiptirler. 

Papağan Türleri ve İsimleri Nelerdir?

Adeta bir insan gibi konuşma yeteneğine sahip olan papağanlar, doğanın harika kuşlarından biridir.Evcil hayvan olarak evlerde beslenmekte olan papağanların ilginç yetenekleri mevcuttur.Bu özellikleri ile bir çok kişiyi kendilerine hayran etmektedirler.Dünyanın en popüler papağanı ise,Kakadygiller ailesine mensup sultan papağanıdır.Cennet papağanı olarak da bilinen bu tür ilk defa papağan sahiplenecek bireyler için en uygunudur.En uzun yaşayan papağan türü ise küçük evcil Parrotlet papağınıdır.

Gökkuşağıı Lori Papağanı’nın uzun veya kısa olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır.Rengarenk tüyleri olan Lori adının hakkını tam anlamıyla veriyor.En iyi konuşma yeteneği ise Jako Papağanında bulunuyor.Bu tür papağan türleri arasında taklit ve konuşma yeteneği en iyi olandır.Eğer yeterli eğitim verilirse papağanlar rahatlıkla konuşabilirler.Amerika’da özellikle konuşan papağan türüne fazlaca rastlanmaktadır.En fazla beslenilen ve sık rastlanan tür ise muhabbet kuşudur.Konuşması net değil fazla.Yine de ıslık gibi sesleri çok rahat bir şekilde çıkarmaktadır.

Papağanların Çeşitleriyle Özellikleri Nelerdir?

Papağanların hafızaları çok kuvvetlidir.Ses ve melodileri ezberleyerek taklit etmektedirler.Dişi papağanlardansa erkek papağanlar daha iyi konuşabilme özelliğine sahiptirler.Konuşma eğitimi için papağanlara ödül ya da ceza gibi teşvikler koymalısınız.Sınıflandırma yaparken papağanların dil yapılarına da dikkat etmek önemlidir.Toplamda 332 papağan türü bilinmektedir.Ancak bunların alt türleri de bulunmaktadır.


Kırmızı Ara Papağanı ev ortamına çok zor alışan papağan türlerindendir.Yaşayacakları ortamlara alışmaları için papağanlar yavru iken sahiplenmelidir.Tavır ve yaptıkları harektleri ile Sultan papağanları ilgiyi hemen üzerlerine çekebilirler.Uyumlu olmaları ile çok tercih edilirler.

İlgiyi,odak noktası olmayı çok severler.Çok hızlı konuşan Sülfür Kakadu Papağanınun ne dediği genellikle anlaşılmaz bu nedenle.Yüksek ses çıkarmalarından ötürü bazen sorun yaşatabiliyor.Ama yine de ev de özellikle de yalnız bireyler için bir papağan beslemek çok zevkli olacaktır.

Kırmızı arkalı papağan doğada çok fazla bulunmuyor.Bünyesinde bir çok farklı renk barındırıyor.Bünyeleri çok hassas olan papağanların bakımları oldukça özenli dikkatli ve doğru bir biçimde yapılmalı.Hijyen koşullarına çok özen gösterilmeli papağanla temastan önce steril olmalısınız.

Ülkemizde yaşayan iki tür papağan vardır.Biri Yeşil Papağan diğeri ise İskender papağanıdır.İskender papağanı oldukça zekidir.Dışarıdan baktığınız zaman sizi büyüleyecek bir güzelliğe sahip bir papağandır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.