Trending

Pandemi Sonrası İçin Tutmanız Gereken 6 Sağlıklı Alışkanlık


Pandemi kısıtlamaları kalktıktan sonra devam etmek istediğiniz yeni bir hobi veya aile etkinliği başlattınız mı? COVID-19'un 2020 yılını gerçekten mahvettiğini söyleyebiliriz kolayca. Ancak bu yıl karşılaştığımız değişikliklerle , daha önce yapma fırsatı bulamadığımız şeyler için daha fazla zaman keşfettik.Bu da bir gerçek.

99e8d9b71cd6-happy-couple-forest-from-shot_23-2148785786-jpg
Pandemi Sonrası İçin Tutmanız Gereken 6 Sağlıklı Alışkanlık
Giriş15.06.2020 17:44

Bu salgının önemli bir yönü var. Bu yıl daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirdiğinizi fark ettiniz mi? Dışarıda daha fazla zaman mı geçiriyorsunuz? Partnerinizle daha fazla konuşmak mı yoksa eski arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak mı? Bunların hepsi için bolca zaman ve imkan bulduk.

Dünyanın dört bir yanında bulunan çalışanlar aileleri ve arkadaşları ile daha iyi bir bağ kurduklarını, yeni hobiler edindiklerini ve hatta fiziksel aktivitelerini artırdıklarını bildiriyorlar.

Pandemiden kurtulmak için en sevdiğimiz sağlıklı alışkanlıklarımızın bir listesini, bunları kısıtlama kolaylığı olarak nasıl sürdürebileceğinize dair ipuçlarıyla birlikte derledik.

 

1. Doğayı takdir etmek

Pek çok iş yeri geçici olarak kapandığı veya evden çalışan bir modele geçtiği için, çalışanlar artık anlamlı molalar verdiklerini, genellikle öğle yemeklerini, sabahlarını veya akşamlarını yeşil manzara eşliğinde geçirdiklerini bildiriyor.

Doğa ile bağlantı kurmak, zihinsel sağlığınızı desteklemenin temel dayanaklarından biridir. İşyerinize dönüyorsanız, öğle yemeğinde neden yeni bir parkta yürümeye çalışmayasınız? Veya bir arkadaş veya meslektaş ile kahve içmek için buluşurken dışarıda oturmayı tercih edin. Doğa ile bağınızı sürdürmek size gerçekten çok iyi gelecek.

 

 

2. Fizikselleşmek


Bazı çalışanlar, fitness hedeflerinin pandemiden biraz etkilendiğini bildirirken, birçoğu fiziksel aktivitelerini arttırdı. Raporlar , küresel olarak COVID-19'dan önce haftada 1-2 kez egzersiz yapanların artık faaliyetlerini yüzde 88 artırdığını gösteriyor.

Son zamanlarda yeni bir sağlıklı alışkanlık edindiyseniz, normalliğe dönüş göz korkutucu olabilir. Anketlere katılan çalışanlar egzersiz yapmasını önlemede zamanın büyük bir faktör olduğunu, o halde bol bol zaman olduğunu ve egzersiz yapmanın çok daha mümkün olduğunu bildiriyor. Çevrenizde ki yerel belediyeler tarafından yürütülen çok sayıda ücretsiz egzersiz sınıfı veya işyerinizin yakınında katılabileceğiniz sosyal spor alanları vardır.Değerlendirmeye ne dersiniz.

Yakın zamanda dışarıda aktif hale geldiyseniz, alışkanlığı sürdürmek için çaba sarf etmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.

 

 

3. "Benim" için zaman yaratmak

Devlet spor salonlarını, barları, kafeleri ve hatta işyerlerini kapattığında, yeni şeyler için zamanları olduğunu fark etti insanlar. Bir sürü zaman.
Çalışanlar, bu büyük fırsatı yeni beceriler öğrenmek veya eskilerini yenilemek için kullandı, hatta bazen birkaç yıl erteleyecekleri bir projeye başladı.

Psikolojik raporlar, bir pandeminin ortasında bu görevleri üstlenmenin aslında can sıkıntısını öldürmekten daha faydalı olduğunu söylüyor.

Psikyatristler akıl yürütme ve iyi kararlar verme yeteneğinizin, beyninizin bilgiyi ne kadar iyi yorumladığına ve işlediğine bağlı olduğunu söylüyor.Kendinize meydan okuyarak, zihinsel yollarınızın etkinliğini artırıp  eski veya yardımcı olmayan düşünce kalıplarını tazelemenizi öneriyorlar.
Salgın sırasında yapmaktan zevk aldığınız bir şey bulduysanız, haftada iki kez 30 dakika devam ettirmeyi deneyin. Ya da, akşamları televizyon izlemek yerine vaktinde kısıtlı olduğunuzu fark ederseniz, bir Sudoku veya bulmaca, hatta normal TV şovunuz yerine bir belgesel izlemeyi deneyin.

 

 

4. Nazik olmak

Nisan ayında, çocukları koronavirüs pandemik kilitlenmelerinden uzaklaştırmak için küresel bir çevrimiçi harekette insanların pencere kenarlarında oyuncak ayılar ortaya çıkmaya başladı.Bu gibi gönüllülük aktiviteleri ruha çok iyi gelecek.Emin olabilirsiniz.

Araştırmalar bize bir iyilik yapmanın oksitosin adı verilen bir kimyasalın salınımını tetiklediğini söylüyor. Bu, beyninizin sosyal bağlantı ve güven ile ilişkili alanını uyarır ve bu da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Araştırmalar göstermiştir ki, nazik bir iş yaptığınızda, bu aslında size yardım ettiğiniz kişiden daha büyük bir mutluluk artışı sağlar.

Pandemi dışında başkalarına nezaket göstermeye devam etmenin bazı kolay yolları vardır . Birine sadece "teşekkür ederim" demeyi veya bir komşunun çöp bidonlarına yardım etmesini düşünün. Sadece başkasına yardım etmekle kalmayacak, kendine de yardım edeceksin.

 

 

5. Daha fazla bağlantı kurmak

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bazı insanların ev arkadaşları, birlikte yaşadıkları eşler veya evdeki aileleriyle daha duygusal bir düzeyde bağlantı kurduğunu göstermektedir.

Psikologlar, yakın çevrede olmanın başlangıçtaki bazı hayal kırıklıklarına rağmen, insanların birbirlerine karşı daha hoşgörülü hale geldiğini söylüyorlar.

"Kaliteli zaman", bu artan bağlılığı devam ettirmek için çok önemlidir. Eşleriyle yaşayanlar için, evde birbirinize akşam yemeği hazırlayacağınız veya birlikte bir bulmacayı tamamlayacağınız düzenli bir randevu gecesi planlayabilirsiniz. Arayanlar için Ev dışında arkadaşlarınızla ve ailenizle olumlu ilişkilerini sürdürmek için haftalık veya iki haftada bir video görüşmesi yaparak bu insanlara minnettarlığınızı düzenli olarak ifade etmeyi denemelisiniz.

Çocuklarınızın evden okula gitmesi sona ermiş olabilir, ancak aileyle bağlantı kurmak için zaman ayırmak hala önemlidir.

 

 

6. Değişime Açık Olmak

Değişim belirsiz, kaotik ve zorlayıcı olsa da, gümüş bir astarı var. Vücudumuza stresle savaşmayı öğretir.

Depresyondan çıkmak, atalarımızın farklı bir yaşama uyum sağlamasına yol açtı ve psikologlar, koronavirüsün genç nesiller için de aynısını yapabileceğine inanıyor.
Birbirimizi selamlama şeklimiz gibi basit şeyler muhtemelen değişecek, ancak birbirimizle daha derin, daha otantik bir düzeyde bağlantı kurma şeklimiz gibi daha etkili değişikliklerin salgından çıkması muhtemel.

Daha dirençli olmaya yönelik bu değişiklik muhtemelen doğal olarak gerçekleşecek olsa da, kişisel gelişiminizi desteklemek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.