Osman Hamdi Bey Evi Müzesi

Türk Müzeciliğinin kurucusu olarak kabul edilmektedir. Osmanlı İmparatorluğunun yetiştirdiği önemli ressamlar arasında yer almaktadır. Osman Hamdi bey Osmanlı devletinin en önemli ressam, müzeci ve arkeologdur.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
osman-hamdi-bey-evi-muzesi-02b3e643-7647-46dc-b7e9-17dbcddd0676
Osman Hamdi Bey Evi Müzesi
Giriş13.01.2021 13:54

 

Osman Hamdi Bey Kimdir?


Sanayi-i Nefise Mektep-i Alisi ( Güzel Sanatlar Akademisi) ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni kuran Osman Hamdi Bey Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’nın oğludur. Paris’e hukuk eğitimi alması için gönderilmiştir fakat hukuk eğitimi yerine resim ve arkeoloji eğitimi almayı tercih etmiştir.


Aldığı eğitim bitip İstanbul’a döndükten sonra devletin farklı kademelerinde görev yapmıştır.  Müze-i Hümayun Müdürlüğüne 1881 yılında atanmış ve alanında devrim sayılabilecek Asar-ı Antika Nizamnamesini 1883 yılında hazırlamıştır. Ayrıca bu nizamname ile eserlerin yurtdışına götürülmesi yasaklanmıştır.

 


Bilinen ilk bilimsel Türk kazıları onunla başlamıştır. Saydam’da ve Nemrut dağında arkeolojik kazılar gerçekleştirmiştir. 
Osman Hamdi bey bu uğraşlarının arasında resim çalışmalarını da ihmal etmemiştir. ‘’ Kur’an Okuyan Hoca, Silah Taciri, Feraceli Kadınlar ve dünyaca ünlü olan Kaplumbağa Terbiyecisi ‘’ en önemli eserleri arasında yer almaktadır.
1910 yılında İstanbul’da hayata gözlerini kapamış, Gebze Eski Hisar’a defnedilmiştir.


Osman Hamdi Bey Evi Müzesi

 

Gebze Eskihisar 1884 yılında Türk Müzeciliğinin kurucusu sayılan Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılmıştır.
Osman Hamdi Bey’in planını çizdiği yapı iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kullanılan malzemelerin bir kısmı yurt dışından getirilmiştir.


Farklı bir tarzda inşa edilen bu yapının geleneksel Türk evlerinden farklı olduğu, Fransız mimarisinden etkilenmiş olduğu görülmektedir.

 

Ön cephesi deniz manzarasına bakan yapıya, çift kanatlı bir kapı aracılığıyla giriş verilmiştir. Giriş kısmının üst tarafında stilize edilmiş palet süslemelerine yer verilmiştir. Ayrıca zemin katın kapı yüzeylerine işlemiş olduğu çiçek süslemeleri son derece zariftir.

 

 

Bu yapının en ilginç yönlerinden bir tanesi balkon düzenlemesidir. İkinci kat beden duvarlarını baştan aşağı saran balkonun korkulukları oldukça dikkat çekicidir. Yapının saçak sistemlerine bitişik olarak yapılmış palet süslemeleri Osman Hamdi Bey Evi’nin her yüzeyine ayrı bir hareketlilik katmıştır. Bu uygulama pencerelerin üst kısımlarında da görülmektedir. Ayrıca yapıda semer çatı sistemi uygulanmıştır. 

 

Kocaeli tarihinin oldukça önemli bir kesitine tanıklık eden bu yapı son derece önemlidir. Osman Hamdi Bey gibi önemli sanat insanının uzun süre kaldığı bu yapı da Atatürk ve İsmet İnönü gibi Türk büyüklerini de ağırlamıştır.


Müze içerisinde Osman Hamdi Bey’in kişisel eşyaları aile resimleri ve yapmış olduğu resim çalışmalarının aynı ölçüde kopyaları sergilenmektedir.

 


Osman Hamdi Bey 26 yıl süresince yaz aylarında vaktini geçirdiği bu köşkte en ünlü tablolarını çizmiştir.

 

Kocaeli Müzesi Müdürlüğüne bağlı birim olarak hizmet veren Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi 2006 yılında yapılan protokolle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından müze içerisinde yapılan dekorasyon, bakım ve çevre düzenlemesi yapılarak 2007 yılında hizmete açılmıştır.
 
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.