Ormanya’ya Nasıl Gidilir? Girişler Ücretli mi? Hayvan Türleri Neler, Hobbit Evleri, Piknik Alanı Var mı? Cafe ve Restoran Var mı? Çadır ve Karavan Kampı Yapılabilir mi? Balık Tutulabilir mi? Sapanca Gölü Yakın mı? Otel Var mı ?

0fd380b3e783-5601fa020e4bc811ea9741e6109e0527-jpg
ORMANYA
Giriş11.11.2020 15:20


 
Ormanya, Kocaeli ve Sakarya’nın ortasında iki ile de neredeyse eşit uzaklıkta bulunan ve gerçekten doğayla ve hayvanlarla iç içe güzel vakit geçirmek isteyenler için tam bir biçilmiş kaftan. 

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hayvanat Bahçesi, Vahşi Yaşam Alanı, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Karavan ve Çadır Kamp Alanı, Doğa Okulu ve Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi olmak üzere 6 ana bölgeden oluşuyor. Ormanya 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar.
 

Parkın girişinde yoğun bir kalabalığı dahi karşılayacak kadar oturaklar ve kamelyalar bulunuyor. Burada 5500 ve 3500 mertelik yürüyüş parkurları bulunuyor. 

Ormanya içerisinde bulunan hayvanat bahçesine şu anlık girişler ücretsiz. 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken bu hayvanat bahçesinde mutlaka bir tur atmalısınız. Üstelik çocuklar için at bakıcısı eşliğinde atlara binmek ücretsiz.

Hayvanat bahçesindeki hayvanları kişisel olarak beslemek veya barınaklara yabancı bir madde atmak, içeride sigara içmek, flaşla fotoğraf çekmek yasak.

Park içerisinde belirli noktalarda çeşme, mescit ve WC gibi hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 

Ormanya’da yapılacaklar bunlarla da sınırlı değil. Ormanya Doğal Yaşam Parkı tam 12 alandan oluşmaktadır.

Ormanya’da pazartesi günleri içeride bulunan hayvanların bakımları yapıldığı için pazartesi günleri ziyaretçi kabul etmemektedir.

 

Ormanya’daki Hayvan Türleri

67 türde 768 adet hayvanın bulunduğu alanda çocukların rahatlıkla görebileceği bir düzen bulunuyor.

Kanatlılar; Altuni Sülün, Amerikan Ördeği, Atarax Tavuğu, Beç Tavuğu, Beyaz Kuğu, Cennet Papağanı, Çin Kazı, Deve Kuşu, Emu Deve Kuşu, Gümüşi Sülün, Güvercin, Hatuni Sülün, Hindi, İspenç Tavuğu, Jako Papağanı, Kafkas Sülün, Mandarin Ördeği, Mısır Kazı, Pekin Ördeği, Puhu Kuşu, Siyah Kuğu, Sultan Papağanı, Sussex Tavuğu, Tavus Kuşu, Yeşil Başlı Yaban Ördeği

Sürüngenler; Boa Yılanı, İguana, Piton Yılanı

Memeliler; Ala Geyik, Alpaka Devesi, Arap Atı, Ceylan, Deve, Haflinger Atı, Kara Kaya Koyunu, Karaca, Karagül Koyunu, Kıl Keçisi, Kızıl Geyik, Lama, Lemur,Manda, Mardin Eşeği, Minyatür Keçi, Muflon Koyunu, Oklu Kirpi, Poni Atı, Rakun, Tiftik Keçisi, Yılkı Atları, Zebra

 

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanıtılan Ormanya Doğal Yaşam Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı Uzuntarla mevkiinde D100 karayolu kenarında yer alıyor. Hususi aracınız ile İstanbul – İzmit arasındaki Anadolu otoyolundan İzmit’e doğru ilerleyip yaklaşık 90 km sonra Cengiz Topel Havalimanı çıkışından devam etmeniz gerekiyor. Adapazarı – İzmit e-80 yolundan yaklaşık 14 km Adapazarı istikametinde ilerlediğinizde Ormanya Doğal Yaşam Parkına ulaşıyorsunuz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsleri ile de Ormanya’ya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. 

281 ve 287 nolu Uzuntarla – Eşme otobüslerini Ormanya’ya gitmek için kullanabilirsiniz. Otobüs kalkış saaatlerine ve güzergahlarına sitemizde bulunan Ulaşım kategorisinden bakabilirsiniz.

 

Ormanya’ya Girişler Ücretli mi?

Ormanya’ya giriş tamamen ücretsiz. Kapıda bulunan turnikeler giriş çıkış sayılarını belirlemek adına kurulmuş.

Düğün fotoğrafları ile evliliğinizi ölümsüzleştirmek için Ormanya’yı seçerseniz yine ücretsiz olarak güzel manzaralı arka planlarda fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Park sabah Pazartesi günleri hariç 09:00 ile akşam 19:00 arası hizmet vermektedir. Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Bayram günlerinde 1. gün saat 13:00’da diğer bayram günlerinde normal açılış kapanış saatlerinde hizmet veriyor.

Giriş önünde yoğun kalabalık günlere dahi yetecek çoğunlukta otopark alanı buluyor.

 

Ormanya Doğa Okulu

Ormanya doğa okulunda çocuklar yediğimiz sebzelerin soframıza nasıl geldiğini öğreniyor. Sebzelerin tohumlarını ekip büyüme evrelerine şahit oluyorlar. Ellerine kürek ve çapa alıp önce toprağı havalandırıyor, sonra da çukur açıyorlar.

Tohumları en güzel şekilde ekerek can sularını veriyorlar. Keçilerden süt sağıp, elleri ile besliyorlar. Çocuklar doğal hayatı yaşayarak gözlemliyorlar. Yabani Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaban hayvanlarına nasıl müdahale edileceğini öğreniyorlar.

 

Hobbit Evleri

Ormanya’da en çok ilgi odağı olan bu bölge toprağa gömülü şekilde yuvarlak kapılı küçük evlerden oluşmaktadır. Ormanya Doğal Yaşam parkı daha açılmadan da bu evler bulunuyordu. İlerleyen zamanlarda bu alan restore edilmiş ev sayıları çoğaltılmış, hatta değirmen ve dere dekorları da eklenmiştir.
 

Yüzüklerin Efendisi filminden sonra ilgi uyandıran hobbitlerin nasıl evlerde yaşadığı merak edilmeye başlanmıştı. Evlerin önünde fotoğraf çekilme kuyrukları oluşuyor. Sabah erken saatlerde gittiğinizde burada yer alan banklarda kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.
 

Hobbit evleri sadece dekor amaçlı yapılmıştır, içerisine giriş ya da konaklama yapılmamaktadır. Birbirinden farklı masal evlerinin olduğu bu alanda, her an bir yerden masal kahramanı fırlayacakmış gibi duruyor.
 

Ocak ayında gösterime giren “Gamonya; Hayaller Ülkesi” filminde oynayan BKM ekibi çekimleri burada gerçekleştirmiştir. Doğal yapının bozulmaması için çaba sarf eden yapım ve küçük oyuncuları Ormanköy alanına hayran kaldıklarını ifade etmişlerdi.

 

Botanik Yolu

Türkiye ve Kocaeli, bitkisel kaynaklar bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğin tanıtılması ve gelen tüm ziyaretçilerle tanıştırılması bakımından Botanik Yolu büyük önem taşımaktadır.

Botanik Yolu; doğal ve kültür bitkilerini amaçlarına uygun olarak, belli bir düzen içinde yetiştirerek ziyaretçilerle buluşturmayı hedeflemektedir. Ziyaretçileri eğitecek ve botanik bilimi hakkında bilgilendirecek olan Botanik Yolu, aynı zamanda bitki türleri üzerinde değişik amaçlı bilimsel çalışmalar yapmaya olanak sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra Botanik Yolu tamamlandığında; bitki koruması ve tehlike altındaki türlerin korunması gibi işlevleri yerine getirecektir.

Henüz tamamlanmayan Botanik Yolu ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Ormanya’da Piknik Alanı Var mı?

Ormanya 150 dönümlük mesire alanına sahiptir. Burada 6 kişilik 500 adet piknik masası, 10 kişilik 40 adet çardak bulunuyor. Piknik yapabiliyorsunuz, içeride ateş yakmanız yasak ancak tüplü ocaklar ile mangal yapabilirsiniz, piknik alanının yanında voleybol sahası ve çocuk oyun parkları bulunuyor. Yanınızda her türlü kahvaltı malzemenizi getirdiğiniz takdirde doğal güzellikler ile birlikte kendi kahvaltınızı da Ormanya’da yapabilirsiniz.

 

Ormanya’da Cafe ve Restoran Var mı?

Ateş yakmanın yasak olduğunu belirtmiştik, mangal yapamıyorsunuz ancak içeride Büyükşehir Belediyesi’ne ait Antik Kapı Restorant’ın bir kafesi bulunuyor. Çocuklarınız restoranın yanında eğlenirken siz de burada bir şeyler yiyip içebiliyorsunuz.

Ayrıca içeride gözleme evi ve küçük bir büfe bulunuyor. Temel ihtiyaçlarınızı bu büfeden karşılayabilirsiniz.

 

Ormanya’da Doğa Parkurları Var mı?

Yürüyüş parkurlarının bulunduğu park içerisinde KOBİS tarafından işletilen bisiklet kiralama noktası bulunuyor. Buradan bisiklet kiralayarak içeride tur atabilirsiniz. Ancak bisiklet kiralamak için KOBİS üye kartı veya kent karta ihtiyacınız var. 15 kilometrelik bisiklet parkurunda eğlenceli turlar gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ormanya’da Balık Tutulabilir mi?

Biraz yürümeyi seven, sakin ve keyifli vakit geçirmek isteyen macera severler için ideal bir ortam sunmaktadır. Kayın, gürgen ve meşe ağaçlarının çevrelediği gölet sazan, kızılkanat, yayın ve kadife balığı'nın yanı sıra birçok su canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Alanda ziyaretçilerimizin güvenliği düşünülerek iskele bölümleri çit ile çevrilmiştir. Lütfen Sportif Olta Balıkcılığı kurallarına uymayı unutmayınız.

 

Yaban Yaşam Alanı

Doğada popülasyonları azalan tür hayvanların doğal ortamları muhafaza edilerek oluşturulan alanlarda popülasyonları çoğaltılarak doğal yaşam alanlarına tekrar salınmaktadır.

Ala geyik, Kızıl Geyik, Ceylan, Karaca, ve Yılkı atlarının yer aldığı 40’ar dönümden oluşan toplamda 9 adet yaban yaşam alanımız bulunmaktadır.
Vahşi yaşam alanımızda; 5 türde 150 adet hayvan bulunmaktadır.

 

At Biniş Eğitimi

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda çocuk hayvanat bahçesi içerisinde çocuk ve yetişkinlere yönelik uzman eğitmenler eşliğinde ücretsiz at biniş eğitimleri verilmektedir. Burada uzmanlar yardımıyla at biniş eğitiminden faydalanabilirsiniz.

 

Kuş Gözlem Evi

Ziyaretçilerin doğayı yakından tanıma fırsatı bulabildikleri bu alanda, kızıl gerdan, sıvacı, ispinoz, ağaçkakan ve birçok kuş türünü gözlemlemek ve fotoğraflamak mümkün hale geliyor.

Alan içerisinde, ziyaretçilerin oturarak gözlem yapabilecekleri bir amfi ve kuşların portrelerini görebilecekleri tasarımlar yer alıyor.

 

Kuşlar için yapılan bu alanda ağaçlara ve yerlere konumlandırılmış yem istasyonları da bulunmaktadır. Sessiz olmayı unutmayınız. Her Cumartesi alanda uzman personel eşliğinde Kuş gözlem etkinliği yapılmaktadır.

Kışın ortasına geldiğimiz bu günlerde Ormanya Doğal Yaşam Parkında birçok yerleşik ve kış göçmeni kuşun sesini duymak ve hatta onları ağaçların tohumlarıyla beslenirken görmek mümkün. Büyük baştankara, kızılgerdan, çalı kuşu, sıvacı, şakrak, kocabaş ve orman ağaçkakanı bu türlerden birkaçı. Kuş gözünüz açık olsun!

 

Ormanya Yaban Hayatı Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi

Yaban hayat canlılarına(Ayı, Geyik, Tilki, sürüngen ve kuşlara) yönelik kurulan hayvan sağlık merkezinde; izleme, koruma, tedavi ve rehabilitasyon gibi kritik müdahalelerde bulunulmaktadır.

Merkezin amacı, başta Kocaeli ve çevre iller olmak üzere olmak üzere ülkemizdeki yaban hayvan türlerinin belirlenmesi, korunması ve çoğaltılmasını sağlamak, sağlık problemlerine çözüm bulmak ve bu alanda çalışan araştırmacıları desteklemektir.
Hastane, laboratuvar, barınak, istasyon, gözlem evleri, hayvanat bahçesi ve koruma alanlarından oluşacak merkez; güçten düşmüş, yetim, hasta ve yaralı yaban hayvanlarının bakımı, rehabilitasyonu ve yeniden doğaya kazandırılmasını sağlanmaktadır.

 

Ormanya’da Çadır ve Karavan Kampı Yapılabilir mi?

Çadır ve karavan kamp alanı ormanyanın diğer güzelliklerinden biridir. Ormanya Kocaeli'deki Kamp Alanları arasında tercih edilen bir yer haline gelmiştir. Giriş kısmının hemen sol tarafında bulunan alana karavanlarınız da giriş yapabiliyorsunuz. 24 karavan 100 çadır kapasitesine sahip ve alanda elektrik, su, duş, WC, atık su döküm ve bulaşık yıkama alanı gibi ihtiyaç duyulan temel hizmetler ziyaretçilere sunuluyor.

 

Kamp bölgesinde 24 saat güvenlik bulunuyor. Çadır alanında WC, elektrik ve su hizmetleri sunuluyor.
Kamp alanına gelecek çiftlerin evli olması isteniyor, aksi takdirde konaklama yapılmasına izin verilmiyor. İçeriye alkollü içeceklerin sokulması yasaktır. En fazla 1 hafta konaklamaya izin verilmektedir.

 

Sapanca Gölü

Ormanya’yı gezdikten sonra bir de Sapanca Gölüne uğramalısınız. Sapanca Gölü etrafı ormanla çevrili yaklaşık 40 m2 genişleğe sahip doğa harikası bir göl olarak biliniyor. Suyunun berrak mavisi kıyısındaki bitki türlerinin çeşitliliği ile doğanın canlandığı bahar aylarında tam bir renk cümbüşü yaratıyor. Sapanca Gölü çevre illere özellikle de İstanbul’a da yakınlığıyla son zamanlarda pek çok kişinin tercih ettiği uğrak bir mekan haline gelmiştir. Güne göl kenarında güzel bir kahvaltı ile başladıktan sonra etrafı gezebilirsiniz. Göl çevresinde bulunan yürüyüş, koşu ve bisiklet yolu bulunuyor, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Hatta su sporlarıyla ilgili aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz. Sakarya’nın ve Kocaeli ilinin içme suyu havzası olan Sapanca Gölü’nde pek çok balık çeşidi bulunmaktadır. Burada balık da tutabilirsiniz.

Olanakları: Kano, bisiklet turu, ATV turu, paintball, su kayağı, yelken ve kürek, wakeboard, kneeboard, katamaran hava durumuna bağlı olarak rüzgar sörfü ve göl kıyısında kiralabilen diğer araçlarla su sporları yapılabilmektedir.

 

Ormanya’ya Yakın Cafe ve Restoranlar

Ormanya geziniz bittiğinde sıra güzel bir yemek yemeye geldiyse sizin için Ormanya’ya yakın doğayla iç içe şehrin kasvetinden muhteşem manzaralara sahip birkaç restoran önerisinde bulunduk. Özellikle bu civarlar Alabalık restoranları ile meşhurdur, denemenizi tavsiye ederiz. 

 

 • Ünal Restaurant (Ormanya noktasına 0,4 km mesafede)

 • Cansu Alabalık (Ormanya noktasına 3,2 km mesafede)

 • Maşukiye Irmak Restaurant (Ormanya noktasına 3,5 km mesafede)

 • Likarba Sapanca (Ormanya noktasına 3,4 km mesafede)

 • Yayla Alabalık (Ormanya noktasına 3,4 km mesafede)

 • Reis'in Teknesi (Ormanya noktasına 5,5 km mesafede)

 • Ekoköy Ketenciler (Ormanya noktasına 3,9 km mesafede)

 • ByFo (Ormanya noktasına 4,3 km mesafede)

 • Kartepe Sukay Cafe & Restaurant  (Ormanya noktasına 2,4 km mesafede)

 • Hisarönü Gölet Mangalbaşı (Ormanya noktasına 5 km mesafede)

 

Ormanya’ya Yakın Oteller

Sapanca'da konaklama seçenekleri de çeşitlilik gösteriyor. Doğanın içinde huzurlu ve sakin atmosferiyle tamamen kafa dinleyebilmeniz için tasarlanan otellerin yanı sıra şehir merkezindeki otellerde de konaklayabilirsiniz. Sapanca her mevsim bambaşka güzellikler sunuyor.

 

 • NG Sapanca Wellness & Convention (Ormanya noktasına 6,7 km mesafede)

 • Sapanca Alfa Suites & Spa (Ormanya noktasına 7,8 km mesafede)

 • Didi Otel (Ormanya noktasına 6,5 km mesafede)

 • Kadifeli Konak Boutique Hotel (Ormanya noktasına 5,0 km mesafede)

 • My Green Boutique Hotel (Ormanya noktasına 4,6 km mesafede)

 • Lotus Home Sapanca (Ormanya noktasına 6,5 km mesafede)
   

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.