ORMANYA

Bitki ve hayvanların doğal yaşam koşullarına en  yakın ortamda yaşamaları için tüm ihtiyaçların yerine getirildiği Doğal Yaşam Parkı ''ORMANYA.'' Her yönüyle dünya ölçeklerinde olan bu proje, doğal yaşamın korunması ve turistik kullanımın bir araya getirildiği özgün bir model.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
0fd380b3e783-5601fa020e4bc811ea9741e6109e0527-jpg
ORMANYA
Giriş11.11.2020 15:20

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hayvanat Bahçesi, Vahşi Yaşam Alanı, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Karavan ve Çadır Kamp Alanı, Doğa Okulu ve Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi olmak üzere 6 ana bölgeden oluşuyor.Ormanya 53 farklı türden 467  hayvanı içinde barındırıyor.Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar. 

Peki ORMANYA da neler yapılabilir ?

    Ormanya  doğa okulunda çocuklar yediğimiz sebzelerin soframıza nasıl geldiğini öğreniyor. Sebzelerin tohumlarını ekip büyüme evrelerine şahit oluyorlar. Ellerine kürek ve çapa alıp önce toprağı havalandırıyor, sonra da çukur açıyorlar.

Tohumları en güzel şekilde ekerek can sularını veriyorlar. Keçilerden süt sağıp, elleri ile besliyorlar. Çocuklar doğal hayatı yaşayarak gözlemliyorlar. Yabani Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaban hayvanlarına nasıl müdahale edileceğini öğreniyorlar.

5 bin kişilik mesire alanı sayesinde ailenizle birlikte huzurlu saatler geçirip yeşillik alanlarında piknik yaparken çocuklarınızın koşup oynamasını ve sevincini izleme imkanı bulacaksınız.

Şehrin stresinden, gürültüsünden uzak, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ağaçlar ve kuş sesleri ile dolu 20 kilometrelik bir yürüyüş parkuru sayesinde yürüyüşler yapabilir ya da 15 kilometrelik bisiklet parkurunda eğlenceli turlar gerçekleştirebilirsiniz.

Eşsiz doğası ve manzarası sayesinde fotoğraflarınıza güzel arka planlar oluşturacağına emin olduğumuz Ormanya da nişan düğün vb özel günlerinizin dış çekimlerini gerçekleştirmek de mümkün. En güzel anlarınız için güzel kareler çıkacaktır.

Okulların özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki öğrencileri için düzenleyebileceği turlar sayesinde şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış çocuklarımıza yaban hayatı gözlemleme,tabiat eğitimleri alma,çeşitli bitki örtüsü ve hayvan çeşitlerini gözlemleme imkanlarını sunuyor.

Özetle Ormanya şehirden kaçmak isteyen yeşilliği,doğal hayatı seven herkes için gidip görülmesi gezilmesi gereken bir doğal yaşaö parkı.Macera sevenler,haydi! Çadırları alıp bu hafta sonu kamp yapmaya ne dersiniz?

Ormanya’da yapılacaklar bunlarla da sınırlı değil.Ormanya  Doğal  Yaşam Parkı tam 12 alandan oluşmaktadır.

 

 

Çocuk Hayvanat Bahçesi

Ormanya içerisinde küçükten büyüğe hepimizin ilgisini çekecek bir hayvanat bahçesi yer alıyor.Bu alana giriş için bir ücrete de gerek yok.Ek olarak çocuklar için atlara binmek de ücretsiz.Hayvanat Bahçesini turlamadan ayrılmayın.

Tabi bu alanın bazı kuralları da bulunuyor.Hayvanları kişisel olarak beslemek ve hayvan barınaklarına yabancı herhangi bir madde atmak, hayvanat bahçesi sınırları içerisinde sigara içmek, fotoğraf çekerken flaş kullanmamak gibi bazı noktalara dikkat etmeniz gerekli.

Ormanya’da Bulunan Hayvan Türleri

67 türde 768 adet hayvanın bulunduğu alanda çocukların rahatlıkla görebileceği bir düzen bulunuyor.

Kanatlılar; Altuni Sülün, Amerikan Ördeği, Atarax Tavuğu, Beç Tavuğu, Beyaz Kuğu, Cennet Papağanı, Çin Kazı, Deve Kuşu, Emu Deve Kuşu, Gümüşi Sülün, Güvercin, Hatuni Sülün, Hindi, İspenç Tavuğu, Jako Papağanı, Kafkas Sülün, Mandarin Ördeği, Mısır Kazı, Pekin Ördeği, Puhu Kuşu, Siyah Kuğu, Sultan Papağanı, Sussex Tavuğu, Tavus Kuşu, Yeşil Başlı Yaban Ördeği

Sürüngenler; Boa Yılanı, İguana, Piton Yılanı

Memeliler; Ala Geyik, Alpaka Devesi, Arap Atı, Ceylan, Deve, Haflinger Atı, Kara Kaya Koyunu, Karaca, Karagül Koyunu, Kıl Keçisi, Kızıl Geyik, Lama, Lemur,Manda, Mardin Eşeği, Minyatür Keçi, Muflon Koyunu, Oklu Kirpi, Poni Atı, Rakun, Tiftik Keçisi, Yılkı Atları, Zebra

“Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Marmara’nın en büyük hayvanat bahçesi olan  Darıca Hayvanat Bahçesi sadece çocukların değil her yaştan insanın ziyaret edip görmesi gereken bir park. Hala gitmediyseniz Faruk Yalçın ( Darıca) Hayvanat Bahçesi  yazımızı okuyabilirsiniz.”

 

Mesire Ve Piknik Alanları

Oldukça geniş yer kaplayan piknik alanlarında masaların sayısı yeterli çoğunlukta olduğunu düşünüyoruz.Eğer mangal ya da semaver eşliğinde piknik yapmayı düşünmüyorsanız,kendi yiyecek içeceğinizle de mesut olacaksanız Ormanya tam size göre.Çimenlik alanları,yeşilliği ve şehirden uzak oluşuyla sizi etkileyecektir. Ayrıca park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Bir de ufak bir gözleme evi ve büfe yer alıyor.Bu büfeden temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir,gözleme yiyebilirsiniz.

 

Ormanya’da Bisiklet Turları

Doğa yürüyüşü parkurlarının bulunduğu alanlar içerisinde KOBİS’in işlettiği 23 adet istasyona sahip bisiklet  kiralama noktası yer almakta.Bu noktalardan Saati 1 TL ücret ile bisiklet kiralayarak doğal yaşam parkurlarında tur atabilirsiniz.Ufak detay belirtelim,bisiklet kiralamak için nakit para kabul edilmiyor. Kobis Üye Kartı veya kişiselleştirilmiş kent kart ile kiralama yapabiliyorsunuz ancak.

 

Hobbit Evleri

Ormanya’da en çok ilgi odağı olan bu bölge toprağa gömülü şekilde yuvarlak kapılı küçük evlerden oluşmaktadır.Ormanya Doğal Yaşam parkı daha açılmadan da bu evler bulunuyordu.İlerleyen zamanlarda bu alan restore edilmiş ev sayıları çoğaltılmış, hatta değirmen ve dere dekorları da eklenmiştir.

Yüzüklerin Efendisi filminden sonra ilgi uyandıran hobbitlerin nasıl evlerde yaşadığı merak edilmeye başlanmıştı. Evlerin önünde fotoğraf çekilme kuyrukları oluşuyor. Sabah erken saatlerde gittiğinizde burada yer alan banklarda kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

 Hobbit evleri sadece dekor amaçlı yapılmıştır, içerisine giriş ya da konaklama yapılmamaktadır. Birbirinden farklı masal evlerinin olduğu bu alanda, her an bir yerden masal kahramanı fırlayacakmış gibi duruyor.

Ocak ayında gösterime giren “Gamonya; Hayaller Ülkesi” filminde oynayan BKM ekibi  çekimleri burada gerçekleştirmiştir. Doğal yapının bozulmaması için çaba sarf eden yapım ve küçük oyuncuları Ormanköy alanına hayran kaldıklarını ifade etmişlerdi.

 

Hobbit Nedir?

Wikipedia’dan derlediğimiz bilgilere göre, Hobbit, J.R.R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evreninde bir ırk.

Hobbitler kısa boylu, kocaman tüylü ayaklı, kıvırcık saçlı, son derece neşeli, ehl-i keyif bir ırktır. Pek maceraperest değillerdir. Onların Orta Dünya’daki maceraları saygın bir Hobbit olan Bilbo Baggins’in dostu Gandalf’la başlar.  Merry, Pippin, Sam ve Frodo Baggins bu ırkın tanınan karakterleridir.

İşte Hobbit Evleri de Ormanya içerisinde kısa boylu insanların yaşadığı minik bir köyü andıran masalsı bir yaşam alanı.

 

Ormanya’da Kamp

Doğa içerisinde baştan sona bir gün geçirmek istiyor ya da karavanla yaptığınız yolculuklar da mola noktası olarak kullanmak istiyorsanız alan içerisinde çadır kurmaya uygun noktalar ve karavan park alanları bulunuyor. Toplamda 30 adet karavan park alanı, yaklaşık 50 adet çadır alanı bulunan kamp bölgesinde 24 saat güvenlik bulunuyor.Çadır alanında WC, elektrik ve su hizmetleri sunuluyor.

Elbette kamp alanı için de bazı uyulması gereken kurallar bulunuyor ;

  • Kamp alanına gelen çiftlerin evli olma zorunluluğu bulunuyor.
  • Alkollü içecek getirilemiyor ve içilemiyor.
  • Açık alanda ateş yakılamıyor.
  • Karavan park alanına karavan harici bir araçla giriş yapılamıyor.
  • Diğer kampçıları rahatsız edecek her türlü aktivite yasak.

 

Botanik Yolu

Türkiye ve Kocaeli, bitkisel kaynaklar bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğin tanıtılması ve gelen tüm ziyaretçilerle tanıştırılması bakımından Botanik Yolu büyük önem taşımaktadır.

•   Botanik Yolu; doğal ve kültür bitkilerini amaçlarına uygun olarak, belli bir düzen içinde yetiştirerek ziyaretçilerle buluşturmayı hedeflemektedir. Ziyaretçileri eğitecek ve botanik bilimi hakkında bilgilendirecek olan Botanik Yolu, aynı zamanda bitki türleri üzerinde değişik amaçlı bilimsel çalışmalar yapmaya olanak sağlayacaktır.

•   Bunların yanı sıra Botanik Yolu tamamlandığında; bitki koruması ve tehlike altındaki türlerin korunması gibi işlevleri yerine getirecektir.

•   Henüz tamamlanmayan Botanik Yolu ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Ormanya’ya Giriş

•   Ormanya’ya giriş tamamen ücretsiz. Kapıda bulunan turnikeler giriş çıkış sayılarını belirlemek adına kurulmuş.

•   Düğün fotoğrafları ile evliliğinizi ölümsüzleştirmek için Ormanya’yı seçerseniz yine ücretsiz olarak güzel manzaralı arka planlarda fotoğraflar çekinebilirsiniz.

•   Park sabah Pazartesi günleri hariç 09:00 ile akşam 19:00 arası hizmet vermektedir. Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

•   Bayram günlerinde 1. gün saat 13:00’da diğer bayram günlerinde normal açılış kapanış saatlerinde hizmet veriyor.

•   Giriş önünde yoğun kalabalık günlere dahi yetecek çoğunlukta otopark alanı buluyor. Ayrıca 2020 yılında yapılan 203 aralık yeni otopark alanı Kocaelispor’a gelir amacıyla ücretli olarak hizmet verecek. Otopark ücretinin 15 TL olması planlanıyor.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.