Trending

Nerden Geliyor Bu Sevgililer Günü?


Yarın 14 Şubat Sevgililer Günü.Bu gün sizin için bir şey ifade ediyor ya da etmiyor olabilir.Ancak çoğu insan için Şubat ayı Sevgililer Gününü çağrıştırıyor.Çiftler o günü dolu dolu yaşamak için günler,haftalar öncesinden plan yapıyorlar.Peki nereden geliyor bu sevgililer günü , nereden çıktı ortaya?Sizler için araştırdık.

c65c109f886e-sevgililer-gunu-jpg
Nerden Geliyor Bu Sevgililer Günü?
Giriş13.02.2020 14:23

Tarihte çok büyük aşklar yaşanmıştır.Bu aşklar uğruna can alınıp can verilmiş,dağlar delinmiş,savaşlar çıkmıştır.Bir çoğu efsane olmuştur hatta.Bunun en güzel örneklerinden bir Truva Savaşı’na yol açmış Helen ile Paris’in aşkıdır. Modern Çağın en güzel aşklarından Romeo ve Juliet’ten Leyla ve Mecnun’a, Şirin’e olan aşkıyla dağları delen Ferhat’tan, Aslı için ateşler içinde yanan Kerem’e kadar tarih sahnesine konu olmuş nice aşklar vardır.

Sevgililer Gününün ortaya nasıl çıktığı ile ilgili bir sürü hikaye mevcut.Ama en bilineni Aziz Valentin’in hikayesidir. Üçüncü yüzyıla kadar dayanan efsaneye  göre dönemin  Roma imparatoru olan II. Claudius, henüz evlenmemiş bekar askerlerinarkalarında bıraktıkları kimseleri olmadığı için, evlilere göre daha iyi savaştıklarını, aşk ilişkilerinin onların savaşçı performansını düşürdüğüne inanıyordu. Bu nedenle askerlerin evlenmelerini yasaklayan bir ferman yayınlar.

Aşkın gücüne inanan Mersin’in Tarsus bölgesinde yaşayan Valentin isimli bir rahip, birbirini seven çiftlerin nikahlarını gizlice kıymaya başlar. Ancak bu durumdan imparatorun haberi olunca, Valentin önce hapse atılır ve daha sonrasında idam cezasına çarptırılır. 14 Şubat 270 tarihinde idam edilmeden önce Aziz Valentin, hapishanede âşık olduğu gardiyanın kızına “Senin Valentin’in” imzalı bir mektup gönderir. Bu gelenek günümüzde de  yaşatılmaktadır.

Geçen 226 yıldan sonra,496’da Papa Gelasius, Aziz Valentin’i onurlandırmak amacıyla 14 Şubat’ı Aziz Valentin Günü olarak ilan eder. Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland isimli bir kişinin ilk Sevgililer Günü kartını yollamasyla  milyonlarca insanın ilan-ı aşk ettiği genele yayılan romantik bir olgu haline gelmiştir. Osmanlı döneminde ülkemizde pek ilgi görmeyen Sevgililer Günü, Cumhuriyet dönemiyle birlikte küçük bir kitle arasında da olsa kutlanmaya başlamıştır. 1980’li yıllardan itibaren televizyonun her eve girmesi ve Amerikan dizilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, tüm topluma mal olmuş bir kutlama günü halini almıştır

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.