Güzellik Sırları

Neden Saçlarımız Dökülür?


Mevsimsel saç dökülmesi bazen bizi panik haline getiriyor. Saç dökülmelerinde ne zaman panik olmalıyız? Eğer saç dökülmeleriniz 150 telin üzerine çıktıysa ve saç dökülmeniz 1 aydan daha uzun sürdüyse mutlaka bir dermatoloğa başvurmanızı öneriyoruz.

neden-saclarimiz-dokulur-9d7d9117-b04f-45c6-b31e-681bf7143856
Neden Saçlarımız Dökülür?
Giriş21.11.2019 16:56

 

Burada 150 tele takılmayın, eğer saçınız günde 20 tel 30 tel dökülürken bu 100-150 tele çıktıysa sıkıntı ama zaten sizin saçlarınız 100-150 tel dökülüyorsa bu problem değildir. Önemli olan saç dökülmesi değil saçın yeniden çıkıp çıkmamasıdır. Çünkü kendini yenileyemeyen saçlar seyrelir.

 

Mevsimsel döngülerde bütün saçlar kendini aynı anda yenilemeye çalışır işte o esnada biz dökülmeleri görürüz. Ama onlar yenilenen saçlar olduğu için aslında sorun değildir. Biraz önce söylemiş olduğumuz gibi eğer bu süre uzarsa ve seyrelme çok göze batarsa bir problem olduğu anlaşılır. 

 

 

Mevsimsel saç dökülmeleri, saç dökülmelerinin pek çok nedenlerinden sadece bir tanesidir ama esas genetik saç dökülmeleriyle daha sık karşılaşırız. Bazen genetik yatkınlığı olan bireylerde erkek tipi saç dökülmesini uyardığında problem başlıyor demektir.

 

Dermatologlar saç dökülmelerine müdahale etmeden önce saçın neden döküldüğünü araştırırlar. Beslenme bozuklukları, aşırı kilo almalar ve kilo kayıpları gibi nedenleri vardır. Çünkü vücut uygun olmayan diyetlerde biyotin, B12, demir gibi saçınızın yapı taşını oluşturan vitamin ve mineralleri kaybettiğinde saçlarda dökülmeler, cansızlaşma ve seyrelme ile tepki verir. 

 

Bunların dışında hormonal bozukuklar, tiroid hormon bozuklukları, şeker hastalıkları diyabetli hastalarda saç dökülmeleri görünebilir. Metabolik bazı hastalıklarda da saç dökülmeleri görünür. Bir de saç kıran diye bildiğiniz saçlarda para şeklinde madeni para büyüklüğünde başlayıp giderek yayılan saç dökülmeleri vardır bu çok daha farklı bir konu olarak karşınıza çıkar. 

 

 

Saç dökülmelerinin pek çok nedeni vardır yani tedavi etmeden önce bu nedenler ortaya koyulur ve altta yatan nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

 

Eğer mevsimsel bir saç dökülmesi varsa önce panik yapmamak daha sonra da doğru bir şekilde tedaviye başlamak gereklidir. Bazen saçlarınızı kestirmediğinizde dahi belli bir boydan daha fazla uzamadığını fark edersiniz çünkü saçlarınız sürekli kendini yeniler. Saç 4 ila 8 yıl maximum 8 yıl yaşar ve yeni çıkan saçla birlikte bu döngü başlar ve yeni saçlar ile eski saçlar yer değiştirir. Bu döngünün hepsi aynı anda ortaya çıktığında biz mevsimsel saç dökülmeleri diye gördüğümüz semptomatik alopesi olarak adlandırdığımız veya bazen ateşli hastalıklar sonrasında, enfeksiyon hastalıkları sonrasında da sıklıkla karşılaştığımız saçlarımızın hepsinin aynı anda dökülüp hepsinin aynı anda çıkmaya başladığı durumlar vardır. 

 

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

 

 

Mevsimsel saç dökülmelerinde saçı dışardan destekleyici bir takım tedaviler uygulanabilir. Bu tedavilerden en çok kullanılanı saç mezoterapisidir. Saç mezoterapisinde saçın kaybettiği ve ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, amino asitler ve saç destekleyici bir takım ajanlar kişinin ihtiyacına göre belirlenip hazırlanır ve saç köklerine enjekte edilir. Bu işlem periyodik olarak seanslar halinde uygulanan bir işlemdir. Kişinin ihtiyacı doğrultusunda 4 ila 10 seans kadar uygulanabilmektedir. Bunun haricinde saç PRP uygulamaları büyüme faktörü uygulamaları, kök hücre tedavisi gibi pek çok saç destek tedavi metodları vardır. Ancak bu metodlardan hangisinin sizin için uygun olduğuna bir uzman doktordan görüş alınarak karar verilmesi gerekmektedir. 
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.