Gezilecek Yerler

Narköy Ekolojik Yaşam Merkezi


100 dönümlük bir araziye kurulan ekolojik otel ve eğitim merkezi Narköy'de şeker ve tuz dışındaki bütün gıdalar kendi arazilerinde ve yüzde 100 doğal yetiştiriliyor, otele gelen misafirlerin hemen hemen bütün gıda ihtiyaçları bu çiftlikten karşılanıyor.

d34264bebfc9-narkoy-jpg
Narköy Ekolojik Yaşam Merkezi
Giriş31.08.2020 17:18

 

Kocaeli'de ekoturizme yön veren Narköy, doğa çaylaklarının yani doğada deneyimi olmayanların ve rahatından vazgeçmek istemeyenlerin doğal yaşam ile buluşup tanışma yeri.

Narköy, Kocaeli Kandıra'da Nar eğitim ve danışmanlık merkezinin oluşturduğu alternatif, sürdürülebilir bir konaklama, çalışma, eğitim ve deneyim kompleksi olarak biliniyor. Burada konaklama ve yemek servisi gibi imkanların yanı sıra, organik tarım veya çiftlikle ilgili dersler de veriliyor.

Reçel yapımından ekmek yapımına, perma kültürden kerpiç ev yapımına birçok alanda atölye çalışmalarına veya doğa yürüyüşleri, yoga, binicilik, doğaçlama müzik, piknik, açık havada film keyfi gibi doğa aktivitelerine katılabiliyorsunuz.

Ekolojik otel ve organik tarım çiftliği Narköy, üç tarafı ormanlarla çevrili bir alanda yer alıyor. Aynı zamanda organik tarım ve gıda merkezi, ekolojik otel ve çağdaş bir çiftlik olarak hizmet veren Narköy bunlarla birlikte 800’den fazla çeşit tohumun depolandığı dünyanın en önemli tohum bankalarından biri olma özelliğini taşıyor.

Nar Eğitim ve Danışmanlık Şirketi'nin eğitim odaklı sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği Narköy; İpek Yolu üzerinde bulunan limanlardan bir tanesi olan Kerpe’ye yaklaşık 3 km mesafede bulunuyor. 100 dönüm arazi üzerinde üç tarafı ormanlarla çevrili bir alanda konumlanıyor.

Narköy çağdaş bir çiftlik olmanın yanı sıra, otel olarak da hizmet veriyor. 14 odasının yanı sıra; aile ve grup konaklama üniteleri, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği ana restaurant, yörük çadırı, açık ve kapalı derslikler, organik tarım çiftliği ve muhteşem bir orman ile konuklarını ağırlıyor. Doğanın kalbinde tatil yapmak, çiftlik hayatını deneyimlemek, çeşitli eğitim, aktivite ve atölye çalışmalarına katılmak için ideal bir yerleşke olan Narköy; doğanın sunduğu olanaklarla şekillenmiş, yöresel ve çağdaş, coğrafyasına saygılı bir yaşam alanı olarak öne çıkıyor.

 

MOBİLYALARIN ÇOĞU GERİ DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Narköy, geri dönüştürülmüş mobilyaları ile sürdürülebilirlik anlayışını da ortaya koyuyor. Yerleşke oluşturulurken çıkan inşaat artıklarından dönüştürülen ve kullanımda olan mobilyalar arasında; konak ana yemek masası, lounge sehpalar, lounge yemek masası, konak yatak odası masası, tüm odalardaki sehpa tablaları, dış mekanda kullanılan ayakkabı ve bot çıkarma üniteleri, ev salon ve teras sehpaları, resepsiyon yapısı sayılabiliyor.
Geri dönüşümü ve sürdürülebilir enerjiyi baz alarak her alanında doğal ve temiz içerikli malzemeler ile inşa edilmiştir. Muhteşem bir peyzaj tasarımı ile etrafı çepeçevre sarılmıştır. Her yönden size iyi gelecek bu yaşam merkezi Kocaeli’de nefes almanız kendinize dönebilmeniz için harika bir mekan.

 

KONUKLAR DA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN BİR PARÇASI

Narköy’ün tüm odalarında ‘oda kullanma kılavuzları’ bulunuyor. Konforlu bir oda ısısı oluşması için pencere ve perdelerin ne zaman açılıp kapanması gerektiği, su ve kozmetik ürünlerin kullanımı (doğal diş macunu, şampuan öneriyor), nevresim ve havluların yıkanma sıklığı ile ilgili bilgiler paylaşılıyor. Böylece misafirleri sadece bir izleyici-edilgen eleman olmaktan çıkarıp sürdürülebilirliğin sağlanmasında aktör-bilinçli kullanıcı haline getirilmesi hedefleniyor. 

 

NARKÖY BİREYSEL VE KURUMSAL EĞİTİMLERİN DE MERKEZİ

Sergi ve sempozyumlara, sanatsal aktivitelere de ev sahipliği yapan Narköy’de özel günlerde ünlü müzisyenlerin katılımıyla niş konserler düzenleniyor. Nar Eğitim ve Danışmanlık Merkezi eğitmenleri, ihtiyaçları doğrultusunda kurumsal firmaların, bireylere yönelik NLP, Kaygı ve Stres Yönetimi gibi alanlarda da hizmet veriyor.

Geniş bir yelpazede atölye çalışmaları yürütülüyor. Doğal yaşam merkezinde her zaman verilen ücretsiz aktiviteler şöyle sıralanıyor:

 • Böğürtlen toplama

 • Rehberli ve rehbersiz & haritalı orman yürüyüşü

 • Aromatik bitkiler toplama

 • Ürün toplama (mevsimine göre değişen sebze ve meyveler)

 • Organik tarım aktivitelerine katılma

 • Süt sağma

 • Çiftlik hayvanlarını ziyaret

Narköy’de rezervasyon ve talebe bağlı olarak gerçekleşen ekstra ekinlikler ise şöyle sıralanıyor.

 • Kerpe'de dalga sörfü

 • At binme

 • Çocuklar için sürdürülebilir yaşam atölyesi (günübirlik)   

 • Peynir ve yoğurt atölyesi

 • Kendi bahçeni yap atölyesi

 • Kompost atölyesi

 • Glutensiz ekmek ve kurabiye atölyesi

 • Ekşi mayalı ve nohut mayalı ekmek atölyesi

 

DÜNYADAKİ NADİR ÖRNEKLERDEN

Narköy’ü dünyadaki benzerleriyle yan yana getiren en önemli değerlerden biri ise, ‘ekolojik mimariye sahip oluşu’, yaşam disiplini ve organik üretim mantığının bir arada olmasıdır. Yerleşkede sofranıza gelen gıdaların yüzde 80’i tesiste üretilerek sunulmaktadır. Eko-sisteme katkıda bulunan diğer yaklaşımlar ise şöyle; yağmur ve drenaj sularının toplanarak kullanılması, tesisin içerisindeki tüm suyunun güneş panelleriyle ısıtılması, klima yerine doğal havalandırmanın tercih edilmesi, ısıtma ve soğutma ile ilgili enerji kullanımını minimize eden özel sistemlerin kullanılması…


Kimi aktiviteler ücretli, kimisi değil. Her türlü hafta sonu için çok güzel bir şehirden kaçış planı olabilir. Aynı zamanda temiz bir doğa ve inziva vaad ettiği için şirketlerin de workshop ve toplantı alanı olarak da tercih ettiği bir yer.

Tam da "eve kapanıp çalışmak" deyimini "doğaya kapanıp çalışmak" şeklinde değiştiriyor. Narköy içinde yeşil alanlarıyla hem kafa dinlemeye hem de full konsantre refah bir biçimde çalışmaya olanak sağlıyor.

Narköy doğa ile içe olmak isteyen ve doğaya katkıda bulunmak isteyen herkes için kapılarını ardına kadar açmıştır. Doğanın kalbinde zaman geçirmek, çeşitli doğa eğitimlerinde bulunmak için Narköy’e her zaman yolunuzu düşürebilirsiniz. Çiftlik hayatına gönül verenler için de muhteşem bir deneyim fırsatını sizlere sunuyor.

Ayrıca Narköy’de her türlü firma ihtiyacına göre eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Bireyler için de kaygı ve stres yönetiminden, NLP gibi birçok alanda yine hizmetler sunmakta.

Peynir, ekmek yapımı gibi doğada bulunabilme yöntemleri konulu büyük kapsamlı eğitimler, atölye çalışmaları düzenlenmektedir.

Narköy doğaya saygılı, geleneksel ile modernitenin bir arada harmanlanarak oluşturulan bir yaşam merkezi olarak hayatımıza girdi. Ve doğanın sunduğu imkanlar ile şekillendi. “Küresel düşün, yöresel hareket et” diyerek yola çıkan ve bu şekilde hayat bulmuş bir mimari geliştiren yaşam merkezi doğadan öğrendiklerini hayat için işlemek üzere kurulmuştur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.