Güzellik Sırları

Mavi Işığın Cilde Etkileri


Mavi ışık her yerde. En fazla gün ışığında bulunur, ancak floresan lambalar, bilgisayar ekranları, televizyonlar ve akıllı telefonlar gibi LED cihazlar tarafından da yayılır. Güneş ışığı, maruz kaldığımız en büyük mavi ışık kaynağıdır ve dijital cihazlar bu radyasyonun yalnızca bir kısmını yayar.

718cb8993869-blue-light-jpg
Mavi Işığın Cilde Etkileri
Giriş24.06.2020 10:45

 

Akşam 9’dan sonra havanın kararması ile birlikte artık beyin uykuya ve dinlenmeye geçecektir. Dinlenme esnasında beynin uykuya geçmesi için melatonin üretmesi gerekiyor. Ama siz cep telefonuna sürekli bakmaya devam ettiğinizde vücut cep telefonundan aldığı ışığı gündüz ışığı gibi algılıyor. Beyin kendi kendine gece değil aslında gündüzmüş gibi adaptasyon sağlıyor. Ve melatonin üretimini durdurarak uykuya dalmayı engelliyor. İşte mavi ışık dediğimiz bu dalga boyu ilk başta vücudumuza bu zararı vermektedir. 

 

Uzun süreli melatonin üretilememesi özellikle dikkat eksikliği ve zekada gerileme yapabilir. Gündüz sinirlilik, konsantrasyonda bozukluk, hücrelerin yenilenememesi hatta yenilenemeyen hücreler kansere dönebilir.

 

Sadece cep telefonu da değil mavi ışık dediğimiz dalga boyu aslında her anımızda bizimle iç içe. Cep telefonundan gelen mavi ışık aslında biyolojik saatimizi alt üst ediyor ve bizi olumsuz etkiliyor.

 

Melatonin Nedir?

 

 

Melatonin, beyninizin karanlığa tepki olarak ürettiği bir hormondur. Yeterli miktarda ve kaliteli uykunun insan ömrünü uzattığı daha sağlıklı yaşama yol açtığı kabul edilmiştir. Kaliteli bir uyku ise özellikle beynimizde salgılanan melatonin adlı hormon aracılığıyla ortaya çıkmaktadır. 

 

Melatonin beynimizdeki epifiz bezi denen bir bezden salgılanmakta, özellikle karanlıkta salgılanmaktadır. Ve kaliteli bir uykunun elde edilmesini sağlamaktadır. Karanlık melatonini artırırken, aydınlık ise özellikle mavi ışık melatonini güçlü bir şekilde baskılamaktadır. Eğer melatonini yeterli düzeyde tutarsak, sağlıklı beslenirsek, kanser, kalp hastalıkları, şeker hastalıkları, obezite gibi hastalıkların da daha etkili bir şekilde ortadan kalktığı da kesinlikle gösterilmiştir. 
Sağlıklı ve kaliteli bir uyku için mutlaka uygun ortamda, sakin mümkün olduğu kadar karanlık bir ortamda uykunun oluşması gerekmektedir. 

 

Ancak günümüze geldiğimizde uyku sırasında bile yatağımızın başucunda genellikle televizyonlar, tablet, bilgisayarlar gibi mavi ışığın çok yoğun olduğu durumlar söz konusudur. Bu durumda bu kaynakların yanında uyuduğunuzda melatonin salgılanmadığı için kalitesiz bir uyku hatta işe yaramayan bir uykuyla yüz yüze gelmek durumundayız.

 

Mavi Işık Etkilerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

 

 

Cep telefonu, bilgisayar televizyon kombinasyonunu bir araya getirdiğinizde bu elektronik cihazları 2 saatten fazla kullanmamanız gerekiyor. Uykuya dalmadan 2 saat önce cep telefonumuzu elinizden bırakıp zifiri karanlık şekilde uykuya dalmanızda fayda var.

 

Telefonunuza mavi ışıktan koruyan bir ekran koruyucu takmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bazı akıllı telefonlarda ayrıca mavi ışığı kapatan ve bunun yerine daha fazla sarı ışık veren bir ayar (genellikle buna gece modu denir) bulunur. Bu ayarı her zaman kullanmak gözlerinize çok daha nazik davranır ve cildin yaşlanmasını önlemenin iyi bir yolu olabilir.

 

Lambalarımızı eski zamanlarda kullanılan sarı renkli lambalarla değiştirmemiz gerekiyor. 

 

Işık ister güneşten ister akıllı telefonunuzdan geliyor olsun, her zaman gözlerinizi koruduğunuzdan emin olun. Uzun vadede ışığa maruz kalmanın zarar vermesini önlemek için polarize güneş gözlüğü kullanın.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.