Güzellik Sırları

Maske Takmak Cildi Tahriş Edebiliyor


COVID-19'a karşı korunmaya yardımcı olmak için maske takmak, kendiniz ve çevrenizdekiler için yapılacak en doğru şeydir. Ancak maske takmak bazen cilt problemlerine yol açabilir. Hapsolmuş nefes, ter ve yağı karıştırdığınızda, maskenizin altında sıcak ve nemli bir ortam elde edersiniz. Bu da genellikle daha fazla tahriş riskine yol açar.

1fa490ada89f-front-view-woman-wearing-medical-mask-with-copy-space_23-2148708890-jpg
Maske Takmak Cildi Tahriş Edebiliyor
Giriş20.07.2020 11:31

 

Kırmızı Döküntü

 


 

Maskenizin yüzünüzle temas ettiği yerde kırmızı bir kızarıklık varsa, hemen hemen tüm maske reaksiyonlarının, maske malzemelerine alerjik bir reaksiyondan ziyade sürtünmeden kaynaklanan tahriş olduğunu unutmayın.
Aşırı yıkama ile tahrişi daha da kötüleştirmeyin. Tek başına su ve bez kullanın veya çok nazik bir cilt temizleyici kullanın.
Kumaş maske kullanıyorsanız düzenli olarak yıkayın. Tüm sabunu veya deterjanı çıkarmak için iyice duruladığınızdan emin olun.

 

Akne

 


 
Maskenin fiziksel manipülasyonu ve cilt üzerindeki baskısı sivilceyi tetikler. Maske tipinin değiştirilmesi, temas noktasını hareket ettirmeye veya nemi azaltmaya yardımcı olabilir. Reçetesiz satılan bir benzoil peroksit yıkama veya krem de işe yarayabilir.
Etkilenen bölgeyi maskeyi çıkardıktan hemen sonra nazik bir temizleme mendili ile silin ve cildiniz kuruysa nemlendiriciyi tekrar uygulayın. Reçeteli akne ürünleri kullanmanız da gerekli olabilir.

 

İsilik

 


 
Isı döküntüsü olarak da bilinen isilik, artan neme, daha yüksek sıcaklıklara ve ağızdan solunum sisteminden daha fazla bakteri ve mikroorganizmaya maruz kalmasından kaynaklanabilen küçük kırmızı pembe kabartılar şeklinde gelişir. Terlemiş yüz maskelerini sık sık değiştirmek vücudu serin tutmak isiliklerin 3-4 gün içinde yok olmasını sağlayacaktır. 

 


Gül Hastalığı

 


 
Rosacea, yüzdeki kan damarlarının düzensiz bir şekilde açılıp kapandığı ve kalıcı, sık ve çoğu zaman şiddetli yüz kızarıklığına neden olabilen kronik bir cilt hastalığıdır. Maskenin altındaki ısı, cilt kılcal damarlarının genişlemesine neden olabilir ve bu da gül hastalığını kötüleştirebilir. Mümkünse maskenizi daha serin tutan bir maske ile değiştirin.

 

Uzmanlar, yüz maskeleri takarken cildinizi sağlıklı, temiz ve korumalı tutmak için şu beş maddeyi uygulamayı öneriyor:

 

1.    Yumuşak, doğal ve nefes alabilen malzeme seçin

 


 

Bulması zor olan bez yüz maskeleri artık çevrimiçi olarak çeşitli yerlerden kolayca satın alınabilir. Sıkı dokunmuş kumaşla sıkı ve güvenli bir kesim seçin. Temelde %100 pamuk gibi yumuşak, doğal ve nefes alabilen bir materyal kullanılmış olması oldukça önemlidir.
Polyester, naylon ve suni ipek gibi sentetik malzemelerden kaçının. Bunların sizi terletme olasılığı daha yüksektir, bu da kumaşı nemlendirir ve dolayısıyla tahrişe neden olabilir.

 

2.    Tahrişin Nedenini Belirleyin

 

 

 

Genellikle kızarıklıklar, sürtünme ve hapsolmuş nemin aksine, maskenizin içindeki veya üzerindeki bir şeyden kaynaklanıyor olabilir.
Bazı insanların pamuklu maskelerini yıkamak için kullandıkları deterjana alerjisi olabilir. Birçok deterjan, cilde zarar verebilecek kimyasallar içerir. Tahriş yaşamaya başlarsanız, rastgele, farklı bir maske almak için acele etmeden önce dermatoloğunuza danışmanızı öneririz.
Kızarıklık burnunuzun ucundaysa, yapışkan şerit yüzünden olabilir. Bazı kumaş maskelerin iç kısmında maskeyi yerinde tutmak için bir şerit bulunur. Kızarıklık kulaklarınızın çevresindeyse, kulak kayışlarının malzemesinden olabilir.

 

3. Nemlendirici ile Bir Cilt Bariyeri Oluşturun

 

 

Cilt ile maske arasındaki sürtünmeyi azaltmanın en iyi yolu gün boyunca yüzünüze bir nemlendirici sürmektir. Uzun süre yüz maskesi takmak cildinizi kurutabilir ve dermatite neden olabilir. Yüzünüz sürtünme ile aşındığında, cildiniz doğal nemini kaybeder ve aynı zamanda maskeye karşı daha az etkili bir koruyucu bariyer haline gelir. Uzun saatler boyunca maske takıyorsanız, gün boyunca birkaç saatte bir nemlendirici sürmek iyi bir fikirdir. Uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. Cildi nemlendirmek için yaklaşık iki saatte bir yağsız nemlendirici uygulanması gerekir. Komedojenik olmayan ürünler de harikadır çünkü gözenekleri tıkamayacak veya akne oluşumuna neden olmayacaktır.

 

4. Cildinizi Temiz Tutun

 

 

Yüzünüzü herhangi bir yüz maskesi kullanmadan önce ve sonra yıkayın. Nazik bir temizleyici kullanın ve ardından yoğun bir nemlendirici krem ile devam edin. Temizleyiciniz ve nemlendiriciniz komedojenik olmamalı (yani gözenekleri engellememelidir) ve kokusuz olmalıdır.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.