Güzellik Sırları

Makyaj Fırçalarınızı Dezenfekte Etmenin Yolları


Fırçalarınızı uzun ömürlü hale getirmenin ve cildiniz için sağlıklı tutmanın profesyonel sırları...

acaaa3d22d47-5ea04fff66a97cbf2ae1881e-jpg
Makyaj Fırçalarınızı Dezenfekte Etmenin Yolları
Giriş16.07.2020 10:55

 

Makyaj fırçalarınız güzellik malzemelerinizin bel kemiğidir. Kusursuz bir sonuç elde etmek için temiz bir fırça çok önemlidir. Yıkanmamış fırçalar bakterileri barındırmakla kalmaz, aynı zamanda makyaj malzemesi kalıntıları sürekli birikir ve kılları aşındırabilir. Zamanla kullanılmaz hale gelebilirler. Fırçalarınızın artık orijinal renklerini göremiyorsanız muhtemelen iyi bir temizliğe ihtiyaç duydukları gerçeğiyle yüzleşmenin zamanı gelmiştir.

 

Kirli fırçalar kullanmak cildinize ne yapar?

 

 
Makyaj fırçaları, üzerlerinde kalan makyaj malzemelerinin kalıntıları yüzünden tam bir bakteri yuvasıdır. Kirli makyaj fırçaları kullanmak ciltte tahrişe, sivilcelere hatta potansiyel enfeksiyonlara sebep olabilir. Cildimizi temizlemek için gösterdiğimiz özeni makyaj fırçalarımız için de göstermemiz gerekir. Üstelik böylece fırçalarınızın ömrü de uzayacaktır.

 

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

 

 

Bebek şampuanları, özel temizleyiciler ve ev yapımı karışımlarla fırçalarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Fırçalarınızı ne sıklıkla temizlemeniz gerekeceği, onları ne kadar kullandığınıza bağlıdır. Bu, haftada bir ile ayda bir arasında olabilir. Nadiren kullandığınız fırçalar için ayda bir yeterli olacaktır.

 

1.    Sabun Kullanın

 

 

Makyaj fırçası temizleme konusunda yeniyseniz, basit bir fırça temizleyicisiyle başlamak sizin için çok daha iyi bir seçim olacaktır. 
İşleme kılları ıslatmak için kirli fırçanızı ılık suda nemlendirerek başlayın. Fırçalarınızı her zaman baş aşağı ıslattığınızdan emin olun, böylece kılların altındaki metal kısmına su girmez ve sabit durmasını sağlayan tutkal çözülmez. Sonra ıslak fırçayı köpürene kadar sabunun üzerinde gezdirin. Fırça kılları sabunla iyice kaplandıktan sonra, kıllara elinizle hafifçe masaj yapın ve sabunu tamamen durulayın. Tüm makyaj kalıntılarının ve kirin fırçadan temizlendiğine emin olana kadar işleme devam edin.

 

2.    Bir Fırça Temizleme Aracı Kullanın

 

 

Fırça temizleme aparatları temizleme konusunda oldukça etkilidir, dokulu yüzeyleri sayesinde en ufak makyaj kalıntısı bile bırakmazlar. Her bir fırçanızın kıl uzunluğuna göre çeşitli dokulara sahip oldukları için ekstra hijyen sağlarlar.

 

3.    Hafif Şampuanlar

 

 

Bebek şampuanları kullanmak, fırça kıllarından kiri etkili bir şekilde temizler. Özel bir fırça temizleyici kullanmıyorsanız, bu tür hafif şampuanları deneyebilirsiniz. Fırçanın cildiniz için önemli olduğunu unutmayın, bu yüzden parabenler, sülfatlar veya diğer şüpheli bileşenler içeren herhangi bir şampuandan uzak durmanız akıllıca olacaktır. 
Fırçanızı bunun gibi hafif temizleyicilerle yıkamak için elinizin arkasına birkaç damla sıkın, elinizde fırça kıllarını parmaklarınızı kullanarak şampuanın içinde döndürün. Sonra bir havlu üzerinde tamamen kurumaya bırakın.

 

4.    Bulaşık Sabunu ve Zeytinyağı

 

 

Kirli fırçalar için bir başka popüler temizleme yöntemi, onları antibakteriyel bulaşık sabunu ve zeytinyağı karışımıyla yıkamaktır. Bulaşık sabunu, mikropları öldürebilirken, yağ fırçadaki herhangi bir birikmiş ürünü etkili bir şekilde çıkartacaktır. Tek başına bulaşık sabunu kullanmak fırça kıllarını çok sert yapacağı ve fırçalarınıza zarar verebileceği için burada zeytinyağı kullanmak önemlidir. 

Bu karışımı denemek için, iki ölçek bulaşık sabununu bir ölçek zeytinyağı ile küçük bir kapta karıştırın. Makyaj fırçanızı sabunlu karışımda döndürün, ardından fırçayı ılık su altında iyice temizleninceye kadar durulayın. Son olarak, tamamen kuruması için bir havlu üzerine düz bir şekilde koyun. 

 

Makyaj Fırçalarınızı Ne zaman Değiştirmelisiniz?

 

 

Fırçalarınızı ne sıklıkla değiştirmeniz gerekeceği, fırçanın kendisine ve ne sıklıkla kullanıldığına bağlıdır. Örneğin makyaj süngerleri her üç-dört ayda bir değiştirilmelidir, oysa bazı kıllı fırçalar yıllarca dayanabilir. Renk bozulması, fırça kıllarında dökülme, kötü bir koku var ise değiştirm vakti gelmiş demektir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.