Trending

Mad Max - Öfkeli Yollar


Post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsanevi “Mad Max-Öfkeli Yollar filmlerinin ardındaki usta yönetmen George Miller'ın bir kez daha yönetmen koltuğunda oturduğu Mad Max - Öfkeli Yollar 2015 yılında vizyona girmiş aksiyon, bilim-kurgu filmidir.

c50609a8a07f-icerik-jpg
Mad Max - Öfkeli Yollar
Giriş16.03.2020 17:14

İzlerken gözünüzü dahi kırpamayacağınız bu efsanevi filmde, aksiyonu her saniye hissedeceksiniz. Dünya, insan ırkı yüzünden çorak topraklara dönmüştür ve insanlığın yaşaması çok zordur. Hayatta kalanlar ise gaddar hükümdar Immortan tarafından bir yudum suya hasret bırakılmıştır. 

Filmin başrol oyuncusu Max( Tom Hardy) , hayatta kalmanın en iyi yolunun yalnız olmak gerektiğine inanmış ancak bir şekilde yakalanıp kendisini Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasında bulmuştur.

 

 

Zalim yönetici Immortan Joe ise kendinden çalınan ve yeri doldurulmayacak derecede önemli kaybının peşindedir. Joe’nun peşlerine bir ordu taktığı Max ve beraberindekilerin amacı yeşil vadiye varmak ve kurtulmaktır. Ancak işler beklenildiği gitmez ve kendilerini çıkmazın ortasında bulurlar.

Yaratıcı araba ve kostüm dizaynları bir S&M partisi ile bir off-road yarışının bir araya gelip ateşli bir kabusa dönüşmesini andırıyor. Evet, Mad Max: Fury Road’un karakterleri, özellikle kötü adamları, grotesk karikatürlerden oluşuyor ve filmin neredeyse tamamı bir alev, kan ve benzin cümbüşü, fakat Miller bu grotesk dünyanın içinden muazzam bir güzellik yakalamayı da başarıyor.

 

 

John Seale’nin ekranı sarı, mavi, ve hatta yer yer siyah-beyaza bulayan sinematografisi, aksiyon sinemasında son yılların en hayret uyandıran görüntülerini yaratıyor. Diğer yandan Junkie XL’in perküsyon ağırlıklı müziği tansiyonu maksimumda tutmayı başarıyor. Kötü adamların gaza gelmek için kullandıkları devasa amplifikatörlerden oluşan elektrik gitar arabası da filmin içinde kovalamaca sahnelerinin kendi müziğini bile yaratıyor.

Film, aksiyon sevmeyenlere bile aksiyonu sevdirecek bir film niteliğindedir. Eğer henüz izlemediyseniz mutlaka en kısa sürede bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

 

 

15 Mayıs 2015 / 2s 0dk / Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Zoë Kravitz

Ülke: Avustralya, ABD

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.