Güzellik Sırları

Leke Giderici, Cilt Parlatıcı Maske Tarifi


Mutfağınızda bulunan malzemelerle evde kendi maskenizi hazırlamak ayrıca bir keyiflidir. Bu yazımızda size iki ayrı faydalı baharattan cildi arındırıcı, parlatıcı, ince ölü derileri soyucu etkili ve lekeleri tedavi edici etkili antioksidan ve toksin giderici muazzam bir maske tarifi vereceğiz

leke-giderici-cilt-parlatici-maske-tarifi-abf6ac71-3b64-4b01-8ecf-002ad826ebb1
Leke Giderici, Cilt Parlatıcı Maske Tarifi
Giriş21.11.2019 15:38

 

Bu maske için 4 tane başrol oyuncumuz var. 4 tane temel mutfak malzemesiyle çok çok etkili bir bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Nedir bunlar? Elbette zencefil, zerdeçal, ham bal ve limon…

 

Zencefil ve zerdeçalı Çin tıbbında ve doğu mutfağında ısıtıcı etkilerinden dolayı çok kullanılmaktadır. Karaciğer dostu detoksifike etkileri ve antienflamatuar, enflamasyon giderici etkileri vardır. Gerek beslenme tarzımızla gerek başka pek çok şeyle vücudumuzda enflamasyon, yani yangılı bir iltihap biriktiriyoruz. İlla bu iltihabın sivilce şeklinde ya da kanallarda olan tıkanmalar şeklinde olmasına gerek yoktur. Enflamasyon hücrenin kendi içindeki boyutta da olabilir. 

 

 

Sivilcelerin dışsal sebepleri olduğu gibi içsel sebepleri de olabilir. İçsel sebepler dediğimiz aslında hücresel boyuttaki enflamasyonun birinci kaynağı yaşam tarzı alışkanlıklarımızdır. Beslendiğimiz gıdalar, yeterince su içmememiz, kullandığımız kozmetiklerin içerisindeki toksinler ve pek çok içsel sebeplerden bazılarıdır. Bu yüzden vücudun enflame olması çok normaldir.

 

Zerdeçal özellikle antienflamatuvar özelliklerinden dolayı bu maskede kullanacağımız bir malzemedir. Cildinizi toksinlerden arındıracaktır.
Zencefil ise ısıtıcı etkili, güçlendirici etkili kan deveranını hızlandırıcı etkilidir. Uygulanan bölgeyi ısıtacak kan deveranını hızlandıracak ve canlandıracaktır.
Limonu zaten en çok sitrik asit yani içerisindeki BHA diye adlandırdığımız bir meyve asiti türünden biliyoruz. İnci ince cildi soyar, parlatır ve gözenekleri sıkılaştırır, siyah nokta bakımında da kullanılır daha pek çok etkisi vardır. Kurumuş çatlamış ciltlerde parlatıcı nemlendirici etkiye sahiptir.

 

Leke Giderici Maske Tarifi

 

 

Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak istiyorsanız, cildinizin mat, cansız, donuk, kuru göründüğünden şikayetçiyseniz, sivilceleriniz biraz aktiflikten geçip sönmeye başladıysa ama arkalarında kırmızı kırmızı lekeler bırakıyorsa, aktif sivilceleriniz varsa, ince çizgileriniz varsa bu maske tam size göre. Cildinizi canlandırır, gözeneklerinizi sıkılaştırır. Cildinizi detoksifike eder. Yani toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı nereye gelirse orada kolajen ve elastin üretimi de tetiklenir. Çok fazla iyi etkileri vardır. 

 

Malzemeler

 

  • Zencefil 

  • Zerdeçal

  • Ham bal (1 çay kaşığından biraz daha fazla)

  • Limon

 

Hazırlanışı

 

1 çay kaşığının ucuyla çok az miktarda zencefil ve zerdeçalı karıştırma kasenizin içerisine alın. 1 çay kaşığından biraz daha fazla balı ekleyip biraz karıştırın. Ardından yaklaşık bir çay kaşığı limon suyunu ekleyip yavaşça karıştırın. Maske sürmek için kullandığınız bir fırçayla önceden yıkanmış, temizlenmiş iyice arındırılmış cildinize yaklaşık 20 dakika uygulayabilirsiniz. Sabah ya da akşam fark etmez.

 

Bu maske tek kullanımlıktır, günlük kullanacağınız kadar hazırlamanızı öneririrz, aksi takdirde bozulabilir küflenebilir çünkü bunlar mutfak malzemesidir. Hafta da 1-2 kez kullanabilirsiniz. Ancak alerjik ciltlere önermiyoruz. 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.