Kuzuyayla Tabiat Parkı

Şehirden uzaklaşıp kısa süreliğine de olsa nefes almak isteyen biz ve bizim gibi insanlar için Marmara Bölgesi çevresinde harika yaylalar bulunuyor. Kuzuyayla Tabiat Parkı'da Kocaeli'de bulunan bu harika yaylalardan birisidir.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
22bfa3ee19dd-kuzuyayla-tabiat-parki-giris-ucreti-jpg
Kuzuyayla Tabiat Parkı
Giriş19.11.2019 17:51

Şehirden uzaklaşıp kısa süreliğine de olsa nefes almak isteyen biz ve bizim gibi insanlar için Marmara Bölgesi çevresinde harika yaylalar bulunuyor. Kuzu Yaylası da bunlardan biri, üstelik İstanbul’a 2 saat mesafede. Kocaelide yayla turizminin önde gelen mekanlarından biri.

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı’nda çadır kampı yapılabiliyor. Günübirlik piknikçilerin de uğrak noktalarından biri olan yayla, akşam üzeri yerini kampçılara bırakıyor. Çadır kuracağınız yeri bulmadan önce etrafı önce arabayla, sonra yürüyerek keşfe çıkın. Tavsiyem çadır kurmuş ve sizin gibi olduğunu düşündüğünüz insanların yakınına çadırnızı kurmanız. Grup halinde takılıyor gibi göründüğünüzde hayvanlarla karşılaşma olasılığınız azalır. Ateş başında oturmuş keyfinize bakarken bir anda uzaklardan birkaç köpek, çakal türü havlama sesleri gelmeye başlayabilir korkmayın.

Ateş yakacaksanız odun bulmak için ormanın içine dalmanız gerekebilir. Tavsiyemiz yanınızda işe yarar bir balta bulundurmanız. Gece ateşi yakacaksanız büyükçe odunlara ve bu odunu sağlamak için daha büyük odunları küçültmeye ihtiyacınız var. Peki ateş yakmasanız ne olur? Ateş yakmazsanız üşürsünüz. Kuzu Yaylası’nın rakımı 1390 metre. Şehir merkezinden aynı saatte en az 7 derece soğuk, güneş battıktan sonraki hızlı soğuk artışını da hesaba katarsanız gece kayda değer bir ısı kaybı yaşanıyor. Üzerine bir de soğuğa karşı hazırlıklı olmazsanız keyif almak yerine soğukla mücadele etmeye çalışırsınız.

Kartepe Kuzu Yaylası Milli Parkı özelliklerinden bahsedelim. Öncelikle tuvalet imkanınız bulunuyor. Tuvaletler tesisin girişinde ve ücretsiz kullanılabiliyor. Çeşitli yerlerde de buz gibi akan suya sahip çeşmeler görürsünüz.

Yürüyüş yapmayı seviyorsanız Kuzu Yaylası’nda trekking parkurları da bulunuyor. İster ağaçların arasında yürüyün, isterseniz Kartepe’ye çıkan istikamette. Ama ağaçların arasındaki patikaları izlemek ve orman içinde kaybolmak müthiş bir duygu. Gece ateş yakmak istiyorsanız odun bulmanız için buralarda zaten dolaşmanız gerekecek.

Kuzuyayla Tabiat Parkı’nın girişi bir süredir  çalışmıyor, ancak yukarıda sizi karşılıyorlar. Çadır başına ücret 20TL. Sonbaharda giderseniz pek kimseler olmaz, hem pikniğe hem de kampa gelenler az oluyor. Nemli ve yağmurlu havalarda ateş yakarken odun problemi yaşamamak için gelirken odun getirebilirsiniz.

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Kuzu Yaylası’nın bulunduğu bölge Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sınırlarında bulunuyor Öncelikle Maşukiye’ye varmanız ,Maşukiye’nin merkezinden sonra Kartepe’ye doğru ilerledikten sonra 9km (15dk) ilerlemeniz gerekiyor. Böylece Kuzu Yaylası Tabiat Parkı‘nın girişine varırsınız. Girişten sonra da 3km’lik kabalak bitkisi ile çevrelenmiş bir yolunuz bulunuyor. Tesislere ulaşana kadar yol tamamen asfalt.

Kuzu Yaylası’na ulaşım İstanbul’dan 140km, bu da 2 saat kadar sürüyor. İzmit’e olan uzaklığı 33km (50dk). Yaylaya kadar çıkmışken Kuzu Yaylası Tabiat Parkı çevresinde de gezilecek güzel yerler bulunuyor.  Aşağıdaki güzelliklerin yanı sıra Kartepe’nin batısında kalan Suadiye Tabit Parkı‘nı da ziyaret edebilirsiniz. Orası da çadır kampı yapabileceğiniz yaylalardan biri.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.