Güzellik Sırları

Kusursuz Bir Kontür Makyajı İçin Teknikler


Günümüzde sıklıkla duyulan kontür makyajının amacı, çeşitli ve farklı makyaj malzemelerini kullanarak yapacağımız ışık ve gölgelendirme yöntemleriyle yüzümüze tam anlamıyla kusursuz ve şık bir görünüm vermektir.

kusursuz-bir-kontur-makyaji-icin-teknikler-6b917981-9cd0-4515-ae26-229efca30123
Kusursuz Bir Kontür Makyajı İçin Teknikler
Giriş21.11.2019 16:23


Günümüzde sıklıkla duyulan kontür makyajının amacı, çeşitli ve farklı makyaj malzemelerini kullanarak yapacağımız ışık ve gölgelendirme yöntemleriyle yüzümüze boyutlar vererek tam anlamıyla kusursuz ve şık bir görünüm vermektir. Yüzümüze uyguladığımız kontür makyajı sadece bir makyaj tekniği demek yetersiz olacaktır, adeta yapay bir estetik uygulaması çünkü.

 

Uygulanan kontür tekniği ile yüzünüzü ince gösterebilir, burnunuzu küçük gösterebilir, yüz şeklinizi ideal olan oval gösterebilir, burnunuzda bulunan kemeri yok edebilir, düşük veya uzun burun görünümünü çevirebilir ya da elmacık kemiklerinizi daha belirgin bir hale dönüştürebilirsiniz.

 

Kontür Makyaj Hangi Ürünlerle Yapılmaktadır?

 

 

Kontür makyaj uygulamasını krem ya da pudra dokulu cildinize zarar vermeyecek ürünlerle yapabilirsiniz. Açık ve koyu renk olmak üzere 2 çeşit fondötenle, bronzer veya cildinizden 2-3 ton koyu allıklarla yapabilirsiniz. Ayriyeten transparan pudra ve aydınlatıcıya ihtiyacınız olacaktır.

 

Kontür makyaj uygulamasını yaparken koyu renk ile gölgelemek istemediğiniz yerleri, açık renkler ile de belirginleştirmek istediğiniz, gözükmesi istenilen yerlere uygulama yapmalısınız.

 

Birkaç Adımla Basit Kontür Makyaj Tekniği

 

 

Doğal görünümlü konturun anahtarı uygun bronzlaştırıcı rengidir. Bu, temel rengi ile aynı öneme sahiptir. Bronzlaştırıcı bir gölge seçmenize yardımcı olacak harika bir makyaj kuralı var. Uygun bronzlaştırıcı rengi, doğal ten renginizden iki veya üç ton daha koyu olmalıdır. Bu, olabildiğince doğal görünecek ve yüzünüzü boyutlandırmanıza izin verecektir. Ayrıca, konturunuzun çok turuncu veya pütür pütür görünmesini de engelleyecektir.

 

Aletlere gelince, farklı yapıda bronzlaştırıcılar için farklı uygulama yöntemleri var. Bir makyaj süngeriyle sıvı bronzlaştırıları kolaylıkla dağıtabilirsiniz. Açılı veya düz fırçalar pudra formda kontur yapmanız için uygunlardır. 
Kullanacağınız açık rengi elmacık kemiklerinize ve aydınlık gözükmesini istediğiniz yüzün diğer yerlerine sürmelisiniz.

 

Kullanacağınız koyu fondöteni ise ince çizgi olacak şekilde elmacık kemiklerinizin altına çok fazla bastırmadan uygulayınız. Sonra sürdüğünüz koyu çizgiyi yüz etrafına çok fazla yayılmasına engel olacak şekilde, hafif hafif çok bastırmadan kendi çevresine yayınız.

 

Kullanacağınız aydınlatıcıyı ise elmacık kemiklerinizin, burun kemiğinizin üzerine ve dudağınızın üstündeki orta kısmına uygulayınız. Kullandığınız aydınlatıcı, hem kontürünüzü göz önüne çıkartır hem de yüzünüze güzel, şık bir ışık efekti vermiş olacaktır.

 

Uyguladığınız kontür makyaj uygulamasının kalıcılığını arttırmak ve sabitlemek için ise transparan pudra ile makyajınızın üzerinden geçerek kalıcılığını arttırabilirsiniz.

 

Kontür Makyaj Uygulanırken Kaçınılması Gereken Hatalar

 

 

Daima fazlalıkları fırçanızdan atın. Fırçanızda çok fazla ürün olması, konturunuzu sert hale getirecek ve kötü bir görüntü oluşturacaktır.

 

Kontür makyaj uygulamasında kullanacağınız malzemelerin mat bir görünüm vermesi için simli ve parlak malzemelerden kaçınınız.

 

Turuncu, kırmızı renklerinden oluşan bronzerları kullanmayınız. Cildinize uygun bronzer tonları kullanınız.

 

Bronzlaştırıcıyı dairesel hareketlerle uygulamak birincisidir. Konturunuzu düzensiz hale getirir. Bronzlaştırıcı yerine süpürme hareketleriyle uygulayın.

 

Doğal bir kontür makyaj uygulaması için kullanacağınız aydınlatıcının rengi cilt renginiz ile bire bir aynı olmalıdır. Aksi halde göze çarpacak ve doğal bir kontür makyaj uygulaması olmayacaktır.

 

Yüz şeklinizi iyi tanımalısınız. Yuvarlak bir yüz tipine sahipseniz elmacık kemiklerinizin alt kısımlarını belirginleştiriniz. 
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.