Trending

Kuru Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır?


Kuru fasulye yemek istedik ama pişirmek için bir gece hatta bir gün beklememiz gerekecek! Yok mu buna çare? Tabi ki pratik tecrübeli ev hanımları buna da çözüm bulmuş .Buzlukta saklama! Gelin kuru fasulyelerimizi nasıl buzlukta saklayacağımızı öğrenip acil durum yemeği stoklayalım.

dbb71067cf5c-kuru-fasulye-buzlukta-nasil-saklanir-1-jpg
Kuru Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır?
Giriş28.09.2020 10:24

Kuru bakliyatlar arasında en çok kullanılan tabi ki kuru fasulye.Eğer çok almışsak da kilerlerimizde bekliyor.Ya kilerimiz yoksa! 

Bakliyatlar özellikle uzun beklediklerinde ya da ısı değişimlerine maruz kaldıklarında ya da bazıları çok taze olmamaları nedeniyle böceklenebiliyor, çabuk bozulabiliyor. Bu hızlı bozulmalar oluşan bakliyat çeşitlerinde biri de kuru fasulye. Üstelik pişirmek için bir gece öncesinden suda bekletilip asitlerinden arındırılması gerekiyor. Canımız kuru fasulye yemek istediğinde bir gece bekletmek aklımıza geliyor ve sırf bu nedenle bile vazgeçtiğimiz olabiliyor.

Kuru fasulye buzlukta nasıl saklanır?

kuru-fasulye-yapilis1

Vaktiniz varsa eğer fasulyelerinizi bir gece önceden tencereye alıp içine su ekleyin.. Ertesi gün eklediğiniz suyu boşaltıp yeniden su ekleyerek tencereye aktarın.Orta ateşte kaynatın ve bu esnada üzerinde ki köpükleri almayı ihmal etmeyin. Eğer vaktiniz kısıtlı ya da o gün yemeğiniz  yoksa kuru fasulyelerinizi 40 dakika kadar suda bekletin. Ardından düdüklü tencerede yumuşayana kadar pişirin.

simplyrecipes.com

Fasulyeleriniz ezim ezim olmasın hafif yumuşadıktan sonra dinlenmeye alın. Ardından imkanınız varsa kilitli poşetlere ya da buzdolabı poşetlerine pişirdiğiniz fasulyeleri dağıtın. Ağızlarını güzelce kapatıp buzluğa koyun.

Buzlukta pişirilmek için bekleyen fasulyelerinizi kullanmak istediğinizde 10-15 dakika kadar önceden çıkarıp bir süre oda sıcaklığında bekletin. Ya da dilerseniz poşetinden çıkarıp sıcak suyun içinde direkt dinlendirip daha sonra kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.