Güzellik Sırları

Koyu Göz Halkaları için Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar


Koyu göz halkaları için tedavi, cildin altında yatan nedenlere bağlıdır. Ancak bu durumu iyi şekilde yönetmenize yardımcı olabilecek bazı yöntemler var. Gözaltı morlukları ile başa çıkmak için bunları deneyebilirsiniz.

0c3122a13241-woman-using-reducing-dark-circles-patches_23-2148537366-jpg
Koyu Göz Halkaları için Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar
Giriş21.11.2019 17:27

 

Gözaltı morluklarının birçok sebebi olabilir. Genetik olabilir, uykusuzluk olabilir ya da herhangi bir hastalığa bağlı olabilir ama hiçbir probleminiz yoksa eğer bu tariflerden rahatlıkla yararlabilirsiniz.

 

Patates 

 

 

Mutlaka evinizde patates vardır. Üstelik maliyeti de çok düşük. Patatesin içinde bulunan nişasta renk açıcı ve onarıcı bir etkiye sahiptir. Gözaltı morlukları ve şişliklerini indirecektir. 

1 adet patatesi soyalım parçalara ayırarak blenderdan geçirelim. İsteğe bağlı çok azıcık da nane yaprakları atabilirsiniz. Bu şekilde aromatik güzel bir kokusu olacaktır. Püre haline getirdiğimiz patatesin içine makyaj pamuklarını batırarak soğuk etki yaratması için buzdolabına koyarsanız daha etkili olacaktır. Sabahları gözaltı morluklarınızdan çabucak kurtulmak için bu pamukları 5-10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. Hiçbir zararı olmadığı için herkes uygulayabilir ve günlük kullanımında bir sakınca yoktur.

 

Salatalık

 

 

Yapılan araştırmalar salatalık suyunun ödemi azalttığı, hasarlı cildi yatırştırdığını kanıtlamıştır. C vitamini bakımından zengin olan salatalık cildi uyandıracak, gözlerinizin şişkin ve yorgun görüntüsünü ortadan kaldıracaktır. %96 oranında su içeriğine sahip olan salatalık, gözaltı derinize ihtiyacı olan sıvı desteğini sağlayacaktır. Suyunu çıkarın ve bir pamuk yardımıyla gözaltı bölgenize uygulayın. Dilerseniz ince dilimler halinde kesip buz dolabında beklettiğiniz salatalık dilimlerini direkt olarak gözlerinize de uygulayabilirsiniz.

 

Soğuk Kompres Uygulayın

 

 

Soğuk kompres, şişkinliği azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olur. Bu uygulama şişkinliğin görünümünü azaltacak ve koyu halkaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Birkaç buz küpünü temiz bir beze sarın ve gözlerinize uygulayın. Daha fazla etki için bezi soğuk suyla nemlendirebilir ve 20 dakika boyunca göz altlarınıza uygulayabilirsiniz. Bez ısınırsa veya buz erirse bu işlemi tekrarlayın.

 

Gül Suyu

 

 

Gül suyu sadece harika kokmakla kalmaz, aynı zamanda yorgun cildi yatıştırır ve canlandırır. Salatalık gibi, hafif bir büzücüdür, bu nedenle cilt toniği olarak kullanılabilir. Pamuklu makyaj temizleme pedlerini gül suyunda birkaç dakika bekletin ve ardından ıslatılmış makyaj pedlerinin göz kapaklarınıza yerleştirin. Günde iki kez yaklaşık 15 dakika bu işlemi uygulayabilirsiniz.

 

Soğuk Çay Poşetleri

 

 

Kullanacak soğuk kompres veya masken yoksa çay poşetlerini bunlar yerine kullanabilirsin koy. Yeşil çay gibi birçok çay, gözaltı bölgenizdeki gergin kılcal damarları yatıştırmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip antioksidanların ek faydalarına sahiptir.

Soğuk çay poşetlerini kompres olarak kullanmak için, bir poşet çayı temiz suya batırın ve 30 dakika buzdolabına bekletin. Ardından çay poşetlerini gözlerinizin üstüne koyun. Bölgeyi ılık suyla durulamadan önce günde iki kez 10 dakika bekletin.

 

Domates

 

 

Domatesler, kardiyovasküler sağlığınız, görmeniz ve cildiniz için mükemmel bir madde olan likopen içeriği bakımından zengindir. Likopen, daha yumuşak, daha esnek bir cilt oluşturmanın yanı sıra koyu gözaltı halkalarının görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.
Domateslerde bulunan likopenin tıbbi faydalarından yararlanmak için, 1 adet domatesin suyunu 1 adet limon suyuyla karıştırın ve ardından bir pamuk veya makyaj temizleme pedi kullanarak gözaltı bölgenize uygulayın. Solüsyonu 10 dakika bekletin ve ardından kez ılık suyla durulayın.
Her gün içilecek lezzetli bir domates suyu, limon suyu ve nane yaprağı karışımı, cildinizin yanı sıra genel sağlığınızı da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

 

Portakal Suyu

 

 

Portakal suyu hem A hem de C vitamini içeriği yüksek olduğu için, gözünüzün altındaki koyu halkaların giderilmesine yardımcı olacaktır. Portakal suyuna birkaç damla gliserin ekleyin ve ardından gözaltınıza uygulamak için pamuklu bir makyaj temizleme pedini ıslatın. Portakalın vitaminlerinden ve cildinize verdiği doğal ışıltılı gliserinin faydalarından yararlanacaksınız.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.