Trending

Koronavirüs Yüzeylerde Sanıldığından Daha Uzun Süre Yaşıyor!


Koronavirüs hastalığına sebep olan covid-19 virüsün hangi yüzeyde ne kadar yaşadığı çok merak edilmişti. Yapılan bir araştırma bu konudaki son verileri ortaya koydu. Araştırmaya göre korona virüs yüzeylerde sanıldığından daha uzun süre enfekte etme özelliğini kaybetmeden yaşıyor. Kağıt para, telefon ekranı ve paslanmaz çelik de buna dahil. İşte detaylar...

e447941d6e52-koronahijyen-jpg
Koronavirüs Yüzeylerde Sanıldığından Daha Uzun Süre Yaşıyor!
Giriş13.10.2020 10:03

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO'nun verileri, koronavirüsün yüzeylerde daha uzun süre bulaşıcı olma özelliğini kaybetmediğini ortaya koydu.CSIRO'nun araştırması, korona virüsün "oldukça güçlü" olduğunu, cep telefonu,tablet,pc ekranları gibi cam yüzeylerde ve kağıt veya demir para üzerinde neredeyse 20 derece oda sıcaklığında 28 gün boyunca kalabildiğini gösterdi.

 

Bulaşıcılık özelliği 40 santigrat derecenin üzerinde kayboluyor 
Araştırma sonuçlarını yayımlandığı "Virology Journal" dergisinde , virüsün daha yüksek sıcaklıklarda daha kısa süre kaldığı, bazı yüzeylerde 40 santigrat derecenin üzerinde 24 saatte bulaşıcılık özelliğini kaybettiği gözlemlendi.

 

 

Virüs kumaş yüzeylerde ne kadar kalıyor? 
Koronavirüsün ayrıca pürüzsüz,düz yüzeylerde daha uzun süre kalabildiği, kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde 14 günün ardından virüse rastlanmadığı tespit edildi.

 

'Yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı sağlıyor' 
CSIRO Başkanı Dr. Larry Marshall, "Virüsün gerçekte yüzeylerde ne kadar uzun süre kaldığını belirlemek, yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi iş çıkarmamızı sağlar" şeklinde açıklamada bulundu.

Araştırma karanlıkta yürütülüyor ...
Araştırma kapsamında yürütülen deneyler, ultraviyole ışının etkisini ortadan kaldırmak amacıyla karanlıkta yürütülüyor.Güneş ışığının virüsü hızla etkisiz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha önceki araştırmalar neyi ortaya koymuştu? 
Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, Covid-19'un, paralar ve cam yüzeylerde 2 ila 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte 6 güne kadar kalabildiğini ortaya koymuştu.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.