Güzellik Sırları

Kolajen Ve Cilt Bakımı


Kolajen destek ürünlerinin düzenli alınması cildin kalitesini yükseltir. Ancak ürünün mutlaka bir uzman dermatolog tarafından önerilmesi gerekir.

e4f6b338e82c-young-woman-with-acne-dry-skin-black-dots-skin-zoom-circle-young-girl-beauty-portrait-close-up_99433-684-jpg
Kolajen Ve Cilt Bakımı
Giriş27.07.2020 14:25

 

Kolajen Nedir?

 

Vücuttaki deri, kemik, tendon, ligamentler olmak üzere pek çok organda bulunan vücudun kendi ürettiği yapısal bir proteindir. Tüm vücut proteinlerinin üçte birini oluşturur. Dokuları tıpkı yapıştırıcı gibi bir arada tutar. Çeşitli görevleri olan kolajen, vücut yapısını koruyan en temel maddedir.

 

Kolajen Bakımı

 

Yıllar içinde yaş alma ile birlikte çok fazla güneş ışınlarına da maruz kalan cildimizin kolajen yapısı bozulur ve miktarı azalır.  Vücuttaki doğal kolajen ve hyaluronik asit miktarı azaldığında yani yaşlanmaya başladığımızda ciltteki kırışıklıklar, saç ve tırnak yıpranmaları, eklemlerdeki zayıflamalar ortaya çıkar. Kolajen bu eksikliği kapatmak için kulanabileceğimiz bir besindir. Kolajen seviyesini artırarak kırışıklıkları engelleyebilir, cildin daha sağlıklı, esnek ve ışıl ışıl olmasını sağlayabilirsin. Tam da bu esnada cilt bakımı ürünleri devreye giriyor. 
Kolajen yiyeceklerden alınabileceği gibi kolajenin üretimini destekleyen cilt bakım ürünleri kullanarak da vücuduna bakım yapabilirsin. Kolajen destek ürünlerinin düzenli alınması cildin kalitesini yükseltir. Ancak ürünün mutlaka bir uzman dermatolog tarafından önerilmesi gerekir. 

 

Kolajen Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

İçerisinde kolajen bulunan besinleri tüketerek, vücudundaki kolajen miktarını artırabilirsin. Senin için kolajenin hangi yiyeceklerde olduğunu listeledik.

 

Et, Tavuk ve Balık

 

En önemli protein kaynakları olan bu besinler cilt hücrelerinin bozulmasına engel olur. Sığır eti, tavuk veya balık kemiklerinden çekerek, direkt olarak içebileceğiniz gibi yemeklerde kullanabileceğiniz lezzetli bir sıvı bırakır. Ancak bunun için yapay yolla elde edilen ürünler almamanızı ve yalnızca organik yetiştirilen hayvanların kemiklerinden elde edilen et suyunu kullanmanızı öneririz.

 

Kırmızı Meyveler ve Sebzeler

 

Çilek, ahududu, vişne, yaban mersini, böğürtlen, kızılcık, siyah üzüm, elma, kırmızı biber, domates, pancar gibi besinler içerilerindeki güçlü antioksidanlar sayesinde kolajen üretimini uyaran muhteşem kaynaklardır. Güneşin ışınlarının cildimizdeki zararları etkilerini azaltırlar.

 

Yeşil Sebzeler

 

 

Lahana, roka, ıspanak, ısırgan otu, nane gibi yeşil yapraklı içerdikleri C ve A vitamini bakımından zengin sebzeler vücudun kolajen üretimini artırmakta ve cildin nemini, elastikiyetini korumaktadır.


Sarımsak

 

 

Vitaminler haricinde kolajen üretimini destekleyen besin maddelerinden biri de, sülfür. Sarımsak gibi bol miktarda sülfür içeren sebzeler cildinizce kolajen üretimini destekliyor. 

 

Yumurta Beyazı

 

Yumurta diğer pekçok hayvansal ürünler kadar bağ dokuları içermese de, yumutta beyazı büyük miktarda prolin içerir. Prolin kolajen üretimi için gerekli amino asitlerden biridir.

 

Turunçgiller

Kolajen vücudun öncüsüdür. C vitamini pro-kollajen üretiminde önemli bir rol oynar. Portakal, limon, greyfurt gibi narenciye meyveleri tüketerek yeterli miktarda C vitamini almak çok önemlidir.

 


Baklagiller
 Baklagiller cildinize faydalı olacak birçok mineral ve protein içerir. Çinko ve C vitamini açısından zengin olan nohut özellikle kolajen sentezi için harikadır.

 

Midye

 


 

Bunu okuduktan sonra, arkadaşlarınızla dışarı çıkmayı beklemek yerine, kendinizi evde kanepede midye yerken bulacaksınız. İstiridyeler, Moore'a göre kolajen oluşturmanıza yardımcı başka bir mineral olan yüksek düzeyde bakır içerir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.