Trending

Kokuyu da gideriyor, lekeyi de!


Çizik ve lekeye meyilli olan paslanmaz çelik lavabonun, orijinal parlaklığında kalması için düzenli ve iyi şekilde temizlenmesi gerekir. Bakımını ve temizliğini aksatmadığınız sürece, lavabonuzu özenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Parlak ve temiz bir lavaboya sahip olmak için çok fazla zaman harcıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

5e25556940cf-lavabotemiilk-jpg
Kokuyu da gideriyor, lekeyi de!
Giriş12.10.2020 16:17

 Mutfağın en çok kullanılan alanlarından biri lavabo tabiki. Paslanmaz çelik lavabolar ise en popüler olan çeşidi. Temizliği zor olmasına rağmen hem de! Mutfağınız ve lavabonuz için seçtiğiniz temizleme yöntemleri uygun olmaz ya da temizlik sırasında aşındırıcıdeterjanlar kullanırsanız, lavabonuzun ömrü uzun olmayabilir. Bu yazımızda szilere lavabonuzu nasıl temizleyebileceğinizden söz ettik biraz!

Yapışmış yiyecek kalıntılarına, çiziklere ve lekelere elveda demenin vakti geldi de geçiyor!  Her evde olan doğal malzemeler, da az çaba ve daha az masrafla artık siz de lavabonuzda yüzde yüz hijyen sağlayabilirsniz.

 

Adım Adım İşlemler 

Lavabonuzu su ile durulayın.

Lavabonun içine karbonat dökün.

Fırçalama işlemi uygulayın.

Sirke ile lekeleri silin.

Durulama ve kurulama yapın.

İsteğe göre zeytinyağı ile lavabonuzu parlatabilirsiniz

 

 

Bu İşlemler İçin Gerekli Olan Malzemeler

Bulaşık deterjanı

Kabartma tozu

Naylon fırça

Sirke

Sprey şişesi

Mikrofiber bez

Zeytinyağı

 

 

MUSLUK SUYU İLE DURULAMA İŞLEMİNİ YAPIN

Yemek ve yiyecek kalıntılarından lavabonun arınması için durulanması gerekiyor. Musluğu ve tezgahı da durulamayı untmayın, iyice emin olun. İnatçı ve yapışmış yiyecek kalıntıları bulunuyorsa, üzerlerine bulaşık deterjanı dökün ve sıcak su ile durulayın.

 

LAVABOYA KARBONAT SERPİŞTİRİN

Lavabonun içini karbonatla kaplayın. Bu işlem, paslanmaz çelik lavabonun çizilmesine yol açmadan sert su lekeleriyle mücadele etmek için etkili bir yöntem. Ayrıca bazı kimyasal temizleyiciler lavabonun içinde koku bırakabilir. Karbonat kullanımında böyle bir problemle karşılaşmazsınız. Karbonatı lavabonun içine eşit şekilde dağıttığınızdan emin olmalısınız.

 

 

PASLANMAZ ÇELİK LAVABOYU FIRÇALAYIN

Karbonatı yaklaşık beş dakika beklettikten sonra fırçalama işlemine geçebilirsiniz. Lavabonun çizilmemesi için yumuşak bir fırça kullanmanız gerekir. Metal veya çelik madde içeren fırçalar, lavabonun içinde kalabilir ya da paslanmaya yol açabilir. Bu yüzden yumuşak naylon fırça kullanmak en doğru seçim. Karbonatın bulunduğu her alanı iyice fırçalamayı unutmayın.

 

SİRKE KULLANIN

Seyreltilmiş formda olan sirkeyi, bir püskürtme şişesine aktarın. Ardından karbonatlı ve fırçalanmış lavaboya püskürtün. Sirke ve karbonatın birbiriyle temas etmesi, köpürmeye yol açar. Bu durum paslanmaz çelik lavaboya zarar vermez. Sirkenin asidik yapısı, su lekelerinin daha iyi çözülmesini ve lavabonun parlamasını kolaylaştırır.

 

DURULAMA YAPIN

Sirkeyi üç dakika kadar beklettikten sonra bol suyla durulayın. Durulama işlemini ılık suyla yapabilirsiniz. Sonrasında kuru bir bezle lavabonun her tarafını silin.

 

LAVABOYU ZEYTİNYAĞI İLE PARLATIN (İSTEĞE BAĞLI)

Lavabonuzun daha da parlak görünmesini istiyorsanız, zeytinyağının gücünden faydalanabilirsiniz. Zeytinyağı ile parlatma işlemini, lavabonuz temiz ve kuru haldeyken yapmalısınız. Bunun için kuru bir beze birkaç damla zeytinyağı dökün. Paslanmaz çelik lavabonuzun iç kısmını bu bezle iyice silin.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.