Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu veya genel adıyla Kocaeli Arena, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde başta futbol olmak üzere spor karşılaşmaları amacıyla inşa edilmiş stadyum.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
kocaeli-stadyumu-4e3f638b-7b62-4b79-969f-85ead9dc66e6
Kocaeli Stadyumu
Giriş15.11.2019 11:33

Kocaeli Stadyumu veya bilindiği genel ismi ile Kocaeli Arena, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde en başta futbol olmak üzere spor karşılaşmaları amacı ile inşa edilmiştir.
Kocaeli Stadyumu şehir merkezine 7 km mesafededir. Stadyumun arsası şehrin doğusunda mevcut amatör Alikahya spor tesislerinin bulunduğu arsadır. Gün geçtikte gelişmekte olan Kocaeli şehrinin sembol yapılarından olması amaçlanmaktadır. Yaklaşık olarak 34.712 bin seyirci kapasiteli ve 54 locası olan stadyumun açılışı 1 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Stadyum şehir için önemli bir ekonomik merkez haline gelmeyi amaçlanmaktadır. Kocaelispor maçlarının ev sahibi olan stadyum futbol severler için adeta bir yuva oldu.

 


Kocaeli Stadyumu İnşaat Aşaması

29 Ağustos 2013 yılında başlayan inşaatın temeli 26 Eylül 2014’te atılmıştır. Kocaeli Stadyumu eski bir taş ocağının üzerine inşa edilmiştir. Konum olarak biraz uzak kalsa da maç günleri direkt seferler merkez duraktan kalkmaktadır.

 


Kocaeli Stadyumu Genel Özellikleri Nelerdir?

Kocaeli Stadyumu Şehir merkezine 7 km uzaklıktadır. Her gün gelişmekte olan şehrin sembollerinden olması amaçlanmaktadır. 34.712 bin seyirci kapasitesi, 560 vip kapasitesi, 6197 UEFA Clup koltuğunun yer aldığı bu stadyumda 752 adet locası bulunmaktadır. Doğu ve Batı tribünlerinde ise toplamda 187 adet loca bulunmaktadır. Statta 21 asansör bulunmaktadır. 1215 adet otopark bulunmaktadır. Ayrıca 11 araçlık da otobüs parkı mevcuttur.

Çok amaçlı olan Kocaeli Stadyumda restoran, büfe, kafe gibi sosyal alanlar yer almaktadır. Ayrıca bilet satış gişeleri de mevcuttur. Kocaeli Stadyumuna giriş batı tarafından yapılmaktadır. Stadın çevresi 570 araçlık otopark alanı mevcuttur. Kocaeli Stadyumunun çevresi yayaların rahatlıkla dolaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu alanda bilet satış noktaları yerleştirilmiştir. 

UEFA ve Süper Lig standartlarına sahip bu stadyum sadece maçlarda değil, bir eğlence merkezi ve doğal afetlerde ise barınak olarak kullanılabilir. 
Kocaeli Arena 9.5 şiddetindeki depreme dayanıklı yapılmıştır. Stadyumun dış cephesi görsel açıdan İzmit’in simgesi olan pişmaniyeye benzemektedir. Stadyumun etrafını kaplayan şeritler pişmaniyenin yapımı sırasında çekilerek oluşan halkalara benzemektedir. 

 


Kocaeli Stadyumu Teknik Özellikleri Nelerdir?

Kocaeli Stadyumu bilindiği diğer adı ile Kocaeli Arena elips şeklinde bir tabana sahiptir. Enine 200 metre boyuna 238 metre uzunluğundadır. Yayalar için olan dolaşım alanları ve araç için dolaşım alanları ayrı yapılmıştır. Kuzey-Güney doğrultusunda araziye konumlandırılmıştır.

 


Kocaeli Stadyumuna Nasıl Gidilir?

Stadyumun açıldığı tarihten itibaren Kocaelispor’un maç günlerine özel ek seferler düzenleyen UlaşımPark, vatandaşların ulaşımı için şehrin 3 farklı noktasından Kocaeli Stadyumu’na ulaşımı sağlıyor. 150KS numaralı hat ile Kirazlıyalı’dan başlayan yolculuk ile Hereke, Körfez, Derince, İzmit ve son olarak da Kocaeli Stadyumu’na ulaşımı sağlanıyor. 750KS numaralı hatla Karamürsel Otogar, Değirmendere, Gölcük, Başiskele ve devamında taraftarları stadyumuna yolcular geliyor. Ring görevini üstlenen diğer hat ise 15KS oluyor. Ring seferleri düzenleyen 15KS numaralı hat, maç günlerinde tramvay ve otogar çevresinde ikamet eden yolcuların stadyuma hızlı ve aktarmasız ulaşımını sağlıyor. Sitemizde bulunan Ulaşım kategorisinden toplu taşıma güzegahlarını ve kalkış saatlerine ulaşabilirsiniz.

 


Kocaeli Stadyumunun Çevresindeki Kafeler Nelerdir?


Kocaeli Stadyumunun yakın çevresinde kafe veya market tarzında bir işletme bulunmamaktadır. Maç günlerinde stadın etrafında seyyar satıcılar gelmektedir. Aracınız ile Alikahya’nın merkezine gidiş sağlayabilirseniz burada kafe veya market bulabilirsiniz.

 


Kocaelispor Tarihi

Türk futbolunun efsane takımları arasında yer alan üç kulübün birleşmesiyle olmuştur. Baçspor, İzmit Gençlik ve Doğanspor, bu kulübün renkleri yeşil ve siyah olarak belirlendi. 
2. Lig’de mücadele edecek kulüplerin 3 takımdan oluşmaları gerekmekteydi. Bunun yanı sıra 2. Lig’de yer almak için yeterli tesis şart koşulmuştu. Bu durum karşısında Baçspor, İzmit Gençlik ve Doğanspor birleşerek Kocaelispor’u oluşturdu. Yönetim kurulu seçimleri yapıldı ve ilk başkanı İsmail Kolaylı oldu. Bütün koşullar sağlandı ve Körfez ekibi 1966-67 sezonu ile birlikte 2. Lige merhaba dedi. Kocaelispor’un Süper Lig’e adım atması 14 sene kadar sürdü. 14 yıl içerisinde orta sıra takımı olan Kocaelispor’un tarihi 1979-80 sezonundan sonra yazılmaya başlamıştır.

 


Kocaelispor’un 1980-1992 Yılları 


1979-1980 sezonunu lider olarak tamamlayan Kocaelispor, o dönemin 1. Lig’i olan Süper Lig’e merhaba diyordu. Süper Lig’deki il sezonunda orta sıralarda yer alarak bir anlamda amacına ulaşıyordu ‘Körfez’ Süper Lig’de bu dönemde orta sıra takımı olan Kocaelispor, 86-87 senesinde düşme korkusunu yaşamış ve düşme hattından 1 basamak üstünde bitirerek lige tutunmuştur. Bir sene önce küme düşme korkusu yaşayan Kocaelispor 1987-1988 sezonunda düştü ve ilk Süper Lig macerası 8 sene sürdü. Düşmüş olduğu 2. Lig’de ilk sene orta sıralarda kaldı. İkinci senede bir alt kümeye düşmekten son anda kurtuldu. 2. Lig’deki üçüncü senesinde ikinci oldu. 1991-1992 sezonunu 2. Lig A Grubu’nda lider olarak bitirdi ve tekrar Süper Lig’e merhaba dedi.

 


Kocaelispor’un 1993-2003 Yılları

Süper Lig’e yeniden dönen Kocaelispor için ilk sezon rüya gibi geçti. İlk yarıyılda Lig’i lider olarak tamamlayan Yeşil-Siyahlılar, sezonu 4. Olarak bitirdi. Kocaelispor Süper Lig tarihinin en başarılı sezonunu geçirmiş oldu. Genel olarak üst sıralarda yer alan Kocaelispor 17 Ağustos depremi ile çöküşü başlamıştı. Kocaeli ili sıkıntılı bir dönemden geçiyordu. 


Federasyon kulübe 1999-2000 sezonunda Lig’den çekilebileceğini söylemesine rağmen yönetim devam kararı aldı.  Bu karar Kocaeli halkı için moral oldu fakat takım için çöküşün başlangıcı oldu. O sezonda Ligi 12. Sırada bitiren Kocaelispor 2003 yılında düşene kadar alt sıralardan kurtulamadı.

 

Kocaelispor denince akla 90’lı yıllar gelmektedir. Kocaelispor’un Türk futboluna damga vurduğu o güzel yıllar. 1992’de Süper Lig’e yeniden merhaba demiştir. 1992-1993 sezonunun ilk yarısı efsane geçmiştir. Takım sezonu lider olarak tamamlamıştır. Fakat iki yarıda aynı şekilde gitmemesi sebebi ile Yeşil-Siyahlılar Ligi 4. bitirmekle yetinmek zorunda kalmıştır. Ve Kocaelispor UEFA Kupası’na gitmeye hak kazandı. Kocaelispor bu dönemde sezonu ilk 5 içerisinde yer almıştır. 200’e kadar Lig’de başarılı bir kulüp olan Kocaelispor 1996-1997 yılında Türkiye Kupası’nı kazandı ve Kupa Galipleri Kupasını Türkiye’ye geri teslim etmek zorunda kaldı.


Kocaelispor bugüne kadar UEFA Kupası’nda 4,
Kupa Galipleri Kupası’nda 4,
İntertoto Kupası’nda 10 maç olmak üzere toplamda 18 maçta ülkemizi Avrupa’da temsil etmiştir.

 

 

  • 1993-1994 UEFA KUPASI
  • 1996 INTERTOTO KUPASI
  • 1997-1998 KUPA GALİPLERİ KUPASI
  • 1999 INTERTOTO KUPASI
  • 2000 INTERTOTO KUPASI
  • 2002 UEFA KUPASI

 


Kocaelispor maddi imkansızlıklar nedeniyle kadro kuramayan Kocaelispor’un düşüşü de çok hızlı oldu. Öncelikli olarak 1.Lig’den düşen Kocaelispor ardından 2.Lig’de -100 averaj yapıp tarihinde ilk kez 3.Lig’in yolunu tuttu. Bu Lig’de gençlerden oluşan kadrolarıyla tutunmayı başaran Kocaelispor, eski günlerine dönmeyi dört gözle bekliyor. Kocaelispor İzmit Belediyesi’nin katkılarıyla Alikahya’da yeni tesislerine kavuştular. 

2014-2015 sezonu ile artık Bölgesel Amatör Ligi’nde mücadele etmekte olan Kocaelispor her maç da 15.000 taraftarla oynuyor. Bu rakam Süper Lig’in seyirci ortalamasının çok üstünde olmaktadır. Takım için bu kötü gidişatın önü alınamamıştır. Hızla alt Lig’e düşen Kocaelispor’u taraftarları yalnız bırakmıyor.

 


Kocaeli Stadyumu


 

Proje Yeri: Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç: 2014
Arsa Alanı: 90.701 m2 
Toplam İnşaat Alanı: 30.709 m2 
Kocaeli Stadyumu Adresi: İZMİT ARENA, Alikahya Atatürk, Turnaoğlu Cd. No:1, 41310 İzmit/Kocaeli

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.