Kocaeli Kent Ormanı

Bugün şehrimizin doğa ile iç içe en güzel mekanlarından olan Kocaeli Kent Ormanı'nı keşfedeceğiz.Kafa dinlemek,nefes almak tek ya da ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız Kent Ormanı biçilmiş bir kaftan.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
e42ee6651ffd-kocaeli-kent-ormani-manzara-jpg
Kocaeli Kent Ormanı
Giriş20.11.2019 15:12

Kocaeli Kent Ormanı Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Umuttepe olarak bilinen bölgede yer almaktadır. İçerisinde barındırmış olduğu yürüyüş parkurları, spor sahaları ve şehir kuleleri ile doğa ile iç içe bir vakit geçirmek için ideal bir noktadır. Kocaeli gibi Türkiye’de sanayinin en çok geliştiği bir ilde böyle bir yeşil alanın bulunması insanı mutlu ediyor.

Eski İstanbul İzmit Karayolu üzerinde bulunan orman Karaçam, Maritima ve Radiata Çamı, Meşe ve Çam gibi ağaçları içerisinde barındırır. Kocaeli'nin en önemli ve en büyük yeşil alanı olan Kocaeli Kent Ormanı 300 dönüm araziyi içerisine alır.Oldukça Geniş bir alanı kapsamaktadır.

Ailenizle piknik yapabileceğiniz bölgede  suni bir göl  de bulunmaktadır. 7-24 güvenlik birimlerince korunan Kocaeli Kent Ormanı'nda bulunan seyir kuleleri ile muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilir, 12 bölüme ayrılmış patika yollarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca Kocaeli Kent Ormanı tarafından herkes düşünülmüş ve içerisine tuvalet, çocuk oyun alanı, kamelyalar, futbol ve voleybol sahası, tenis kortu da yapılmıştır.

Girişte bulunan bilgilendirme evinden ihtiyacınız olan bütün bilgilere rahatça ulaşmanız mümkündür. Tam bir oksijen deposu olan Kent Ormanı’nda ateş yakmak koruma altında bulunan tüm ormanlarda olduğu gibi yasaktır. Ancak mangal yapmak için kamelyalarda bulunan elektrikten yararlanarak elektrikli ızgara kullanabilir ya da piknik alanında satılan tüplü mangalları kiralayabilirsiniz. 200 araçlık bir otoparka sahip olan  Kent Ormanı temizliği ile de dikkat çekiyor. Her yere uyarıcı levhalar ve çöp bidonları konulmuş olması da bunu kanıtlar nitelikte. Kent Ormanı’nın en dikkat çekici yeri ise seyir kulesidir.

Kent Ormanı Umuttepe Kampüsü'nün bulunduğu bölge de yer almaktadır. Bu bölgeye ulaşım için şehir merkezinden halk ve belediye otobüsleri kalkmaktadır. Özel aracınızla İzmit Merkezi'nden santral rampası olarakta bilinen Umutepe yoluna girerek bölgeye doğru hareket edebilirsiniz.

İzmit içerisinde çok sayıda piknik yeri ve dinlenme alanı bulunmaktadır. Bunların her birisinin farklı özellikleri bulunurken Kent Ormanının yeri çok daha farklıdır. Öncelikle burası adından da anlaşılacağı gibi bir ormandır. Orman içerisine girmek dahi insanlara huzur vermektedir. Farklı ağaçların kokusu ve görüntüsü insanların huzur içinde zaman geçirmesine neden olmaktadır. Burada yapılacak etkinliklerin başında yürüyüş gelmektedir.

Orman içerisinde yer alan parkurlardan yürüyen insanlar farklı güzellikleri daha yakından görme fırsatı bulmaktadır. Bu parkurların uzunlukları farklıdır ve insanlar kendi durumlarına göre bunlardan istediklerini tercih ederek yürüyebilmektedir. Yürüyüş yapılabilecek en basit sporlardan bir tanesi olmasına rağmen sağladığı fayda çok fazladır. İnsanlar temiz havada yürüyüş yaparak sağlıklarını da korumuş olmaktadırlar.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.