Trending

Kleptomani Nedir?


Kleptomani, bir tür dürtü kontrolsüzlüğü olarak bilinen bir hastalıktır. Kişinin o eşyayı alana kadar rahatsız hissetmesi durumudur. Kleptomani Nedir? Tedavisi Var mı?Varsa nedir?Hepsi ve daha fazlası için içeriğimize davet ediyoruz sizleri...

0213e978120b-ewhn9dri-1-jpg
Kleptomani Nedir?
Giriş15.01.2020 17:35

Kleptomani, bir tür dürtü kontrolsüzlüğü olarak bilinen bir hastalıktır. Kişinin o eşyayı alana kadar rahatsız hissetmesi durumudur. Ayrıca o eşyayı aldıktan sonra da sıkıntıya düşerler. Bu durumun maddiyat ile alakası yoktur. Çok ünlü kişilerde bile bu durumun rastlandığına şahit oluruz.  Genelde kadınlar da daha çok görülse de bu hastalık toplumun küçük bir bölümünde görülür.

Çocukluktan kalma bir takıntısı olan kişiler ya da beyinde ki dopamin ve seratonin azlığı görülen kişilerde ortaya çıkar. Kimlik kazanma çabası ve yarışı içerisinde genç yaşta ortaya çıkar. Bir hastalık olarak kabul edilir.
Kişinin sosyal yaşamını da bozmaktadır. Arkadaş ilişkilerinde büyük zedelenme görülür. Tedavi edilmesi şarttır, tedavi edilmediğinde büyük sorunlara yol açar. Bu durum tabii ki suçtur fakat hastalık olduğu anlaşılınca cezai işlem uygulanmaz.  Fakat bunun iş ortamında yaşanması işini, arkadaşları içinde yaşanması da arkadaşlarını kaybetmesine neden olur. lk başvurulan yöntem terapi yöntemidir. İleri seviyede ise ilaçla müdahale söz konusu olacaktır.  Bu hastalığa sahip olan kişilerde depresyon, alkol ve uyuşturucu kullanımı, saplantılı durumlar, kişilik bozuklukları gibi durumlara da sık olarak görülmektedir.                                        

 

Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar

 

  • Ağır Stres,
  • Dürtü Bozukluğu,
  • Obsesyonlar,
  • Saplantılı Kişiler,
  • Psikolojik anksiyeteli durumlarda ortaya çıkar,

 

Bazen Şu durumlar ile Karşılaştırılır

 

  • Zekâ Geriliğinde
  • Kişilik bozukluğunda
  • Sahte Davranışlarda
  • Şizofrenide

Fakat daha sonra bunu bir Psikoloğun yapacağı testler ve soracağı sorular sonucunda ayırt edip teşhisi koyabilmesi mümkündür.

 

Kleptomaninin Tedavisi

 

İlaçlar: Kleptomani tedavisinde psikiyatrik ilaçların kullanımı hakkında çok az bilimsel araştırma yapılmıştır. Kleptomani için onaylı bir ilaç yoktur. Bununla birlikte, aşağıdaki ilaç veya ilaç grupları kleptomani tedavisinde reçetelenebilir.

Naltrekson: Çalmakla ilişkili dürtü ve zevkleri azaltabilecek bir opioid antagonisti olan naltrekson aslında bir bağımlılık ilacıdır.

Antidepresan: Özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olanlar tercih edilir.

Psikoterapi: Bilişsel davranışçı terapi olarak adlandırılan psikoterapi türü; sağlıksız, olumsuz inanç ve davranışları tanımlamaya ve bunları sağlıklı, pozitif olanlarla değiştirmeye yardımcı olur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.