Trending

Kıymanın Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız ?


Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan kısıtlamalarda malum sokağa da çıkmama gibi bir durumumuz oluyor.Bu nedenle alıveriş yaparken daha stokçu olduk.Daha fazla almaya başladık her şeyden.Fakat kolay bozulabilecek yiyecekler için bu durum sıkıntı oluşturabiliyor.

22f562c90b88-bozuk-kiyma-nasil-anlasilir-3-jpg
Kıymanın Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız ?
Giriş11.09.2020 15:31

Bize sıkıntı verecek yiyeceklerin başında da  kıyma geliyor.Biliyorsunuz ki kıyma fazla beklerse çok kolay bozulabilecek bir besin.

Peki kıymanın bozulduğunu nasıl anlayacağız?Biliyor musunuz ya da hiç merak ettiniz mi?Kimi zaman besinlerin son tüketim tarihleri geçmese de kullanıp kullanmama hususunda içimize bir şüphe düşebiliyor.Buna zaman zaman dış görünüşü neden olurken bazen de alıp unutuyoruz kullanmayı.Bunlardan birisi de kıyma.

Şimdi size anlatacağımız birkaç pratik yöntemi kullanarak kıymanızın bozulup bozulmadığını hemen anlayabileceksiniz.

O zaman ne duruyoruz? Hemen başlayalım anlatmaya.
 

Kıymanın renginin grileşip grileşmediğine bakın

thekitchn

Kıymamızın bozulup bozulmadığının en belirgin ipucunu bize rengi verir.Kıyma eğer uzun süre boyunca beklemiş ise o kırmızı canlı parlak rengi solar ve artık grileşmeye başlamıştır.Kıymamızın rengi solmuşssa ve artık gri ise kullanmamak sağlığımız açısından da daha faydalı olacaktır.Et yiyelim derken zehirlenmeyelim sonra.Aman Dikkat!

Kıymaya dokunarak yapışkan olup olmadığına bakın

food-hacks.wonderhowto

Eğer kıymanın dışından rengini kontrol ettiğinizde bozuk olup olmadığını anlayamadıysanız ve içinizde bir şüphe ter edindiyse bir dokunma testi uygulayabilirsiniz.Nasıl mı? Hemen anlatıyoruz.İlk olarak ellerinizi iyice yıkayın ,tertemiz olduğundan emin olalım.Daha sonra parmak ucunuz ile kıymadan bir parça koparın.Ve bu parçaya bastırın.Parmaklarımızı ayırdığımız zaman eğer parmak uçlarımızda böyle yapışkan,sıvı yumurta akı gibi bir parça ya da cıvık kıyma kalıntısı kalmışsa maalesef ki kıymamız yüksek bir ihtimalle bozulmuştur.Taza bir kıymadan parça aldığınızda ve aynı şekilde bastırma işlemi yaptığınızda kıyma parça parça olacaktır.Elinizde de yapışkan cıvık uzayan sıvı bir his doku bırakmayacaktı.Bunu unutmayalım lütfen.

Kıymadan ekşimiş bir koku alıyor musunuz? Kıymayı koklayın

Yine kıymanın bozuk olup olmadığına karar vermenin en bilindik yollarından birisi de koklama yöntemidir.Doğru okudunuz,sadece kıymayı koklamanız bile yeterli olacaktır kimi zaman.Çünkü eğer kıyma bozuk ise taze kıyma gibi olmaz kokusu.Ekşimsi bir koku oluşturmaya başlar.Hatta çok daha ileri seviye bozulmalarda kıymanın çok daha keskin,kesif bir kokusu vardır.Her zaman ki kokusundan daha farklı bir koku alıyorsanız kıymanızdan evet maalesef kesinlikle bozuk bir kıyma bulunuyor elimiz de demektir.Bu nedenle sağlığımız açısından da bu kıymayı yok etmemiz gerekli.

Kıymayı buzlukta güvenli saklamak için...

passionatepennypincher

Eğer marketten ya da kasaptan yeni taze kıyma aldıysanız bunu bozulmadan saklamanız gerekli.Bu arada tercihen kasaptan taze çekilmiş kıyma almanız çok çok daha sağlıklı olacaktır.Nitekim marketteki kıymalar paketli olduğundan ve ne kadar süre beklediğinden nasıl çekildiğinden bihaber oluyoruz.En iyisi mahallemizde ki temiz güvendiğimiz bir kasap.
Evet,kıymayı aldık geldik uzun süre saklamak istiyoruz ve istediğimiz zamanla içimiz rahat rahat tüketmek istiyoruz.Bunun için şimdi aşağıda yazdığımız adımşarı uygulayacağız.Adımları doğru uyguladığınıza emin olun.Haydi başlayalım.

•    Eğer marketten aldıysanız ürünün yani kıymanın ambalajının yırtık,delik veyahut çizik olmadığından emin olalım.Böyle bir durum varsa hemen iade edelim.
•    Kıymayı oda sıcaklığında kesinlikle bektetmeyelim.Böyle bu durum varsa bu süre kesinlikle 2 saati geçmesin lütfen.
•    Kıymayı yakın bir zamanda içinde  tüketmeyi planlıyorsanız aldığınız andan itibaren buzdolabına kaldırabilirsiniz fakat buzdolabında da en fazla 2 gün tutabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.
•    Buzdolabında en uygun saklama sıcaklığı ise 4 derece olmalı veya daha altında olabilir.Ama 4 dereceyi geçmemeli.
•    2 gün içerisinde tüketmeyi düşünmüyorsanız eğer kıymayı buzluğa kaldırmalısınız.Eğer kıymayı buzluğa kaldırmak istiyor ama nasıl saklamanız gerektiğinizi bilmiyorsanız  “Kıyma Nasıl Dondurulur Çözdürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” başlıklı içeriğimizde bu yöntemleri açıkladık.Buraya bakabilirsiniz.
•    Buzlukta eğer uygun şartları sağladıysanız yaklaşık 3-4 ay boyunca güvenle saklayabileceğinizi bilmeli ama bu süreyi de uzatmamalısnız.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.