Trending

Kıyma Nasıl Dondurulur Çözdürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Hızlıca bir yemek yapmak istediniz, acil misafiriniz geliyor ya da canınız etli bir yemek istiyor. Buzluktaki kıymayı da bir gün önceden buzdolabına indirmeyip çözdürmediniz ya da çözdürmek için vaktiniz var. Her iki durum için de mutfakta hayat kurtaracak önerilerimiz var. Hadi alın buzluktan kıymalarınızı. Bu yöntemlerle hızlıca çözdürüp nefis kıymalı yemekler hazırlayalım onlardan. Hazırsanız, başlıyoruz.

762af3705781-kiyma12-jpg
Kıyma Nasıl Dondurulur Çözdürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Giriş25.09.2020 10:02

Hepimizin bildiği gibi kıymayı çözdürmenin en doğru yöntemi bir gece önceden buzdolabına indirmek. Bu sayede etin içerisinde bakteri üremesine neden olmadan, yavaş yavaş en güvenilir şekilde buzları eriyecektir ve kullanıma hazır hale gelecektir. Dilerseniz bir kabın içerisine alıp oda sıcaklığında, doğrudan gün ışığı almayan bir konumda, hava almamasına özen göstererek de kıymalarınızı çözdürebilirsiniz.

dondurulmus-kiyma-nasil-cozdurulur2

Eğer vaktiniz yoksa ve evinizde mikrodalga fırın varsa işiniz çok kolay demektir. Mikrodalgaların buz çözdürme özelliği varsa o özelliği kullanarak kıymalarınızı hızlıca çözdürebilirsiniz.

dondurulmus-kiyma-nasil-cozdurulur1

Eğer vaktiniz ve mikrodalganız da yoksa donmuş kıymanızı bir tepsinin üzerine alın. Etin üzerine içi su dolu bir tencere oturtun. Bu sayede etinizin kalınlığına göre kısa bir sürede çözüldüğünü göreceksiniz.

 

Kıyma Dondururken ve Çözdürürken Yaptığımız Hatalar 

 

Kalıp Halinde Buzluğa Atmak 

Malesef ki en çok yapılan hata bu.Kasaptan ya da marketten alıp geldiğimiz kıymaları öylece buzluğa atıyoruz.Yemeğe katacağımız zaman da bekle ki çözülsün.Bunu yaşamamak için önerimiz ise eti ince ince buzdolobı poşetine almak.Buzdolabı poşetine koyduğumuz kıymayı elimizle hamur açar gibi yaydırmak.İnce bir tabaka haline gelen kıymayı bu şekilde saklamanız vakitten ve yerden tasarruf ettirecek.

 

Direkt Sıcak Suya Atmak

Buzluktan kıymayı çıkarınca çabuk çözülsün diye gidip sıcak suya atıyoruz ama mikroplara bakterilerede davet çıkarmış oluyoruz.Bu da sık yaptığımız bir yalnış. Bir daha ki sefere buzluktan etimizi ya da kıymamızı çıkarınca naylon poşetinden ayıralım lütfen.Bu sağlık ve hijyen açısından da önemli bir nokta.

Çözülen Kıymayı Tekrar Dondurmak

Aman sakın diyim.Motoru bozma ile başlayıp sonu gıda zehirlenmesi ile bitmesin.İki lokma kıyma yiyeceğiz diye hastanelik olmayalım.Eğer kıymayı buzluktan çıkardıysak tamamnı çözdürüp sonra geri buzluğa almayalım.Az az miktarlarda saklayalım ki çıkardığımız porsiyon çok gelmesin.Günlük koşuşturmamız esnasında bilinçli davranıp, biraz özen gösterek, dondururken uygulayacağımız pratik yöntemler, daha sonra, hem çok daha kolayca çözdürmemize, hem de gıda zehirlenmelerini önlememize yardımcı olacaktır eminim.

 

Sadece kıyma ve benzeri için değil dondurulmuş bütün gıdalar da bu noktaya dikkat edelim. Eğer alır almaz kullanmayacaksak, eve gelir gelmez hiç dışarda bekletmeden, bu ürünleri hemen dondurucuya atalım.  Özellikle tavuk, balık, kıyma, kırmızı et gibi farklı farklıet ürünlerini, çeşitlerine göre birbirinden ayrı olarak paketleyip saklamaya çok dikkat edelim.

Eğer mümkünse çiğ ete steril eldiven ile dokunalım.Ve tek sefer kullandıktan sonra atalım.Fırsatınız olmadı ya da aklınıza gelmedi diyelim kullandığınız bıçaktan kesme tahtasına ya da tezgaha kadar her türlü araç gereç ve alanı beklemeden temizleyelim ki bakteri üremesin.

 

Hamburger İçin Kıyma Saklama 

Hayalini kurduğunuz o enfes lezzette ki hamburgeri ilk fırsatta evde kendimiz hazırlamaya karar verdik diyelim , anında  imdadımıza yetişmesi ve  pratik olması için köftesini kıymayı aldığımız gün hemen hazırlayıp, yassı yuvarlak şekil verip, aralarına yine yağlı kağıtlar koyarak bir kapalı poşete alıp dondurucuya kaldıralım. 

 

Bu işlemleri üşenmeyip en baştan yaptığımızda ,daha sonrası içi bize büyük kolaylık ve zaman tasarrufu sağlayacak :)

Anlattığımız bazı ayrıntılara dikkat edersek daha sağlıklı bir şekilde etlerimizi saklamış zamanı geldiğinde de çözdürmüş olacağız.Şimdiden Afiyetler Dileriz.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.