Trending

Kıtır Kıtır Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?


En sevdiğiniz turşuların başında kıtır kıtır lezzetli salatalık turşuları mı geliyor sizin de? Onları kıtır kıtır bir şekilde muhafaza etmek, erimesini engellemek en önemli husus. Haydi, gelin hep birlikte mevsimi de tam gelmişken turşu hazırlıklarımıza başlayalım. Salatalık turşusu nasıl yapılır öğrenelim.

62d4f99364a2-salaaliktursu-jpg
Kıtır Kıtır Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?
Giriş22.09.2020 10:21

Kolları sıvamadan önce turşumuz için kullanacağımız salatalıkların ya da kornişon salatalıkların seçiminde dikkat etmemi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlara değinelim öncelikle. Malzemelerimizin her şeyden önce taze olması gerekiyor. En taze salatalıkları bulmalıyız. Ortadan ikiye kırdığınızda salatalığın rahatça kırılabilmesi gerekli.

Orta kısmında sarıya doğru, sararmış veya beyaz renkler görmediğimiz, çok fazla yumuşamamış salatalıklardan yana kullanmalıyız tercihimizi. Özellikle de diğerlerinden daha da iri olanların daha az bir kıtırlıkta olduğunu ve turşu yapımında kullanılan fazla su ve tuzun salatalıklar tarafından çekileceğini ve bu sebepten dolayı da yumuşamasının daha kolay olacağını hatırlatalım, unutmayın ve olabildiğince sert, küçük körpe salatalıklar seçmeye çalışın.

Evet, gelelim turşu yapımından bir adım önceki aşamaya. Salatalıklarımızı aldık geldik. Bakıyoruz varsa sap kısımlarındaki çiçekleri çıkarıyoruz. Daha sonra ise salatalıklarımızı içi temiz su ile dolu bir kaba aktarıyoruz.10 ila 15 dakika kadar salatalıklarımızı bu şekilde bırakıyoruz. Ardından birkaç kez temiz suyla yıkıyoruz salatalıklarımızı ve süzdürüyoruz iyice. Güzelce kuruladıktan sonra ise esas  kısma geçiyoruz. Turşu yapmaya hazırız artık.

 

Sorumuz neydi? “Kıtır kıtır kornişon turşusu nasıl yapılır?” Evet işte tam bu aşama da turşu yapmaya geçiyoruz.Turşumuzu istersek sirkeyle istersek de limonla kurabilirsiniz.

1 kg'dan salatalık turşusu kurmak için gerekli malzemeler:

 • 1 kg kornişon salatalık ya da minik salatalık
 • 1/3 su bardağı kaya tuzu
 • 1 su bardağı elma veya üzüm sirkesi
 • 7 diş sarımsak
 • 5 su bardağı içme suyu
 • 1 çay kaşığı limon tuzu

 
3 kg'dan salatalık turşusu kurmak için gerekli malzemeler:

 • 3 kg kornişon salatalık ya da minik salatalık
 • 1 su bardağı kaya tuzu
 • 3 su bardağı elma veya  üzüm sirkesi
 • 1 baş sarımsak
 • 15 su bardağı (3 litre) içme suyu

 

 
Sirkesiz salatalık turşusu nasıl yapılır?


Sirke kullanmadan da yalnızca limon ile salatalık turşusu da kurabilirz.Bu imkana sahibiz.1 kilo salatalık ile sirkesiz salatalık turşusu kurmak için malzemeler:

•    1 kg kornişon salatalık  veya  minik salatalık
•    1 su bardağı limon suyu
•    1 çay bardağı kaya tuzu
•    3,5 - 4 su bardağı içme suyu
•    7-8 diş sarımsak
•    1 avuç nohut
•    4 dilim limon

Kıtır kıtır ,sirkeli salatalık turşusunun yapımı için öncelikle kavanozların tamamını sterilize etmeniz gerekiyor. Daha sonra kornişon salatalıklarınızı veya kornişon yoksa normal salatalıklarınızı dik bir şekilde kavanoza yerleştirin. Aralarına sarımsaklardan yerleştirin. Herhangi bir tencerenin içerisine de kaya tuzunu, limon tuzunu ve sirkeyi dökün ve iyice güzel bir şekilde karıştırın. Tuzların tamamen eridiğine emin olduğunuzda ocağın altını kapatın .Kaynama noktasına tam gelmemesine tuzun tencere içinde erimesine özen gösterin. Daha sonra da hazırlamış olduğunuz bu karışımı kavanozun içerisine dökün. Kavanozun kapağını kapatıp iyice çalkalayın. Çalkaladığınız kavanozu daha sonra ters bir şekilde çevirip oda sıcaklığında yarım saat kadar bekletin.

Sirke yerine turşunuzu limonla kurmak istiyorsanız da içme suyunuzun içerisine limon suyu ve kaya tuzunu ekleyin. Tuz içeride eriyene kadar karıştırın. Kornişon turşularını veya da normla körpe salatalıklarınızı kavanozun içerisine dizerek yerleştirin. Aralarına yine sarımsak yerleştirin. Limon dilimlerini de ekleyin. Hazırladığımız sıvı karışımı da kavanozun içine dökün. En üste de bir avuç nohutumuzu koyuyoruz. Son olarak kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatıp güzelce çalkalıyoruz.Turşularımızı kurma işlemini tamamladık. Başka bir önemli detay nasıl saklayacağımız. Kurduğumuz turşuları gün ışığı almayacak bir şekilde serin ve kuru bir yere kaldırıp ilk 10 gün boyunca hiçbir şekilde hava almadan kapağını açmadan bekletiyoruz.

Böylece hava almamış olacakları için bozulmadan sağlıklı bir şekilde bekletebileceğiz. “Bu turşular ne kadar zaman da hazır olacak?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu süre turşuyu kurduğunuz malzemelere göre değişiklik gösterecektir.15 gün ile 2.5 ay arasında bir fark olacaktır.Ne kadar süre boyunca dayanacak turşular? Diye sorarsanız da saklama koşulları uygun olduğu sürece 6 aya kadar dayanacaktır. Daha uzun süre de dayanmaları için sağlamak için elma ya da nohut eklenebilir.Dereotu,maydanoz ve asma yaprağı da eklebilirsiniz.

Turşularımız  hazır artık!

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.