Trending

Kışlık Domates Konservesi Yapımının Püf Noktaları


Yazın yemeklerinin en vazgeçilmez olma sebeplerinden birisi de içlerine bol miktarda domates eklenmesi.Mis gibi kokan domatesler,taze görüntüleri ve nefis tatlarıyla kahvaltı sofralarımıza renk,yemeklerimize ise level atlatıyor.Tarifler domates olmadan çok eksik.

12def172d633-homemade-tomato-ketchup-made-from-ripe-red-tomatoes-glass-jars-with-ingredients-old-wooden-table_127032-1854-jpg
Kışlık Domates Konservesi Yapımının Püf Noktaları
Giriş08.09.2020 15:14

Tabi ki her meyve-sebzeyi mevsiminde yemek çok öenmli.Günümüz şartlarında her türe anında ulaşabilsek de bunları tüketmeyi çok tavsiye etmiyoruz.Domates de bu sebzelerden biri.İçeriğinde bol miktarda lukofen bulunması da bilhassa kadınlar için çok daha değerli kılıyor tüketimini.Kışında bolca tüketebilmek için genelde yazın mevsiminde domatesleri konserveleriz.

Bugün de yine yeni bir şey öğrenelim.Bilmeyenler için domates konservesi nasıl hazırlanır.Bunu anlatacağız.Kolları sıvadık mı?

Yemek hazırlarken özellikle de kış mevsiminde yazın hazırlamış olduğumuz lezzetli domates konservelerinin bol bol yardımını alalım ve yemeklerimizle midelere lezzet şöleni yaşatalım.Tabi ki bu konserveleri hazırlamanın da bazı önemli noktaları püf noktaları var.Biz bu detayların hepsini anlatacağız.Siz de güzelce hazırlayacaksınız.O zaman kavanozlar ve domatesler çıksın bakalım ortaya.

 

Kışlık domates konservesi yapımının püf noktaları

domates-koservesi-puf-noktalari1

Domates sosu yaparken oluştururken en önemli kriterimiz pürüzsüz olması. Bu nokta çok önemli. Pürüzsüz olması için mutlaka rendeden geçirmek gerekiyor. Dilerseniz kabuklarını soyarak doğrayabilir, dilerseniz de rendeden geçirebilirsiniz. Konservenin mühim püf noktalarının başında bu geliyor.

kavanoz-kaynatma-2

Diğer bir önemli püf noktamız ise muhakkak ama muhakkak kavanozları kaynatmak ve steril bir hale getirmek.Bu ikinci püf noktası temel bir püf nokta.Buna dikkat etmelisiniz.

Domates sosu hazırlarken çok daha uzun süre dayanması için mutlaka pişirirken içine ya da pişirip kavanozladıktan sonra üzerine zeytinyağı koymak mühim. Zeytinyağı sayesinde konserveleriniz çok daha uzun süre dayanıyor. Bir diğer lezzet unsuru ve daha uzun süre dayanmasına destek olan malzeme ise sirke. Sirkeyi de sosunuzu yaparken içerisine ilave edebilirsiniz.

Ve son olarak en önemli en çok dikkat edilmesi gereken noktaya. Sosunuzu hazırladıktan sonra kavanozlarınızın içerisine sosu henüz sıcakken koyup kapatmak gerekiyor. Burda amaç kavanozların bir an önce vakumlanıp hava ile teamsını kesmek.Hava ile temasları kesilen soslar lezzetlerini çok uzun süre bozulmadan koruyorlar. Tüm bu püf noktaları domates konservenizi hazırlarken mutlaka aklınızda olsun. Şimdiden ellerinize sağlık! 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.