Trending

Kırmızı Eti Pişirirken Mühürleme İşlemi Nasıl Yapılır?


Et tüketiminde dikkat edilmesi elzem olan bir husus; etin doğru şekilde pişmiş olmasıdır. Pek çok et pişirme yöntemi bulunmaktadır. Bu et pişirme yöntemleri, etin gireceği yemeğe göre değişiklik gösterir. Bu içeriğimizde ele aldığımız et mühürleme ise yine sıkça tercih edilen, özellikle de kırmızı et pişirmek için ideal olan bir yöntem.

e7bcebeb9e82-etpisirmeyontem-jpg
Kırmızı Eti Pişirirken Mühürleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Giriş29.09.2020 10:35

Enfes lezzette bir et  pişirmek için mutlaka ısıyı eşit oranda dağıtabilecek, demir ya da ızgara tipli, tabanı kalın olan , kaliteli bir döküm tava gerekli.

Ete, marinasyon işlemi uygulamadığımızı varsayalım. Oda ısısında ki  etin, kağıt havlu yardımı ile nemini alalım. Pişirme aşamasına henüz  daha geçmemişken, etin bütün etrafına “seasoning” de dediğimiz yöntem ile  taze çekilmiş tane karabiber ve tuz serpiştirelim.Eğer mümkünse deniz tuzu kullanalım Bu sayede mühürleme işlemi sırasında etimiz suyunu salmayacak ve lezzetini içine hapsedecektir.

Ocağın  üzerine aldığımız döküm tavayı yaklaşık on dakika,üzerinde dumanı tütene kadar ısıtalım. Steak yani biftek gibi damarlı bir et pişirecekseniz tavayı sakın yağlamayın. Diğer etler için çok az bir miktarda zeytinyağı kullanabilirsiniz.Zeytinyağınızın tavaya iyice yayıldığından emin olun. Tavanın iyice kızmasını bekleyin, daha sonra eti koyun ve tava da kendi kendine bırakın.

Tavadan çıkacak  sesler için sizi uyaralım. Duman ve koku sizi korkutmasın, doğru et pişirmenin cilveleri ile karşı karşıyasınız.

Döküm bir tavada etin her bir yüzünün mühürlenmesi  ortalama 3- 5 dakika sürmektedir. Tabi bu süreyi damak tadınıza göre belirlemelisiniz.

ETİN pişme oranları genel olarak beşe ayrılmaktadır:

  • Az pişmiş (Rare): Yüksek ısı ile birlikte çok az bir sürede, etin her iki yüzü de mühürlenir ve besin veya su kaybı olmaz. Et i kestiğimiz zaman içi kanlı ve ıslaktır.
  • Orta az pişmiş (Medium Rare): Her iki tarafı da mühürlenmiş olan etin içi yumuşacık ve pembe bir görüntüdedir.
  • Orta (Medium): Mühürleme sonrasında, orta ısıda sadece en ortası hafif pembe renkte kalana kadar pişirilir.
  • Orta iyi (Medium well): Mühürleme işleminin ardından içi hafif ıslak kalacak şekilde pişirilir. 
  • İyi pişmiş (Well Done): Et, suyunu tamamen çeker, içinde hiçbir ıslaklık kalmaz. Bu fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

 

Bir yüzü mühürlenen etin diğer yüzünü de istediğiniz  pişirme oranına göre hazırlayın. Pişirme oranı olarak tavsiye edilen orta ya da orta iyi pişirmedir.

Etin dinlenmesi amacıyla, alüminyum folyoyu parlak kısmı altta kalacak şekilde mutfak tezgahı üzerine  serin. Suyunu içine hapsetmesi için mühürlediğimiz ete bir parça tereyağı ve çekilmiş tane karabiber ilave ederek kaplayın, 3- 4 dakika kadar dinlendirmenin ardından servis etmek için sunabilirsiniz. Unutmayın, etiniz döküm tavadan tabağa alındığında bir süre daha pişmeye devam edecektir.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.