Trending

Kendini Bulma Rehberi


Hayatımızın en büyük ve en önemli macerası, gerçekte kim olduğumuzu keşfetmektir. Yine de çoğumuz, kendimizle ilgili tüm yanlış fikirleri bize veren korkunç bir iç eleştirmeni gerçekten bilmeden ya da dinleyerek dolaşırız. Yanlışlıkla kendini anlamayı öz-hoşgörü olarak düşünürüz ve soracağımız en önemli soruyu sormadan devam ederiz: Ben gerçekte kimim ?

96a39fcd2a23-5ef3336955427e1f2c3bdbd1-jpg
Kendini Bulma Rehberi
Giriş25.06.2020 10:33

Kendinizi bulmak, doğası gereği ben merkezli bir hedef gibi görünebilir, ama aslında hayatta yaptığımız her şeyin temelinde yatan bencil olmayan bir süreçtir. Çevremizdeki dünyanın en değerli insanı, en iyi ortağı, ebeveyni vb. olmak için öncelikle kim olduğumuzu, neye değer verdiğimizi ve aslında neyi sunmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Bu , her bireyin almaktan yararlanacağı kişisel bir yolculuktur. Hayatımızda bize hizmet etmeyen ve gerçekte bizim kim olduğumuzu yansıtmayan katmanları kırmayı içeren bir süreçtir. Aynı zamanda muazzam bir oluşum eylemi içerir. Bu, kişisel gücümüzü tanımak,  yeni deneyimlere açık ve savunmasız olmak demektir. Korkulacak ya da kaçınılacak bir şey olarak görmeyin bunu. Yol boyunca kendimizi azarlamak yerine,  yeni bir arkadaşa karşı duyacağımız merak ve şefkatle yaklaşın kendinize. Aşağıda verdiğimiz kılavuzda bu bireysel yolculuğun yedi evrensel kuralından bahsettik. 

 

1. Geçmişinizi Anlayın

Kim olduğumuzu ve neden böyle davrandığımızı ortaya çıkarmak için kendi hikayemizi bilmeliyiz. Cesur olmak ve geçmişimizi keşfetmeye istekli olmak, kendimizi anlama ve  istediğimiz kişi olma yolunda önemli bir basamaktır. Araştırmalar gösterdi ki, kim olduğumuzu tanımlayan sadece başımıza gelenler değil, başımıza gelenleri ne kadar anlamlandırdığımızla ilgilidir.. Tarihimizden çözülmemiş travmalar bugün davranış biçimimizi şekillendiriyor. Araştırmalar , hayat hikayesi tutarlılığının "psikolojik iyi oluşla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi" olduğunu  göstermiştir. Dr. Daniel Siegel'in hayatımızın “tutarlı bir anlatımı” olarak bahsettiği şeyi ne kadar çok biçimlendirirsek , şimdiki zamanımızda gerçek benliğimizi temsil eden dikkatli, bilinçli kararlar verebilme kabiliyetimiz o kadar artar.

Acı veren erken yaşam deneyimleri, genellikle kendimizi nasıl tanımladığımızı ve savunduğumuzu belirler. Kısacası, bizi şekilden alıkoyarak, neredeyse farkında olmadığımız bir biçimde davranışımızı etkilerler. Örneğin, sert bir ebeveyne sahip olmak, kendimizi daha korunaklı hissetmemize neden olmuş olabilir. Her zaman savunmada hissederek veya alay edilme korkusuyla yeni zorlukları denemekten kaçınarak  büyüyebiliriz. Bu belirsizliği bizimle birlikte yetişkinliğe taşımanın kimlik duygumuzu nasıl sarsacağını ve bizi farklı alanlarda sınırlandırabileceğini görebilirsiniz.

 

 

2. Farklılaştırın

Farklılaşma , bağımsız bireyler olarak kendimize dair bir his geliştirmeye çabalama sürecini ifade eder. Kendimizi bulmak ve benzersiz kaderimizi gerçekleştirmek için bize hizmet etmeyen yıkıcı kişiler arası, ailevi ve toplumsal etkilerden farklılaşmalıyız. Dr. Firestone, “Özgür bir yaşam sürmek için, kişinin kendisini olumsuz baskılardan ayırması ve açık ve savunmasız kalması gerekir” diye yazmıştır. Bu süreçle mücadele eden yüzlerce kişiyle yaptığı çalışmalarda, farklılaşmanın dört temel adımını geliştirdi.

Adım 1: Zararlı içselleştirilmiş düşünce süreçlerinden, yani kendine ve başkalarına karşı eleştirel tavırlardan ve düşmanca tutumlardan kurtulun.

Adım 2: Kişinin ebeveynlerinden gelmiş ve genetiğine yazılmış olan,olumsuz karakter özelliklerinden onu ayrı tutun.

Adım 3: Çocukluğunuzdaki acı verici olaylara uyum olarak oluşan savunma kalıplarınızdan vazgeçin.

Adım 4: Büyüdüklerini otomatik olarak kabul edip kendi değerlerini, ideallerini ve inançlarını geliştirebilmeleri için onlara yeni kapılar açın.

 

 

3. Ne İstediğinizi Düşünün

Hayat boyunca hep ,olumsuz olana  odaklanma eğilimi içinde oluruz. Birçoğumuz, kendimizi olumlu hedeflere, stratejilere ve çözümlere yönlendirmek yerine, koşullarımız ve çevremizle ilgili kötü durumda olan ya da beğenmediğimiz düşünce ve şikayetlere yönlendiriyoruz. Kısaca yaptığımız işe odaklanmak yerine, neyi istemediğimize odaklanıyoruz.

Tek başınasınız hayatta ve yaşam çok değerli. Peki siz ne yapmayı planlıyorsunuz ? Ne istediğimizi bilmek, kendimizi bulmak için çok önemlidir. İsteklerimizi ve arzularımızı tanımak, kim olduğumuzu ve bizim için neyin önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olur.Hayatta üzülmek de birşeyler istemek de mutlu olmak da çok olağan şeylerdir.Ama günün sonunda en önemli olan ne istediğimizi bilmektir.

 


4. Kişisel Gücünüzü Tanıyın

Ne istediğimizi bildiğimizde hayatımızın kontrolü artık tam anlamıyla bizim elimizde olur. Çevremizdeki yanlış olan her şeyi ya da istediğimizi elde edemememizden kaynaklanan bir negatif düşünce sarmalına girmemeliyiz. Bunun yerine, kendimizi kendi kaderimizde güçlü bir oyuncu olarak kabul etmeliyiz. Kişisel gücümüzden yararlanmak, hem kendimizi bulmak hem de kendimiz olmak için çok önemlidir.

 

 


5. İç Eleştirmeninizi Susturun

Yetişkin olmak için, kendimizi eleştirerek ya da yatıştırarak kendi kendine ebeveynlik yapma tarzımızı da kırmalıyız. Dr. Firestone, " eleştirel iç sesimizi " dinlemeyi bırakmamızı tavsiye ediyor . Bu yıkıcı düşünce süreci, başarmak için yeterince iyi olmadığımızı ya da istediğimizi hak etmediğimizi söyleyen yargılayıcı bir tutumdan ya da denememiz gerekmediğini ifade eden yatıştırıcı görünen bir tutumdan oluşabilir. Bakılması veya kontrol edilmesi gerekir. Bu iç düşmanı tanıyarak ve ona karşı ayakta durarak, hayatlarımızda yetişkin veya çocuk rolü oynamayı değil, gerçek benliğimizi bulmayı ve gücümüzü ve yeteneğimizi bilmeyi öğreniriz.

 

6. Merhamet ve Cömertlik Uygulayın

Mahatma Gandhi  "Kendini bulmanın en iyi yolu kendini başkalarının hizmetinde kaybetmektir" demiştir. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı iyileştirmenin ve yaşam süremizi uzatmanın yanı sıra, merhametli olmak ve cömertlik göstermek hayatımıza daha fazla değer ve anlam katabilir. Araştırmalar, insanların almaktan çok vermekten daha fazla keyif aldığını gösteriyor. Hayatta yolumuzu bulmak istiyorsak, cömertliği bir akıl sağlığı ilkesi olarak uygulamak ve kendimize de, başkalarına da karşı şefkatli davranışlar benimsemek faydalıdır. İnsanlar genellikle kendilerinin ötesine geçen hedeflerle mutlu olurlar.Unutmayın.

 

 

7. Arkadaşlığın Değerini Bilin

Doğduğumuz aileyi seçmiyoruz, ancak çoğu zaman bu ailenin kim olduğumuzu belirlediğini varsayıyoruz. Çocukken zamanımızı nerede geçireceğimiz konusunda çok az söz hakkımız olsa da, hayatımız boyunca kimi ve neyi taklit etmek istediğimizi seçebiliriz. Yetişkinler olarak, tercih edilen bir aile oluşturabiliriz. Bizi mutlu eden, bizi aydınlatan şeyleri destekleyen ve hayatlarımız hakkında tutkulu hissetmemize ilham veren insanları arayabiliriz. Bu aile elbette akraba olduğumuz insanları da içerebilir, ancak bu gerçekten seçtiğimiz bir aile, gerçek müttefik ve arkadaş olarak gördüğümüz çekirdek bir grup insan. Bu aileyi yaratmak, kendimizi bulmamızda kilit bir bileşendir, çünkü etrafımızı kiminle çevrelemeyi seçtiğimiz, dünyada nasıl ilişki kurduğumuz üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bize inanan bir destek sistemine sahip olmak, hedeflerimizi gerçekleştirmemize ve kişisel düzeyde gelişmemize yardımcı olur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.