Güzellik Sırları

Kendine İyi Bak


Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs gündemi, evde kaldığımız bu süre zarfında farklı ihtiyaçlar oluşturmaya ve sakinleşerek, içe dönme, kendine odaklanma gibi kavramları da öne çıkarmaya başladı. Peki böyle bir üzücü bir dönemden geçerken kendimizin en iyi haline nasıl odaklanabiliriz?

kendine-iyi-bak-503003c1-1989-4a49-8bdc-a87804210663
Kendine İyi Bak
Giriş06.08.2020 15:20

 

Korona virüs gündemiyle, hayatımızda birçok konuda olduğu gibi günlük rutinlerimizde de bir takım değişiklikler meydana geldi. Evde geçirdiğimiz sürenin artmasıyla ve kendimizle daha fazla baş başa kalmaya başladığımız bu dönemde, yalnız ve mutsuz hissetmek sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak yalnız kalmanın kötü olması gerekmiyor. Uzmanlar bunun soyla ilişkilerinize bile fayda sağlayabileceğini, yaratıcılığınızı geliştirebileceğinizi olumsuz durumlarla daha iyi başa çıkabilmeniz için duygularınızı düzenlemenize yardımcı olabileceğini söylüyor.


Sağlıklı Beslen

 

 

Bu süreç endişe ve kaygı seviyesinde oluşacak artışa bağlı olarak sağlıksız atıştırmalık ürünlere yönelmemize neden olabilir, strese ve gelecek dönemin belirsizliğine bağlı olarak yeme düzenlerinde değişimler gözükebilir. Önemli olan bunun geçici bir dönem olduğunun farkına varma süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmek. Bu dönemde sağlıklı beslenmekten vazgeçilmemeli ayrıca su tüketimine de aynı şekilde özen gösterilmelidir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her zaman çok önemlidir anca bu izolasyon sürecinde daha dikkatli olmakta fayda var.

 

Bol meyve ve sebze tüketin. Meyve ve sebzeler, vücudumuzun sağlıklı olması ve bağışıklık fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve lifleri sağlamak için en önemli besinler arasındadır.

 

Haraket Et!

 

Hepimiz egzersizin günlük yaşamımızda çok önemli olduğunu biliyoruz. Spor salonunda egzersiz yapmanın faydaları olsa da, bu dönemde evde yapılabilecek birçok fiziksel aktivitenin bulunduğunu ve çoğu zaman bu egzersizlerin ek bir alete gerek duymadan da yapılabileceğini unutmayalım. Sağlıklı beslenme spor ile desteklendiği zaman hem fiziksel hem de ruhsal dengemizi bulmamıza oldukça yardımcı olacaktır. Yoga ya da pilates gibi ekstra bir spor aletine gerek duymadan da yapılabilecek aktiviteler bugünlerde oldukça popülerleşti. Bu sporlar daha iyi ve enerjik hissetmemizi sağlarlar. 

 

Meditasyon Yap


Fashionable gray haired young woman yogi practicing meditation in her bedroom, sitting in lotus pose, closing eyes and making mudra gesture Free Photo

 

Stres ve gerginlik sizi endişelendiriyorsa, meditasyon yapmayı deneyin. Meditasyonda birkaç dakika bile geçirmek, sakinliğinizi ve iç huzurunuzu geri getirebilir. Herkes meditasyon yapabilir. Basit ve ucuzdur ayrıca herhangi bir özel ekipman gerektirmez. Ve nerede olursanız olun meditasyon yapabilirsiniz.
Meditasyon size hem duygusal iyiliğinize hem de genel sağlığınıza fayda sağlayabilecek bir sakinlik, huzur ve denge hissi verir. Ve etkisi meditasyon seansınız bittiğinde sona ermez. Gün boyunca daha sakin olmanıza yardımcı olur.
 

Uyku Düzenini Standart Hale Getirmek Ruh ve Beden Sağlığını Korur

 

 

Uyku. Hepimiz daha fazla uyuyabilmeyi diliyoruz. Aslında uyku eksikliği sağlımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Düzenli uykunun da ruhsal ve fiziksel sağlık üzerindeki olumlu etkileri vardır. Evde kaldığımız bu süreçte kişilerin uyku düzeninde aksamalar meydana gelebiliyor, uykuya dalma problemi de sık karşılaşılan şikayetler arasında. Bu da sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen ve yaşam kalitemizin düşmesine neden olan bir durum. Uyku düzenimizi sabit bir hale getirmeli, vücudumuz için yeterli olan ve bize kendimizi enerjik hissettiren uyku düzenini oluşturduğumuza emin olmalıyız.


Aynada Gördüğünüz Kişiyi Küçük Dokunuşlarla Ödüllendirin


 

İçinde bulunduğumuz bu süreçte bize iyi gelen rutin alışkanlıklarımızdan kopmamamız oldukça önemli. Kendimize yaptığımız her bakımın, korona virüs sonrasındaki döneme de bir yatırım olduğunu unutmayalım. Evde yapabileceğimiz cilt ve saç bakımları, cildimizi temiz tutmak ve ev şartlarında da olsa devam edebileceğimiz doğal kürler aynada gördüğümüz kişiyle yabancılaşmamanın da bir anahtarı. Bu süreçte kendimizin en iyi hali için atacağımız her adım dış güzelliğimizin yanında ruhumuzu da besleyecektir. Ayrıca korona virüs sonrası normalleşme sürecine geçtiğimiz zaman yaptırmak isteyeceğiniz daha kapsamlı cilt bakımı ya da medikal estetik uygulamaları için cildinize bir ön hazırlık olacaktır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.