Kefken Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında bir mahalle. İstanbul, İzmit ve Sakarya’ya çok yakın olması sebebiyle yazın günübirlik deniz tatili yapmak isteyenlerce tercih ediliyor.

cf8c362a304c-1586207944_kefken-gezilecek-yerler-jpg
Kefken
Giriş20.11.2019 15:21

Kefken, Kocaeli'nin Karadeniz kıyısında bir mahalle. İstanbul, İzmit ve Sakarya'ya çok yakın olduğu için yaz aylarında günlük,kısa deniz tatili yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Ulaşım kolaylığı ve Mavi Bayraklı sular olması nedeniyle hafta sonları zaman zaman izdiham diyebileceğimiz kadar yoğun oluyor.

Ayrıca plajların halk plajı olması da kalabalık ve / veya düşük gelirli aileler tarafından tercih edilmesinin en önemli nedenleridir. Buradaki işletmelerin çoğu da bu kitleye hitap ediyor. Kefken çevresinde pek çok nokta birbirine çok yakın, bir günde rahatlıkla gezilebilecek yerler. Bu noktaları birleştirerek gününüzü planlayabilirsiniz.

 

Yeşil koy

Bu pembe kayalara çok yakın küçük bir koy. Genellikle çok tenha bir yerdir, ancak yazın kampçılar için çadırlar favori bir yerdir. Bu koyda su elektrik vb yok.Hatta herhangi bir işyeri de bulunuyor. Ve yine bu bölgede ateş yakılmasına da izin verilmiyor.


Kapri Plajı

Kayalıklarla çevrili doğal bir havuz gibi. Kayalık yapısı nedeniyle çocuklu ailelerden çok gençler tarafından tercih edilmektedir.

 

Midye Koyu

Burası aynı zamanda Kapri Plajı'nın hemen yanındaki tenha yüzme noktalarından biridir.

 

Kefken limanı ve merkezi

Burası Kerpe'ye 8-10 km uzaklıkta bir yan kasaba. Kefken, Kilyos'tan büyük, devasa bir yerleşim yeridir. Buarada bir pansiyon, bakkal ya da  taksi, ne istersen bulabilmeniz mümkün.

 

Kumcağız Sahili

Kefken'in komşusu Kurtköy mevkiinde yer alan bölgenin en büyük plajı olma özelliğine  sahiptir Kumcağız. Sığ ve kumlu sahili nedeniyle aileler ve çocuklu kampçılar tarafından tercih edildiği için özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

 

Kerpe

Kefken'in İstanbul'dan 8 km uzaklıktaki kapı komşusu 2-2.5 saatte geldi, Karadeniz'e şaşırtıcı bir kuzey Ege havası hakim, mavi bayraklı koyu Kerpe de Kefken'e geldiyse mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

 

Kefken Adası

Burada Ceneviz surları hala ayaktadır, 1. derece mevkii küçük bir Karadeniz adasıdır. Hatta Giresun Adası ile birlikte Karadeniz'in tek adası. Roma'dan Bizans'a deniz ulaşımı ve tarihi kalıntılar için oldukça uygun plajlara sahiptir. Şu anda adada sadece bir balıkçı ve ailesi yaşıyor. Aldığımız duyumlara göre Kefken Adası önümüzdeki yıllarda turizme açılacak. Bu küçük Karadeniz adasına Cebeci Sahilinden Kefken merkeze 3,5 km mesafede 10dk'da balıkçı teknesi kiralayarak veya Kefken Limanı'ndan tekne kiralayarak ulaşabilirsiniz.

 

Sarısu Plajı

Kerpe'ye yakın, Ağva'ya doğru doğu yönünde Sarısu Plajı da bulunmaktadır. Özellikle yüzmekle ünlüdür. Plajın bir tarafı göl, diğer tarafı ise küçük bir göl.

 

Acarlar Longozu


Haritada yok çünkü biraz uzakta. Sadece Türkiye'de değil Dünya'da da ender oluşumlardan biri olan Acarlar Longozu, aslında 45 dakikalık sürüş mesafesinde.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.