Trending

Kedi Sahiplenmek İçin 11 Neden


Kedilere karşı köpekler - evcilleştirildikleri sürece, nüfusumuz kedileri tercih edenler ve köpekleri tercih edenler olarak bölünmüştür. Her ikisinin de harika arkadaşlar olduğunu düşünüyoruz, ancak güçlü bir şekilde “takım köpeği” üzerindeyseniz okumaya devam edin. Kedilerin harika evcil hayvanlar olmalarının 11 nedeninin bu listesi fikrinizi değiştirebilir.

108a44cd4ea3-2473354_810x458-jpg
Kedi Sahiplenmek İçin 11 Neden
Giriş17.05.2020 17:44

1. KEDİLER SESSİZDİR

Yaşam durumunuzda gürültü seviyeleri önemliyse, kediler harika bir evcil hayvan seçimidir. En sessiz havlama bile muhtemelen en ısrarlı miyavlamadan çok daha yüksek olacaktır. Kediye bağlı olarak, yüzeylerden bir şeyleri vurması veya en yüksek hızda koşması gibi diğer sesler için endişelenmeniz gerekebilir, ancak yine de genel olarak daha sessiz olmaları muhtemeldir.  

 

2. KEDİLER AZ BAKIM GEREKTİRİR

Köpeklerle karşılaştırıldığında, kediler az bakım gerektiren bir evcil hayvandır. Resmi eğitime ihtiyaç duymazlar, günde birkaç kez dışarı çıkarılmaları gerekmez ve hatta temel kendi kendini temizlemeyi bile halledebilirler. Tabii ki, uzun tüylü kediler yine de düzenli tımar gerektireceklerdir, ancak muhtemelen uzun tüylü köpeklerden daha az düzenli tımar gerektirecektir.

 

3. KEDİLERE EVDE EĞİTİM VERMEK KOLAYDIR

Köpek sahiplerinin üstesinden gelmesi gereken en büyük zorluklardan biri, yeni bir yavru köpeği evde eğitme sürecidir. Öte yandan, yavru kediler genellikle onları eve getirir getirmez çöp kutusunu nasıl kullanacaklarını bilirler. Tek yapmanız gereken onlara nerede olduğunu göstermek ve içgüdüsel olarak kullanacaklar.

 

 

4. KEDİLER APARTMANDA HARİKA EVCİL HAYVANLAR OLUR

Dairelerdeki evcil hayvanlara gelince, kediler genellikle köpeklerden daha uygundur. Köpeklerle karşılaştırıldığında, kediler daha az alana ihtiyaç duyar ve dikey alandan daha iyi yararlanabilir. Küçük metrekareli dairelerde bile farklı dikey katlar ekleyerek alanı kediler için konforlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca, çöp kutuları kullandıkları için, günde birkaç kez dışarı çıkarılmaları gerekmez - bu, büyük bir apartmanda yaşıyorsanız zaman alıcı olabilir.

 

 

5. KEDİLERİN BAKIMI DAHA UCUZDUR

ASPCA'ya göre , kedilere bakmanın toplam maliyeti orta veya büyük köpeklerden daha düşüktür. Bunun nedeni, daha az yiyeceğe, daha az oyuncağa ihtiyaç duymaları ve genel bakım maliyetlerinin daha düşük olmasıdır.

 


6. KEDİLER BAĞIMSIZDIR

Kedilerle ilgili en iyi şeylerden biri, çok bağımsız yaratıklar olmalarıdır. Her gün oldukça fazla dikkat gerektiren köpeklerin aksine, kediler kendilerine zaman ayırdıkları için oldukça mutludurlar. Aslında, kediler günde yaklaşık 15 saat uyurlar, böylece işteyken çok sıkılmaları konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Evde olduğunuzda, kedilerin sadece şirketinizde olmaktan memnun olma olasılığı daha yüksektir, oysa köpekler bölünmemiş dikkatinizi isteyebilir.

 


7. KEDİLERİN ÖMRÜ UZUNDUR

Herhangi bir evcil hayvan sahibi, bir evcil hayvanını kaybetmenin gerçekten üzücü bir deneyim olduğunu bilir. Neyse ki, ev hayvanları söz konusu olduğunda, kedilerin oldukça uzun bir yaşam beklentisi vardır. Bir kedinin ortalama yaşam süresi 12 yıldır, ancak onların ergenlik çağına kadar, hatta yirmili yaşlarının başlarına kadar yaşamaları nadir değildir.

 

 

8. KEDİLER SAĞLIĞINIZ İÇİN İYİDİR

Araştırmalar, kedilerin sevişmenin yatıştırıcı etkisinden uykuya dalmaya yardımcı olan mırıldanmaya kadar sahipleri üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Kediler kan basıncınızı ve kalp krizi riskinizi düşürmede bile rol oynayabilir. Hatta 10 yıllık bir çalışma, kedi sahiplerinin kalp krizi veya felçten ölme olasılığının kedi olmayanlara göre% 30 daha az olduğunu göstermiştir.

 

 

9. KEDİLER DAHA AZ ALERJİYE YOL AÇABİLİR

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan bir çalışmada, bir kediye maruz kalan bir yaşın altındaki çocukların alerji geliştirme olasılığının daha düşük olduğu bulundu. İşin ilginç yanı, bunun sadece evcil hayvan alerjileriyle sınırlı kalmaması, her türlü alerji olmasıydı. Küçük bir çocukken evcil hayvanlara maruz kalmanın sizi yalnızca evcil hayvan alerjilerine karşı değil, aynı zamanda toz akarları, kanarya otu ve çimen gibi diğer yaygın alerjilere karşı da koruyacağı anlaşılıyor.

 

 

10. KEDİLER İSTENMEYEN ZARARLILARI EVİNİZDEN UZAK TUTAR

Kediler avlarını takip etmeye, avlanmaya ve saldırmaya hazırdır, bu da onları evinizi istenmeyen zararlılardan (fare, böcek veya başka bir şey) uzak tutmak için mükemmel kılar. Kokuları bir kovucu görevi görebileceğinden, varlığı bile kemirgenler için caydırıcı olabilir.Yaşam durumunuz sahip olabileceğiniz evcil hayvan türünü etkileyebilir, ancak sınırsız hayvan seçeneğine sahip olacak kadar şanslıysanız, bu 10 nedenin bir kedinin neden ideal bir arkadaş olduğunu size göstereceğini umuyoruz.

 

 

11. VİDEOLARI BİLE GÜLÜMSETMEYE YETER

Sürekli sizi bunaltarak kedi, köpek videoları izleten akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın haklı olduğunu –biraz üzülerek de olsa- belirtmemiz gerek. Kalpleri eriten, kahkahalarla güldüren, mutlu eden, sevgiyle dolmamıza neden olan tüm o videolar sağlığımıza da yararlıymış. Indiana Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre, internet üzerinden kedi videoları izlemek, enerji seviyelerinin artmasını ve pozitif duyguların artmasını sağlıyor.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.