Trending

Kavanozda Yoğurt Nasıl Mayalanır?


Her şeyin organiğine doğalına yöneldiğimiz şu zamanlarda yoğurdumuzu da ev mayalamalıyız. Ayrıca daha ekonomik ve daha lezzetli. Güvenilir taze çiğ sütünüzü hazırladınız mı? Annelerimizin tarifiyle klasik yoğurt mayalamayı anlattık bu yazımızda. Hadi Başlayalım...

622cf9738a19-kavanozda-yogurt-nasil-mayalanir1-jpg
Kavanozda Yoğurt Nasıl Mayalanır?
Giriş28.09.2020 10:30

Başlamadan önce şunu söyleyelim; evde hazırlayacağınız peynir,yoğurt,kaymak gibi ürünleri yapmak için güvenilir, taze ve temiz içerikli süt aldığınıza emin olun. Kesinlikle güvendiğiniz yerlerden çiğ süt temin etmeye gayret gösterin. Eğer taze sağılmış süte erişiminiz yoksa hazır pastörize günlük sütlerden de faydalanabilirsiniz.Ama günümüzde kapınıza kadar taze süt getiren sütçüler de var.

Lezzetiyle ev yoğurdu hazır yoğurtlardan açık ara önde tabi ki. Özellikle de şöyle tam kıvamında mayalanmış, sulanmamış mükemmel yoğurtlar söz konusuysa...Mahallelerinizde hala sütçüleriniz varsa ya da taze sütlere ulaşabileceğiniz dükkanlar varsa, çok şanslısınız. Evde en lezzetlisinden kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz demektir bu.

Ancak yoğurt yaparken bir büyük tencerede ya da kapta mayalandığında çok kolay sulanma ve bozulma problemleri olabiliyor. Bu tarz sorunları en aza indirmek içinse bugün size şahane bir yöntem anlatacağız. Yoğurtlarınızın kavanozların içerisinde mayalayın. Porsiyonluk olarak afiyetle tüketin.Yine klasik tarif aslında annelerimizin tekniğiyle aynı ancak biz kavanozlara böleceğiz.

Hadi o zaman çıkaralım cam kavanozları...

Kavanozda yoğurt mayalamak

hotnspicyworld.wordpress.com

Şimdi ilk olarak kullanacağımız kavanozları temiz steril bir halle getireceğiz. Muhakkak cam kavanoz kullanmamız gerek. Kavanozları temizleme işlemi tamamlandıktan sonra sıra diğer bir aşamaya geliyor. Sütü kaynatma aşamasına. Güzel ve kıvamında kaliteli bir yoğurt mayalayabilmek için, taze çiğ bir süte ihtiyacınız var. Taze temiz çiğ süt alabilmişseniz yoğurdunuzun tadından yenmez.

Bu çiğ sütü bir tencerenin içerisine aktarın. Ardından kepçe yardımıyla ara ara havalandırarak kaynatmaya başlayın.

myfoodstoragecookbook

Sütünüzü güzelce kaynatırken üzerinde oluşan kaymakları bir köşede toplayabilirsiniz. Bu kaymakları daha sonra tereyağı yapımında da değerlendirebilirsiniz. Kaynayan sütünüzü ocaktan alın ve ılınmaya bırakın. Serçe parmağınızı içine daldırdığınızda dayanacak bir sıcaklıkta olana kadar ılıtın.

tr.pinterest.com

Sütten birkaç kepçe alın ve bir kaba aktarın. İçerisine yoğurt mayanızı ekleyin ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice çırpın. Ölçümüz birebir yani i yemek kaşığına bir litre süt (daha katı olmasını isterseniz 2 yemek kaşığı)  yeterli olacaktır. Kullandığınız mayanın sulu olmayan, ekşimemiş bir maya olmasına çok özen gösterin. Ardından sütü karıştırırken hazırladığınız karışımı yavaş yavaş ekleyin.

Süt kullanacağınız kavanozlara paylaştırın. Kapaklarını iyice sıkı sıkı kapatın. Çevrelerini çarşaf,bez havlu battaniye ve benzeri ile iyice sarın.Sıcaklığını korusun. Daha sonra oda sıcaklığında mayalanması için bırakın. Eğer çok soğuk bir havada mayalandırma işlemi yapmaya çalışıyorsanız süreci hızlandırmak için fırında da mayalayabilirsiniz.

budgetepicurean.com

Minimum 6-7 saat olcak şekilde beklertin.Yoğurdunuz için ideali bir gece boyunca mayalanması ardından  dolaba kaldırabilirsiniz. Yoğurdunuz soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirisniz. Yoğurdu kavanozda mayalamak hem porsiyonluk tüketim için şahane  oluyor.hem de kıvamı tutturmak daha kolay. Mutlaka deneyin! Şimdiden ellerinize sağlık.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.