Kasr-ı Humayun-u Saray Müzesi

Osmanlı’dan günümüze sağlam bir şekilde ulaşan saray yapısı olan İzmit Kasr-ı Hümayun’u Sultan 2. Mahmud tarafından inşa ettirildi.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
ea040a6235aa-5d5e310a62c5d-1-jpg
Kasr-ı Humayun-u Saray Müzesi
Giriş20.11.2019 15:23

İzmit Kasr-ı Humayun, Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze ulaşan saray yapısı Sultan 2. Mahmud tarafından yaptırılmıştır. 1766'daki büyük depremde yıkıldıktan sonra Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak yeniden inşa edilen yapı, İzmit saat kulesinin yanında ve demiryolunun kuzeyinde yer alıyor.

Farklı kaynaklarda Garabet Amira Balyan'ın mimarı olarak gösterilen bina, İzmit Sarayı, İzmit Köşkü, Hünkar Kasrı, Sultan Sarayı, Küçük Saray, Av Köşkü, Avcı konağı gibi isimlerle de anılmaktadır. Mimari estetik değeri oldukça yüksek olan yapı, mermer işçiliği, zengin rokoko tavan süslemeleri ve çok sayıda sütunu ile Dolmabahçe Sarayı hissini uyandırıyor.

Kasr- Humayun diğer 19. yüzyıl Osmanlı saraylarında olduğu gibi, neoklasik, rokoko ve klasik Osmanlı sanatı üslup özelliklerini birleştiren seçici bir tarzda inşa edilmiş iki katlı bir yavru saray.

Mimari açıdan düşey çizgilerinde dengesi ve simetrisiyle dikkat çeken yapının girişinde, üç kalın yivli sütunla desteklenen ve etrafı demir korkulukla çevrili balkonu bulunan muhteşem bir galeri bulunuyor. Cepheler, köşelerde ve pencere üstlerinde sütun ve sütunlarla hareketlendirilmiştir.

Giriş kapısına birkaç basamakla ulaşılan yapının zemin katındaki pençelerde gül süsleri, akant yaprağı motifleri ve madalyonlar yer almaktadır. Saat kulesinin önünden girişi sağlayan taç kapıda İzmit ve saray hakkında bilgi veren kitabesi bulunmaktadır. Yapının en dikkat çekici özelliklerinden biri de ampirizm tarzında çok sayıda aynanın bulunmasıdır. 28 Haziran 1967'de müze olarak kullanıma açılan Kasr-ı Humayun, 1999 depreminde hasar gördükten sonra 2005 yılında restore edilmiş ve 2007 yılında yeniden açılmıştır.

Abdülaziz tuğlası motifleri, Osmanlı arması ve kılıç, balta gibi savaş aletleri ile meyve ve çiçek süslemelerinin yer aldığı yapının tavan süslemeleri Fransız ressam Sason'un eseridir.

Atatürk'ün kaldığı ve en sevdiği renklerle dekore edildiği odada Savarona gemisinden getirilen eşyalar bulunuyor. Köşk, Atatürk'ün 1923 yılında İzmit basın toplantısını yaptığı yerdir. Odada, toplantıya katılan basın mensuplarının isimlerinin bulunduğu belge ve Atatürk'ün ölümüne ilişkin 1938 tarihli gazete kupürleri de görülebilmektedir.

 

İzmit Sarayı Müzesi giriş ücretleri ve ziyaret saatleri nedir?

Pazartesi hariç her gün açık olan yaz sezonunda 09:00 - 19:00, kış sezonunda 08:00 - 17:00 arası açık olan İzmit Sarayı Müzesi Müzekart ile ücretsiz girilebilir, Müzekartsız ziyaretçiler ise 5 TL giriş ücreti ödemek zorundadır. .

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.