Kartepe kayak merkezi Türkiye'nin en yeni kayak merkezlerindendir. Özellikle doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü manzarası ile dikkat çeken Kartepe, ayrıca İstanbul'a 1 saatlik uzaklığı ile de cazibesini arttırır.

kartepe-deda72e8-acef-43d3-93ea-dc4404a875a5
Kartepe
Giriş20.11.2019 15:29

Kartepe kayak merkezi, Türkiye'nin en yeni kayak merkezlerinden biridir. Özellikle doğal güzellikleri, ormanları ve Sapanca Gölü manzarasıyla dikkat çeken Kartepe, İstanbul'a 1 saatlik mesafesiyle de çekiciliğini artırıyor.

En yüksek noktası 1600 metre olan Samanlı Dağları'nın zirvelerinden Kocaeli'nin Maşukiye ilçesinde yer alan ve kış sezonunda çok sayıda turisti ağırlayan Kartepe, kayak sektörünün en uygun fiyatlısı ve İstanbul'a en yakın kayak merkezi olma özelliğini taşıyor. 

Şubat Ocak Aralık, Kartepe'ye gitmek için en uygun zaman. Kartepe Kayak Merkezi, ormanları ve doğal güzelliği ile size günlük kayak keyfini yaşatabilecek seviyededir. Karın tadını çıkarmak için bu ayları en ideal şekilde deneyimleyebilirsiniz.

Kartepe'nin yüksekliği 1600 metre olduğu için diğer aylarda kar kalınlığı azalmaya başlar. Kartepe'nin kar kalınlığı ve hava koşullarını öğrenmek için Meteoroloji Genel Müdürlüğü sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İstanbul'da yaşıyorsanız hafta sonu veya bir gün için Kartepe'ye gezi yapmanız mümkün. Kartepe sadece bir kayak merkezi değil, aynı zamanda ilkbahar mevsimlerinde trekking için de kullanılıyor.

 

Kartepe'de Konaklama ve Nerede Kalınır?


Kartepe'nin zirvesinde sadece pist yatırımını devralan The Green Park Hotel adında bir otel var. Kartepe'de konaklamayı planlıyorsanız, gitmeden önce Green Park Kartepe otelin konaklama fiyatlarına bakmakta fayda var. Günlük arabanızla gitmek istediğinizde Kartepe otopark ücreti olarak 20 TL vermeniz gerekiyor. Otoparkın dolu olduğu yoğun dönemlerde arabanızı yol kenarına bırakmanız da mümkün.

Kartepe yolları Kocaeli belediyesi tarafından sürekli tuzlanmaktadır, bu nedenle zirveye araba ile ulaşmak çoğu zaman mümkündür. Ancak yine de ağır hava koşullarında arabanızda zincir bulundurmanızda fayda var.

 

Kartepe Kayak Merkezi'nin Maliyeti Ne Kadardır? 


Tabii ki sadece kayak için otele gidebilirsiniz. Kayak merkezindeki teleferiği kullanmak için kayak kartı almanız gerekmektedir. Kartepe teleferik fiyatları, telesiyej ve lift fiyatları şu şekildedir: kısa tur (tek çıkış) 10 TL, uzun tur (tek çıkış) 35 TL, sınırsız 100 TL ve 13 saate kadar yarım gün kayak geçiş ücreti 60 TL. Skipass kartınızı iade etmek için kart depozito ücretini 30 TL nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Kartepe, diğer kayak merkezleri arasında en ucuz giriş fiyatına sahip yerlerden biridir.

Kartepe, ziyaretçilerin tecrübesine göre 4 ana parkurdan oluşuyor. Teleferiğe sahip Karlıktepe, Geyikalanı, Kartepe ve kayak tecrübesi olmayanlar ve otelin pistlerini telesiyej ile kullananlar. Teleskoplar, bir çubuğa tutunarak sizi kardan çeken sistemlerdir. Teleferikler, teleferik gibi oturan kayakçıları havadan zirveye taşıyan sistemlerdir.

 

Kartepe Kayak Merkezi'nde ekipman nerede kiralanabilir?


Kartepe'de kayak veya snowboard kiti, kayak kıyafetleri gibi kayak malzemeleri en uygun fiyatlarla ancak yol üzerindeki mağazalardan kiralamak mümkün. Elbette otellerde kayak malzemeleri kiralamak mümkün ama oteldekilerin fiyatları oldukça yüksek. Bu nedenle zirveye ulaşmadan önce şehirdeki kayak mağazalarından kiralama yapmak tercih edilebilir. Yol üzerindeki en bilinen günlük kayak malzemeleri kiralama noktası Penguentepe'dir.

 

Kartepe Kayak Merkezi'ne nereden ve nasıl gidilir?


Kartepe, İstanbul'a 110 km uzaklıktadır. Trafiğe yakalanmazsanız Kartepe Kayak Merkezi'ne bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul Tem Otoyolu'ndan İzmit'e ulaşmanız gereken nokta İzmit (Doğu) gişeleridir. Bu çıkış sizi Maşukiye'ye götürecektir. Maşukiye'den Kartepe'ye tabelalarla gittiğinizde 17 km / yarım saatlik bir yolculuktan sonra Kartepe tesislerine varmış olacaksınız.

Kartepe sadece kışın değil yazın da gidilecek bir yer. Kartepe tesisleri yaz aylarında açık olup, telesiyejleri kullanarak Kartepe'nin zirvesine çıkabilirsiniz. Arabanızla gidecekseniz otopark ücreti 20TL,tepeye ulaşabilmek için de teleferiğe ihtiyacımız var, bunun için de ek olarak 25TL ödemeniz gerekiyor. Buna fazla da gerek duyulmuyor.Yani yaz ayları için.Ama kışın karla, buzla kaplanmış, yoğunluktan otoparkın iğne atmaya bile yer olmayan bu yeri yeşiller içinde bomboş görmek güzel olablir.O nedenle yazın da ziyaret edebilirsiniz.

Yazın Kartepe'yi ziyaret etmeniz için size bir neden daha verelim. Kartepe'nin eteklerinde yaylalar bulunmakta ve bu yaylalar yaz aylarında serinleme noktası olarak kullanılmaktadır. Kuzuyayla Tabiat Parkı ve Suadiye Yaylası'nda çadır kampı kurabilir, serin havanın tadını çıkarabilirsiniz. Sadece bir gezintiye ve pikniğe gidebilirsiniz. Güzel yerler, tavsiye ederim.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği otobüsler ile Tuzla'dan Kartepe'ye gidebilirsiniz. 200 numaralı hat ile Kartal Metro durağından başlayıp Pendik, Tuzla, Gebze ve son olarak İzmit (Kartepe) duraklarına gidebilirsiniz. Ankara'dan gelenler için Ankara Kartepe 340km (3sa 40dk), Eskişehir Kartepe 210km (2sa 40dk), Bolu'nun Kartepe'ye uzaklığı 145km (1sa 50dk)

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.