Karamürsel Bey Anıt Mezarı

‘’Ölünce Beni Öyle Bir Yere Gömün Ki Sırtım Dağlara Dayansın, Kucağıma Denizi Verin, Daima Donanmamı Göreyim” sözüyle tarihe geçen KARAMÜRSEL ALP Osmanlı Tarihinin ilk Amiralidir.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
ce8f9fb89047-karamurselanitmezar-jpg
Karamürsel Bey Anıt Mezarı
Giriş20.11.2019 15:32

Ölünce Beni Öyle Bir Yere Gömün Ki Sırtım Dağlara Dayansın, Kucağıma Denizi Verin, Daima Donanmamı Göreyim” sözüyle tarihe geçen KARAMÜRSEL ALP Osmanlı Tarihinin ilk Amiralidir.

Karamürsel Alp, XIV. yüzyılda yaşadı. Karasi Beyliği Komutanlarından biridir. Orhan Bey, İzmit Körfezi'nin güney kıyılarını ( eski adı PROMECTUS ) Bizanslılardan alınan Karamürsel kasabasını almakla görevlendirildi. Karamürsel'in güney batısındaki Kavak Boyu Armutçuk Limanı'nda kendisine tımarlık olarak verilen tersane kurarak gemi yapımına başladı.

Eğitim ve öğretimi ile bir donanma yaratan ve ona şahsen komuta ederek başarıya ulaşan Mürsel Alp, bir Türk Yaşlı, bir Derya beyefendisi, Yüzbaşı-ı Derya ve ilk Osmanlı Türk denizcisidir.

Orhan Gazi, bu faydalarından dolayı ona “KARA” lakabını verirken, asıl adı MÜRSEL ALP idi.

Ayrıca ilk Osmanlı Türklerinde görülen bir akım nedeniyle bölge adından dolayı “KARAMÜRSEL” olarak anılmıştır. Mezarı 2007 yılında restore edilerek açılışı yapılmıştır. Ancak ne yazık ki Karamürsel belediyesi ve Karamürsel halkının Karamürsel Bey'in türbesine gerekli ilgi ve ilgiyi gösterdiği söylenemez. Özellikle son günlerde yol yapım çalışmaları nedeniyle sürekli dağınık ve çevresi kirli. İnşaat çalışmaları öncesinde yolun çok temiz ve bakımlı olduğunu söylemek zor.

Kocaeli Karamürsel ilçesinin büyük mezarlığında yer alan Karamürsel Bey'in türbesinin batı tarafında, taşa oyulmuş bir kadırga resmi bulunmaktadır.

Yüzyılda yaşamış Türk komutanlarından biri olan XIV.Mürsel Bey, kahramanlığı ve savaşlardaki cesur tavrı nedeniyle Kara ünvanı ile anılmıştır. Mürsel Bey, gemicilik konusundaki bilgisi nedeniyle Osmanlı Beyliği'nde ünlendi. Marmara'da ilk Osmanlı tersanesi 1327 yılında bugünkü Karamürsel'de kurulmuş ve savaş gemilerinin yapımına başlanmıştır. Osmanlılar denizciliği örgütledi ve Karamürsel Bey, Osmanlı Devleti'nin ilk Derya Beyi oldu. Karamürsel Bey'in vasiyetinde, “Öldüğümde beni böyle bir yere gömün; Sırtım dağlara yaslansın, kucağımda denizi bana ver, ben de her zaman Donanmayı göreceğim. ”dedi.

Karamürsel Bey'in ölümünden sonra gömüldüğü Pronektos'a Karamürsel adı verilmiştir. Karamürsel Bey'in anıtı, Karamürsel Belediyesi tarafından yaptırılarak 4 Temmuz 1976'da açılmıştır. Anıtın altındaki beyaz mermer kitabeye Karamürsel Bey'in kısa bir özgeçmişi yazılmıştır.
Mürsel Bey Türbesi, dört ayak üzerinde çadır şeklinde modern bir örtü ile kaplandı.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.