Güzellik Sırları

Kakülünüzü Nasıl Seçmelisiniz


Kakül günümüzde el üstünde tutulan bir modeldir. Neden? Çünkü rahatlıktır. Saçınız dağınık da olsa toplasanız da salsanız da yapılı göstermesiyle bilinir. Hatta bazı zamanlar makyajlı bile gösterdiği olabiliyor. Kakülün aksesuar olarak kullanılıdığında çok büyük bir etkisi var. Bu, tartışılmaz bir gerçek.

yuz-sekillerine-gore-kakul-modelleri-ce5c471e-ed2a-41f4-9445-b8b3b3f7fd40
Kakülünüzü Nasıl Seçmelisiniz
Giriş21.11.2019 16:03

 

Yüz şeklinize göre hangi model kakül kesiminin size daha çok yakışacağını merak ediyorsunuz. Pek çok insan daha yüz şeklinin hangisi olduğunun bile farkında değil dolayısıyla saç kesimlerini rastgele seçiyor ve bazen sonuç hüsran olabiliyor. Ya o kesimden sonra pişmanlık duyuyor ya da kendini yeni saç şekliyle mutlu hissetmiyor. İşte bu gibi durumların önüne geçebilmeniz için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Dünyada standart olarak kabul görülen 6 çeşit yüz yapısı var: Kare, dikdörtgen, yuvarlak, altıgen, üçgen ve oval. Yüz şeklinizi belirlemeniz konusunda gidilmesi gereken yolun haritası bütün yüz yapılarını tek bir yüz yapısını çevirmeye çalışmaktır. 

 

 

Oval yüz yapısı her modelin uygun olduğu tek yüz yapısıdır. Bütün şekilleri ovale çevirecek şekilde çalışılması gerekir. Mesela kareyse köşelerini daha yuvarlaklaştırarak yukarıdan aşağıya uzayacak şekilde organize edilerek bir tasarım yapılması gerekir. Yuvarlaksa üstten ve alttan uzatarak ovale yaklaşmak amaç olmalıdır. 

 

 

Peki yüz yapısına nasıl hakim olabilirsiniz. Bunun için bir yöntemimiz var. Telefonunuzun kamerasını açıp kendinizin düz bir fotoğrafını çekin. Düzenlemeyi açın ve sırasıyla alnınızın tam ortasına, şakak kemiklerine, elmacık kemiklerine, çene kemiklerine ve en son çenenizin tam ucuna birer nokta koyun. Toplamda elinizde 8 farklı nokta olacaktır. Bu noktaları birleştirdiğinizde ortaya çıkan şekil sizin yüz şeklinizi gösterecektir. 

 

Yüz yapınızı analiz ettiniz. Ama yüz yapınızı analiz etmeniz istediğiniz kakül şeklini bulabilmeniz için çok yeterli değil. Öncelikle yüzünüzde ölçüm yapmanız gerekir. Altın orandan falan bahsetmiyoruz, onunla alakalı bir şey değil bu, kakülün yüzünüzde yapacağı etkiyi önceden tahmin etmekle alakalı bir ölçüm. Nasıl ölçüyoruz? Alnınızı, burun mesafenizi ve çene mesafenizi ölçüyorsunuz. Alnınızın darlığı ya da genişliği kakül seçiminiz üzerinde rol oynar ama yaptırıp yaptırmamanız konusunda rol oynamaz. Dar bir alnınız var ise geniş gösterebilirsiniz, geniş bir alnınız var ise dar gösterebilirsiniz.

 

 

Yanaklarınız biraz daha büyük ise eğer perçem kullanımına biraz daha eğilebilirsiniz. Bu sayede yanaklarınız kapanıp yüzünüzü biraz daha oval gösterecek, sevmediğiniz o yuvarlaklığı çok kolay bir şekilde gizleyebilirsiniz.
Çene kemikleriniz çok fazla ön plandaysa yine doğru perçem kullanımıyla önlerdeki kakül mesafesini daha dar tutup yanlara doğru akan bir model tercih edebilirsiniz. Bu sayede çene kemikleriniz kapanacak yüzünüz daha oval görünecektir.   

 

Gelelim daha yuvarlak ve kare olan yüz şekillerine, aslında bu iki şekle baktığınızda ortak yanları var çünkü bir genişlik söz konusu bazı bölgelerdeki genişlikleri gizlememiz gerekebiliyor. Ve yine iki yüz tipinin ortak noktası çenenin biraz küçük olması tek fark ise kare yüz şekillerinde çene yüz kemikleri biraz daha dışarıya çıkık olmasıdır. Bob saç kesiminde önler hafif uzundur arka biraz daha kısadır işte bu kesim hem yuvarlak hem de kare yüz hatlarıyla oldukça uyumludur.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.