Güzellik Sırları

Kahve Telvesi ile Güzellik


Kahve, tüm dünyada tüketilen popüler bir içecektir. İnsanlar genellikle demlendikten sonra geride kalan telveleri atarlar, ancak bu yazımızı okuduktan sonra telveleri ziyan etmeyeceksiniz.

kahve-telvesi-ile-guzellik-fc771704-ac15-4fde-8e6c-540bd1b754d1
Kahve Telvesi ile Güzellik
Giriş21.11.2019 17:19

 

Çoğu kahve içicisi, çöpe attıkları kullanılmış kahve telvesinin bazı lüks cilt bakım ürünlerinde kullanılan aynı antioksidanları ve diğer faydalı bileşikleri içerdiğinin farkında değildir. Kahve telvesi israf edilemeyecek kadar iyidir. Hiçbir maliyeti yoktur ve tek bir kullanımdan sonra cildinizi iyileştirebilirler.

 

Dünyanın her yerinde sevilerek tüketilen kahve yüz yıllardır pek çok faydaya sahip. Kahve telvesinin cilt için olumlu etkileri bulunuyor. Tüm vücut bakımında kullanılabilen telve, eklenecek bazı ev ürünleri ile yüz bakımında da kullanılabilir. 

 

Kahve telvesi olarak Türk kahvesi daha çok tercih ediliyor. Diğer kahve çeşitleri de benzer etkilere sahip ve toz halinde olduğu sürece dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

Telve neye iyi gelir sorusunun cevabı saymakla bitmeyecek kadar fazla. Cilt bakımından ev bakımına kadar geniş bir yelpazede yer alan telveyi nasıl kullanılacağımıza gelin birlikte bakalım.

 

 

Selülit Azaltma Etkisi Vardır

 

Selülit vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak en çok kalça ve uyluk gibi yağlı dokuların bulunduğu bölgelerde görülür. Kahve, cildin altındaki kan damarlarını genişleterek ve genel kan akışını iyileştirerek selülit azaltmanın anahtarıdır. Bu cilt bakımı yönteminin en iyi şekilde bir kahve ovma yoluyla kullanılabileceği düşünülmektedir çünkü pul pul dökülme aynı zamanda cildinizi pürüzsüzleştirir ve temiz bir görünüm sağlayabilir. Bu da selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Zengin Bir Antioksidan Kaynağıdır

 

Çevre, cildi tahrip eden serbest radikallerle (kirlilik vb.) doludur. Bununla birlikte, kahvedeki antioksidanlar, cildi korur ve doğal savunmasını güçlendirir. 

 

 

Cildi Pürüzsüz Ve Parlak Hale Getirir

 

Doku onarımını sağlayan nitelikleri nedeniyle kahve, hücrelerin yeniden büyümesini düzenlemede önemli bir rol oynar, bu da hidrasyonun korunmasına (kolajen artışı) ve cilt elastikiyetinin artmasına yol açar.

 

Dolaşımı Artırır

 

Kahve kan dolaşımını teşvik ettiğinde, sağlıklı ve enerjik bir cilde yol açar, dokuların şişmesini ve cildin şişkinliğini etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca önceden kahveden buz küpleri yapabilir ve etkilenen bölgelerin üzerinde gezdirebilirsiniz.

 

Sert Güneş Işınlarına Karşı Korur

 

UVB zararlıdır ve hatta daha karmaşık ve hayatı tehdit eden cilt hastalıklarına yol açabilir. Cildinizi kafeinle korumak, onu UV kanserojenlerine karşı koruyabilir. Başka bir araştırmaya göre, kafein aslında DNA hasarı tepkisini inhibe ederek cildi UVB'nin olumsuz etkilerine karşı korur. DNA hasarı yanıtının inhibisyonu, melanom dışı cilt kanseri için terapötik bir seçenek sunabilir.


Kahvenin Cilt İçin Faydaları

 

 

Ölü Deri Hücrelerini Temizler

 

Bu bileşen, cilde zarar vermediği için kese olarak harika çalışır. Öğütülmüş kahve, esmer şeker ve zeytinyağı karıştırarak doğal bir peeling hazırlamayı deneyin. İyice karıştırdıktan sonra, ölü deri hücrelerini temizlemek için yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın.

 

Saç Derisini Temizler

 

Kahve aynı zamanda saç deriniz için harika bir eksfoliyatördür. Yarım fincan çekilmiş kahve alın ve ıslak saçınıza iki dakika masaj yapın. Normal şampuanınız ve saç kreminizle durulayın. Bu, fazla kir birikmesinden ve ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Selülit Görünümünü Azaltır

 

Bu dahice bileşen, selüliti en aza indirmek için iyi bir vücut kesesi olarak da bilinir. Kahve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca çukurlu selülit görünümünü azaltır. Kendin yap vücut peelingi için öğütülmüş kahveyi bir kaşık zeytinyağı ve şekerle karıştır. Bu karışımı etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle uygulayarak masaj yapın. Cilt tipinize bağlı olarak bu rutini günlük olarak takip edebilirsiniz.

 

 

Cildi Parlatır

 

Parlak ve ışıltılı bir cilt için kahve maskesi deneyebilirsiniz. Yarım fincan kahve alın ve yoğun kıvam için birkaç kaşık sütle karıştırın. Bu karışımı 10-15 dakika yüz maskesi olarak kullanın ve ılık suyla yıkayın. Bu yüz maskesi, ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olacak ve arkasında parlak bir cilt bırakacaktır.

 

Göz Şişkinliğini Alır

 

Kahve, antioksidan özelliği yüksek olduğu için kan dolaşımını artırır ve kan damarlarının küçülmesine yardımcı olarak gözlerdeki şişkinliğin azalmasına sağlar. Ne zaman bir fincan kahve yapsanız, telveyi bir kenara koyun ve bir süre soğumaya bırakın. Kalanı gözaltı ve göz kapağı bölgesine birkaç dakika uygulayın ve daha sonra soğuk suyla durulayın. Şişkin gözler için, kahve buzu küplerini de deneyebilirsiniz.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.