Trending

Kadınların Ne Kadar Güçlü Olduğunu Anlatan 10 Film


Söz konusu kadınlar olunca, onların can verdiği muhteşem karakterler kahramanlaşıyor. Kadınların kahramanlaştığı, mücadele verdiği ve hayata karşı kazanım elde ettiği durumları konu alan her kadının mutlaka izlemesi gereken 30 filmi sizler için derledik.

4793c0ad2834-guclukadinfilm-jpg
Kadınların Ne Kadar Güçlü Olduğunu Anlatan 10 Film
Giriş26.06.2020 10:57

Antonia'nın Yazgısı (Antonia's Line) 

 

IMDb: 7.4

Başrollerde: Willeke van Ammelrooy, Jan Decleir, Veerle van Overloop

Tür: Drama,Komedi

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı dahil pek çok ödül kazanan bir feminist sinema klasiği. Eleştirmen Janet Maslin’in ‘büyülü feminizm’ olarak tanımladığı film, annesinin ölümü üzerine kızıyla birlikte köyüne dönüp yerleşen Antonia’nın dört nesle yayılan hikâyesini yer yer neşeli, yer yer hüzünlü, masalsı bir dille anlatıyor.

Film, Gabriel García Márquez’in ‘Yüz Yıllık Yalnızlık’ı gibi epik aile hikâyelerini andırıyor ama ataerkil bir yapıyı irdelemek yerine anaerkil bir düzenin hayalini kuruyor. Yönetmen Marleen Gorris Antonia’nın hikâyesi üzerinden cinsel kimlik meselesinin yansıra ölüm ve yaşam gibi mevzuları ve dinsel kurumların yozlaşması gibi toplumsal sorunları da tartışmaya açıyor.

Filmin ölüm ve doğum döngüsünde akan zamanı içinde geleneksel aile alt üst ediliyor, yerine dinin ya da devletin onayını alma kaygısı gütmeyen başka bağlar örülüyor; bambaşka kocaman bir aile kuruluyor. Dik başlı ama şiddet karşıtı, ezilenlere kucak açan, ezenlere haddini bildiren, şefkatli ve özgürlüğüne düşkün Antonia hâlâ ilham vermeye devam ediyor. 

 

Milyon Dolarlık Bebek (Million Dollar Baby) 

 

IMDb: 8.2

Başrollerde: Clint Eastwood, Morgan Freeman, Hilary Swank

Tür: Dram,Spor

Milyonluk Bebek'te Frankie Dunn, tüm hayatını ring üzerinde dehşet dövüşçüler yetiştirerek geçirmiştir. Boksörlerine öğrettiği en önemli ders hayatın temel kuralıdır : Her şeyin ötesinde daima kendini koru! Zaman içinde kızından kopmanın acısı ile uyanışa geçen Frankie, uzun zamandır hiç kimseyle fazla yakınlaşmayı tercih etmeyen bir adamdır. Frankie’nin salonuna bakan tek arkadaşı eski boksör Scrap, onun hırçın mizacının ardında 25 yıldır affedilmeyi bekleyen bir adamın var olduğunu bilir. Bir gün Maggie Fitzgerald kapıdan içeri girer ve boks öğrenmek istediğini söyler.

 

Şeytan Marka Giyer (The Devil Wears Prada) 

 

IMDb: 8.0

Başrollerde: Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt

Tür: Komedi

New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazecilikten yeni mezun Andrea Sachs bir işe girer. Güçlü ve sofistike bir kadın olan Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly'nin ikinci asistanı olarak çalışmaya başlar. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanır. Ancak bu durumun da bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir.

 

Hayallerin Peşinde (Revolutionary Road) 

 

IMDb:7.9

Başrollerde: Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Michael Shannon

Tür: Romantik,Dram

Yates'in 1950'ler Amerika'sında geçen öyküsünde modern ilişkilerde yansımasını bulmuş bir soru gündeme getirilir: İki insan birbirinden ayrılmak zorunda kalmaksızın sıradan hayat düzeninden kopmayı başarabilir mi?

Frank ile April, kendilerini her zaman çok özel, farklı görmüşler; hayatı yüksek ideallerine uygun şekilde yaşamaya hazır ve istekli olmuşlardır. Bu nedenle lüks evlerin sıralandığı bir cadde olan Revolutionary Road'daki yeni evlerine taşındıklarında kendilerini çevreleyen durağan ortamdan bağımsızlıklarını gururla ilan ederler. O dönemin toplumsal sınırlarını belirleyen tuzaklara asla düşmemeye kararlıdırlar.

 

Tatlı Bela (Erin Brockovich) 

 

IMDb:8.0

Başrollerde:  Julia Roberts, Albert Finney, Aaron Eckhart

Tür: Biyografik,Dramatik Komedi

Erin Brockovich, insana insan gibi davranılmasının en doğrusu olacağını düşünen bir halk kahramanıdır. Kendini dünya üzerinde haksızlığa uğrayan insanların haklarını aramaya ve onlara yardım etmeye adamıştır. Farkındadır ki bu insanlara yardım ederken kendi hayatına da benzer yardımlarda bulunmakta ve daha iyi bir insan olmaktadır. Film, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen, insan sağlığını tehdit eden çok önemli davalarda haklının kazanmasını sağlayan sıradan ama mücadeleci bir kadının öyküsünü anlatıyor.

 

Kalbin Olduğu Yer (Where the Heart Is) 

 

IMDb:8.7

Başrollerde:Natalie Portman,Ashley Judd,Joan Cusack,Sally Field

Tür: Dram,Komedi

Aşk, bağışlama ve arkadaşlık hakkında yapılmış en çarpıcı filmlerden biri. Yüzeyde, onlarca kez anlatılmış, sıradan bir senaryo gibi dursa da mutluluğa giden yol bu denli güzel anlatılamazdı

Novalee (Nathalie Portman) 17 yaşında hamile bir genç kızdır. Erkek arkadaşıyla birlikte yeni bir hayata başlamak için California'ya doğru yola çıkmıştır. Ancak erkek arkadaşı Willie onu Oklahamo'da bir Wal Mart dükkanında terk eder. Hiç bir mesleği, yeteneği olmayan ve beş parasız ortada kalan Novalee gizlice dükkanda yaşamaya başlar.

Bulutların Üzerinde (Head in the Clouds) 

IMDb: 7.9

Başrollerde:Charlize Theron, John Duigan, Penélope Cruz, Stuart Townsend

Tür:Romantik,Dram

Bulutların Üzerinde, film için rastgele seçilmiş bir isim değil; karakterlerin, kendilerini içinde buldukları ruh halini tanımlıyor – deliliği ve yoğun duygusal deneyimleri içeren bir ruh halini, aynı anda hem yükselten hem de ne yazık ki gerçeklikle olan bağlantıyı koparan bir ruh halini-.Film, coşkulu ve nefes kesen bir romantik drama olarak geliyor karşımıza.

1930’ların İngiltere, Paris ve İspanyasında geçiyor. Gilda Besse, Paris’teki dairesini İrlandalı bir öğretmen olan Guy Malyon ve İspanyalı bir mülteci Mia ile paylaşmaktadır. Dünya savaşa doğru sürüklenirken Gilda, hazcılık üzerine kurulu yaşam tarzını ve yeni filizlenmekte olan fotoğrafçılık kariyerini sürdürmekte kararlıdır. Ancak Guy ve Mia, faşizme karşı savaşmak konusunda hareket geçmek zorunda hissederler kendilerini. Bu andan itibaren de bu üç arkadaşın yolları, görünüşe göre sonsuza dek tamamen ayrılır.

 

Aşkın Peşinde (Elegy) 

 

IMDb:7.2

Başrollerde:Ben Kingsley, Penélope Cruz, Patricia Clarkson

Tür:Dram

Bazı filmler, izleyiciyi derinden sarsmayı başarırlar. Bu film de onlardan birisi. Bu, üniversite hocası ile deneyimsiz genç bir öğrenci arasındaki ilişkinin hikâyesi, kesinlikle içinizde bir yerlerde iz bırakacak.

Profesör David, bir hayli çekici bir kadın olan Consuela'dan etkilenmektedir. Karısını ve onu hiç bir zaman affedemeyen oğlunu yıllar önce terk etmiş bir üniversite profesörü olarak yaşamını sürdürmektedir. David Kepesh aslında her ay rutin olarak Caroline adlı başka bir kadınla ilişkiye girmektedir.

Aslında İkisinin de yaşları ve kişilikleri birbirine daha çok uygundur. Ama David ona hayran olan Consuela’ya giderek kalbini daha ciddi teslim edecek ve dolayısıyla aralarında uzun bir ilişki başlayacaktır. Ancak David’in yaşlılık kompleksi kendisini istemediği düşüncelere sokar. Consuela’nın daha genç biri için onu terk edeceği düşüncesi içini bir kurt gibi kemirir. David yaşı dolayısıyla Consuela’nın ailesiyle tanışmaktan çekinecek ve bu tip kuruntuları giderek ikilinin ilişkisini yıpratacaktır. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen bu film, Philip Roth’un The Dying Animal adlı romanından uyarlanmışi Ben Kingsley’in de mükemmel oyunculuğuyla iddialı bir yapım haline gelmiştir.

 

Marilyn ile Bir Hafta (My Week with Marilyn) 

 

IMDb: 7.7

Başrollerde:Michelle Williams, Eddie Redmayne, Emma Watson

Tür:Biyografik Dram

Marilyn Monroe rolünü kabul etmek, daima biraz cesaret gerektiren bir iş olacaktır. Ama bu filmde, Michelle Williams, rolün hakkını müthiş bir şekilde vererek, hem kendinden emin ve nazlı hem de içinde yaşadığı dünyadan korkan küçük bir kız olan 20. yüzyılı ikonunu mükemmel bir şekilde hayata geçiriyor.

1956 yılının yazında, 23 yaşında genç bir delikanlı olan Colin Clark (Eddie Redmayne), Oxford'da okuduğu bölümü terk ederek, sinema sektörüne girer ve kendisini o sırada çekimlerine başlanan 'The Prince and the Showgirl adlı filmin setinde, en alt kademedeki asistanlardan biri olarak bulur.

Sir Laurence Olivier (Kenneth Branagh),efsanevi yıldız Marilyn Monroe (Michelle Williams) ve o dönem yeni evlendiği kocası, İngiliz tiyatro oyun yazarı Aurthur Miller'ı (Dougray Scott) merkezine alan film, asistan Colin'in gözünden Monroe'nun İngiltere'de geçen bir haftasını anlatıyor. Miller İngiltere'den bir süre ayrılmak zorunda kaldığında genç asistana da, Hollywood'a dönmeden önce güzel aktristi İngiliz sosyetesi ile tanıştırmak, gezdirmek ve eğlendirmek görevi düşüyor.

Colin Clark'ın günlüklerinden uyarlanan filmde iki genç insan arasında yaşanan karşı konulmaz çekim bir kez daha beyazperdeye taşınıyor. Simon Curtis'in yönetmenliğinde kotarılan yapımda, Marilyn Monroe'yu Aşk ve Küller filminin Cindy'si Michelle Williams canlandırıyor.

 

Evita 

 

IMDb:6.6

Başrollerde:Madonna, Antonio Banderas, Jonathan Pryce

Tür:Müzikal,Dram

Arjantin’in sevilen first lady’si María Eva Duarte de Perón hayat hikayesini ele alan inanılmaz bir müzikal. Madonna, Evita’nın hem yumuşak hem de karanlık taraflarını, korkularını ve hırslarını otantik bir biçimde resmediyor.

Andrew Lloyd Webber ve Tim Rice’ın çok sevilen sahne müzikalinden uyarlanan görkemli bir müzikal drama. Alan Parker’ın yönettiği filmde de öykü, Madonna’nın canlandırdığı Eva Duarte evini terkedip Latin şarkıcı Agustin Magaldi ile birlikte Buenos Aires’e gelir ve burada zaman zarfında Juan Peron’un karısı ve Arjantin halkının da kahramanı olur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.