Güzellik Sırları

Japonların Kusursuz Ciltleri İçin Uyguladıkları Bakımlar


Günümüzde dillere destan olan Japon kadınlarının ciltlerinin nasıl kusursuz olduğuna dair, doğal, duru ve bembeyaz tenleriyle ilgili birçok övgü duymuşsunuzdur. Güzellik ritüelleri ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleriyle, sonsuza kadar genç görünmenin gizli kodunu bulmuş gibi görünüyorlar.

japonlarin-kusursuz-ciltleri-icin-uyguladiklari-bakimlar-da92730d-1bb3-4d81-80dd-208c4940a075
Japonların Kusursuz Ciltleri İçin Uyguladıkları Bakımlar
Giriş21.11.2019 16:28

 

Günümüzde dillere destan olan Japon kadınlarının ciltlerinin nasıl kusursuz olduğuna dair, doğal, duru ve bembeyaz tenleriyle ilgili birçok övgü duymuşsunuzdur. Güzellik ritüelleri ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleriyle, sonsuza kadar genç görünmenin gizli kodunu bulmuş gibi görünüyorlar. Bu denli pürüzsüz ve duru bir cilde sahip olmaları sadece genetik faktörlere dayanmamaktadır. Genetik faktörlerinde rolleri olduğu kadar dış etkenlerin kullanılan cilt bakım ürünlerinin ya da doğal maskelerin büyük bir rolü bulunmaktadır.

 

Pirinç Suyu

 

 

Pirinç, hücre büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan, yaşlanma sürecini yavaşlatan ve kan akışını uyaran 'inositol' adı verilen bir B vitamini kompleksi bakımından zengindir. Gözenekleri sıkılaştırmak ve yüze ışıltı katmak için mükemmel bir reçetedir. Bunun yanında pirinç suyunun nemlendirici ve antioksidan özellikleri de vardır. 

Pirinç suyu, Asya'daki kadınlar tarafından güzel bir cilt ve saç için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Mükemmel bir cilt toneridir. Pirinç, birçok vitamin ve mineral ile birlikte 'pitera' içerir. Pitera, cildin doğal ışıltısını canlandırmak için faydalıdır ve size berrak bir cilt verir.

 

Malzemeler: 

 

  • 1/2 su bardağı pirinç

  • 1 bardak su

  • 1 orta boy kase

  • Pamuk ped

 

Yapılışı:

 

Yarım bardak pirinci alın bir kaseye alın ve üzerine 1 su bardağı su ekleyin. Pirinci su bulanıklaşana kadar birkaç dakika ıslatın. Pirincin temiz olmadığını düşünüyorsanız, suyu ikinci yıkamadan sonra tutabilirsiniz. Bu sizin pirinç toniğinizdir ve diğer tonikler gibi kullanabilirsiniz. Bu suyu bir cam kavanoza dökün buzdolabında saklayın, 4-5 gün dayanır.

 

Yüzünüzü temizleyin, ardından pamuklu bir bezi pirinç suyuna batırın ve yüzünüze uygulayın. Bu, gözenekleri sıkılaştırmaya ve ışıltı getirmeye yardımcı olacaktır. Aynı pirinç suyu mükemmel bir saç kremi olarak kabul edilir. Şampuandan sonra saçınızı pirinç suyu uygulayın ve birkaç dakika beklettikten sonra durulayın.

 

Yeşil Çay
 

 

Cildimize iyi gelecek diğer bir dış faktör ise yeşil çaydır. Sizlerin de bildiği üzere yeşil çay antioksidan özellikleri açısından çok zengin içeceklerden birisidir. Yeşil çay hem cilt hem de sağlık açısından faydalıdır ve Uzak Doğuda fazlasıyla tüketilmektedir. Vücudumuza tepeden tırnağa fayda sağlamasına rağmen en etkili faydasını ise cilt de göstermektedir. İçerisinde bulunan antioksidan özellikleri sayesinde kirden, cildin temizlenmesine, yabancı maddelerden kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Faydalı olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir unsuru daha vardır, günde 2 fincandan fazla yeşil çay içmemelisiniz, rahatsız edebilir.

 

Yosun Maskesi

 

 

Japon kadınlarının diğer bir cilt sırrı olan yosun maskesinin içerisinde C vitaminin bol miktarda ve omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu söylenmektedir, doğal olarak bu maske güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Cilde her türlü zarar verebilecek yabancı maddeler, bu maske sayesinde ciltten kolay ve hızlı bir şekilde uzaklaştırılıyor, bu sebeple cildiniz de lekelenmeler ya da sivilcelenmeler oluşmamış oluyor. Yosun maskesi bu özelliği sayesinde kırışıklığa karşı bir etki de yaratmış oluyor ve cildin erken yaşlanmamasını sağlamaktadır.

 

Japon kültüründe büyük bir yere sahip olan yosun ve yosundan yapılan maske, Japon kadınları tarafından cilt bakımları için yıllardır kullanılmaktadır. En köklü doğal güzellik sırlarından birisi olarak da adlandırabiliriz. Güvendiğiniz aktarlardan ya da kozmetik malzemeleri satılan mağazalardan yosunun toz haline getirilmişini satın alabilirsiniz. 

 

Malzemeler: 

 

  • 1 tatlı kaşığı aleo vera jeli, 

  • 1 yemek kaşığı toz yosun, 

  • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe göre), 

  • Bir miktar su

 

Hazırlanışı: 

 

Aldığınız yosun tozundan 1 yemek kaşığı toz yosunu kaba aktarınız. Üzerine azar azar su ilave ederek karıştırınız. Karışımınız macun kıvamına geldiğinde ise içerisine aleo vera jelini ekleyiniz. Vücudunuz kuru bir cilde sahip ise bu aşamada 1 tatlı kaşığı bal ilave ediniz ve güzelce karıştırınız. Malzemeleriniz birbirine karıştığında maskeniz hazır hale gelmiştir.

 

Yüzünüzü temizleyip, makyaj kalıntıları ve kirden arındırıldığından emin olduktan sonra hazırladığınız maskenizi cildinize masaj şeklinde uygulayarak yayınız. Maskeniz yüzünüzde yaklaşık 20-30 dakika bekleyiniz. Maske yüzünüzde tam anlamıyla kuruduktan sonra ılık suyla güzelce durulayarak cildinizi maskeden arındırınız. Haftada en az 1 kez uygulayarak kısa süre içinde faydalarını göreceksinizdir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.