İzmit Saat Kulesi

İzmit'in ihtişam dolu yapısı...İzmit, sanayi şehri olmasının yanı sıra birçok tarihi mekanıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
dcbedbb8a5af-izmitsaatkulesikapak-jpg
İzmit Saat Kulesi
Giriş20.11.2019 15:50

 İzmit'in ihtişam dolu yapısı...İzmit, sanayi şehri olmasının yanı sıra birçok tarihi mekanıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.Kemalpaşa mahallesinde bulunan kule 1900 senesinde Mimar Vedat Tek Beye İzmit Mutasarrıfı (Osmanlı döneminde sancak yöneticisi anlamına gelmektedir.) Musa Kazım Bey tarafından Sultan II.Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıldönümü için yaptırılmıştır.

Tarihi kulenin yapım aşamasında çeşitli taş ve mermerler kullanılmıştır.Belli bir tarza sadık kalmadan hem klasik hem modern tarzın hakim olduğu saat kulesi dikdörtgen şeklinde ve dört bölümden oluşmaktadır.1. bölümü oluşturan zemin kat diğer 3 kattan daha geniş bir şekilde inşa edilmiştir.

Kulenin giriş kısmı kuzey cephesinde yer almaktadır.Kulenin üç etrafında (doğu-batı-güney) mermerden yapılmış çeşmeler yer almaktadır.1.katın  kenar kısımlarında mermer sütunlara yer verilmiştir.Çeşmelerin üst kısımlarındaki bordürlerde kitabe kuşakları yer almaktadır.Çeşmelerin basık kemerli olmasının yanı sıra yalakları dikkat çekici ve ihtişamlıdır.Çeşme aynalışlarında yay içinde ay yıldız, ay yıldızın altında ise çelenk yer almaktadır.

   Saat Kulesinin 2.3.ve 4. katları giriş bölümü olan zemin kata göre daha hareketli tasarlanmıştır.2. katın köşelerinde sütunlara yer verilmiş ve her cephe için kaş kemerli açıklıklar düşünülmüştür. Yine 2. kat için dökme demirden yapılmış korkuluklarla gezinti alanları oluşturularak gelen ziyaretçilerin İzmit manzarasını bir de kuleden görmesi sağlanmıştır.Son derece zarif bir tasarım olan döküm korkuluklar kulenin ihtişamına uyum sağlamaktadır.


  Kulenin 3.katı için yine kaş kemerli pencereler tasarlanmış ve pencerelerin alt kısımlarına mermer madalyonlar içerisinde II.Abdülhamid ' in tuğrası yer almaktadır.Ayrıca yine 3. katın köşelerine elips ve silindirik şekilde madalyonlar yerleştirilmiştir.


   Kulenin 4. katına geldiğimizde ise zarif çerçeveler içerisine yerleştirilmiş şık saatler yer almaktadır.Saatlerin üst kısımlarında üçer pencere kuşağı bulunmaktadır.


  Kule de ince-sivri külah uygulaması denenmiş ve uygulanan saçak sistemi oldukça taşkın yapılmıştır.Saçak altlarında çeşitli uygulamalara yer verilmiş ve hareketli şekilde tasarlanmıştır. İlk olarak 1971 yılında Seka Genel Müdürlüğü tarafından daha sonra 2006 yılında ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen saat kulesi güçlendirilerek daha sağlam bir yapı haline getirilmiş ve günümüzde kapılarını ziyaretçilerine açmış beklemektedir.


  Tarihi Saat Kulesi artık Kocaeli'nin bir sembolü haline gelmiş ve yapılan her katında farklı bir mimari tarz farklı tasarımlar işlenmeye (oyma,kemer,kabartma vs.) çalışılmış oldukça görkemli bir baş yapıttır.Mimari tarzının yanı sıra kültürel açıdan şehrimize kattığı zenginlik görmezden gelinemez...Hareketli duvarları,ince uzun külah yapısı, konumu itibari ile Kocaeliyi ayaklar altına sunan manzarası ile fotoğraf karelerini süslüyor aynı zamanda gözümüze zenginlik katıyor.


 Haftasonu ailenizi alıp İzmit Saat Kulesi gezisi gerçekleştirirken yine hemen kulenin altında yer alan şelaleyi de görme şansı yakalayacaksınız.Eğer fotoğraf sanatçısı iseniz ya da fotoğraf çekmeyi seviyorsanız şelale ve kule ikilisi sizin için muntazam güzellikte manzaralara ev sahipliği yapacaktır.Yine dış mekan çekimleriniz için de uygun bir tercih olabilir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.