Sağlık Sırları

Ispanağın Yararları Nelerdir, Ispanak Nasıl Tüketilmelidir, Fazla Ispanak Tüketiminin Zararları Var mıdır, Ispanak Kaç Kaloridir, Besin Değerleri Nelerdir?


Ispanak insan sağlığı açısından çok yararlı bir besindir. Onu doğru şekilde hazırlayıp pişirebilirseniz bu faydalarını görebilirsiniz. Ispanak tüketebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden bir tanesi ve insan sağlığına çok sayıda yararı bulunmaktadır. Ancak bu bitkinin çok fazla tüketimi kötü yan etkilerinin ortaya çıkmasına ve sağlıksız bir hale gelmesine sebep olabilir. Peki ıspanağın yararları nelerdir? Ispanak neye iyi gelir? Ispanağın zararları var mıdır varsa nelerdir? Gelin inceleyelim...

ispanagin-yararlari-nelerdir-ispanak-nasil-tuketilmelidir-fazla-ispanak-tuketiminin-zararlari-var-midir-ispanak-kac-kaloridir-besin-degerleri-nelerdir-139ab018-787d-4322-b5b2-133bba577054
Ispanağın Yararları Nelerdir, Ispanak Nasıl Tüketilmelidir, Fazla Ispanak Tüketiminin Zararları Var mıdır, Ispanak Kaç Kaloridir, Besin Değerleri Nelerdir?
Giriş18.11.2019 15:01

Ispanak sağlığa olan faydaları ile sıkça akla gelen sebzelerin arasında yer alır. Özellikle büyüklerimiz tarafından anlatılan ıspanağın faydaları sadece anlatılanlarla sınırlı değildir elbette. Ispanak bin bir derde deva olan bir sebzedir. Ispanak alternatif tıp ve modern tıpta tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Bunun sebebi ise içeriğinin mineral bakımından çok zengin olmasıdır. 

 

Pişirdiğiniz Ispanağı Bekletmeden Tüketmeye Çalışın

Ispanak kış aylarının vazgeçilmez sebzeleri arasında yer almaktadır. Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi ıspanağın da özellikle hastalıklardan korunmada sağlığımıza önemli katkıları bulunuyor. Ancak ıspanağın bu faydalarından yararlanmak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Ispanağın, hazırlandıktan hemen sonra bekletilmeden tüketilmesi büyük önem taşıyor. Aksi takdirde buzdolabında bile olsa bekletilmesi halinde ıspanağın besin değeri düşüyor ve kısa süre içerisinde çürüme aşamasına giriyor. Bu sebeple eğer ıspanak yemeği ya da ıspanak kullanarak bir yemek yapacaksanız,  günlük olarak tüketebileceğiniz miktarda ıspanak almalısınız ve hızla pişirerek aynı gün tüketmeniz gerekiyor.

 

 

 

Ispanak Nasıl Tüketilmelidir?

Diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi ıspanak da bir beslenme merkezidir. Tüm pişirme yöntemleri bir miktar besin değerini yok ettiğinden, besin alımını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yolu, taze ıspanağı çiğ yemektir. Uygun olmadığında, ıspanağı pişirmek için kullanılan suyu ve pişirme süresini en aza indirerek besin değerinin çoğunu koruyun. Taze ıspanak pişirirken tüm antioksidanları, vitaminleri ve mineralleri muhafaza etmenin en iyi yolu ocakta buharda pişirmektir. Ispanak yemeği tarifine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Ispanağı Çok İyi Yıkayın

Ispanağın yine pişirmeden önce çok dikkatli yıkamalısınız. Yeşil yapraklı tüm sebzelerde olduğu gibi ıspanağın kökü ve yapraklarında çok miktarda toprak kalıntısı bulunur. Ispanaklarınızı yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Ispanağı pişirirken de dikkatli olmanız gerekiyor. Ispanak yemeği yaparken pişirme süresini kısa tutmanız önemli. Ispanağın uzun süre pişirilmesi içerisindeki vitamin ve mineral kaybına sebep oluyor. Ispanağı keserken tahtadan yapılmış bir bıçak kullanmalı veya elinizle parçalara ayırarak pişirmelisiniz. Ispanağın metal bıçakla kesilmesi halinde vitamini azalıyor. Ispanağı piştiği anda tüketmek gerekiyor çünkü bu şekilde tüketildiğinde ıspanaktan sağlığa daha yararlı oluyor.  

 

 

Ispanağın Yararları Nelerdir?

 

 • Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle besin değeri yüksektir.
 • Ispanak, içerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı için yararlıdır.
 • Ispanak, sağlık açısından önemli bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.
 • Zengin lif miktarı ile kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor.
 • Vücudun kan üretimine katkıda bulunur.
 • Ispanağın bir diğer önemli etkisi ise kansere karşı koruyucu etkisi olmasıdır.
 • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunan ıspanak hafızanın güçlenmesini sağlar ve barındırdığı beta karoten ve folik asit yardımı ile Alzheimer gelişmesi ihtimalini azaltır.
 • Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu bitkiyi düzenli olarak tüketenler hem enerji alır hem de kaslarını güçlendirir.
 • Karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.
 • Ispanağın içerisindeki magnezyum metabolizmayı hızlandırır.
 • Kadınların özellikle hamilelik dönemlerinde ihtiyaç duydukları folik asidi elde etmelerinin en doğal yolu ıspanak yemekten geçer. Çünkü ıspanakta bolca folik asit bulunur.
 • Ispanağın bir diğer faydası ise kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Ispanakta bulunan K vitamini menopoz sonrası kemik erimesi ihtimalini düşürür.
 • Cilt sağlığına katkıda bulunur.

 

 

Ispanak Nelere İyi Gelir? İşte Ispanağın Bilinmeyen Faydaları...

 

 • Sindirim sistemini iltihap kaynaklı hasarlardan korurlar.
 • Ispanaktaki folat içeriği, DNA hasarını ve kolon hücrelerinin istenmeyen mutasyonlarını önler.
 • İçerdiği magnezyum sayesinde metabolizmanın hızla çalışmasını sağlar. Diyet yapanlar için ideal bir besindir.
 • Kandaki hücrelerin seviyesini düzenler. Yüksek tansiyon ve kötü kolesterol gibi sağlık sorunlarını engeller.
 • Vücuttaki demir seviyesini dengeleyerek emilimi sağlar. Bu sayede beyin sağlığına da destek olur.
 • Sinir hücrelerini güçlendirir, beyin fonksiyonlarının gelişimini arttırır.
 • Unutkanlık gibi hastalıklara da iyi gelir.
 • Diş minesini güçlendirerek diş kaybını önler.
 • Cilt sağlığı için gerekli olan A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Yaşlanmayı geciktirir.
 • Kanser düşmanıdır. Vücutta bulunan hücrelerin yapısını korur.

 

Fazla Ispanak Tüketiminin Zararları Nelerdir?

 

Mineral Emilimini Azaltır

Fresh spinach on a dark background Premium Photo

Ispanağı aşırı tüketirseniz bedeninizin mineral emilim kapasitesini azaltır. Ispanak, içeriğinde çok miktarda oksalik asit barındırır ve bu asit, magnezyum, kalsiyum, çinko ve bazı diğer temel minerallere bağlanır. Hal böyle olunca vücudun emeceği pek bir mineral kalmaz. Bunun sonucunda sistemimizin normal fonksiyonları bozulabilir ve mineral eksikliğinin sebep olduğu rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.


Mide Bozuklukları

Fresh green organic spinach bundle leaves on old wooden table.healthy eating, detox, diet food ingredient concept. Premium Photo

Ispanaktaki lif miktarı çok fazladır. Sadece bir kâse pişmiş ıspanakta 6 gram lif bulunur. Her ne kadar lif tüketmek sağlıklı bir sindirim için gerekli olsa da, vücudumuzun liflere alışması için zaman gerekir. Bu sebeple karında gaz birikmesi gibi birçok mide problemi ile karşılaşmanız mümkün olabilir, buna şişkinlikler, kramplar ve hatta kabızlık da eklenebilir. Bundan kaçınmak için ıspanağı beslenmenize yavaşça dâhil etmelisiniz.


İshal

Fresh spinach leaves in bowl isolated Free Photo

Ispanak sindirim sisteminizi çok fazla rahatsız ederse, ishal sorunları da yaşayabilirsiniz. Özellikle yüksek lifli gıdaların aşırı tüketiminde bu sorun ortaya çıkar. Dolayısıyla ıspanağı lifi bol başka gıdalarla beraber tüketecekseniz karın ağrıları ve ishal problemi ortaya çıkabilir.


Anemi

 

 

Ispanağın bir diğer zararlı etkisi, anemiye sebep olmasıdır. Ispanak zaman zaman bedenin gıdalardaki demiri emmesine engel olabilir ve yapraklı sebzelerde bulunan demirin emilimi vücut için pek kolay değildir. Bu durum demir eksikliğine yol açabilir.


Böbrek Taşları

Spinach green juicy leaves organic salad serving portion size Premium Photo

Ispanakta çok miktarda pürin adlı organik bileşen bulunur ve bu bileşen vücut tarafından yüklü miktarda sindirildiği zaman ürik asite dönüştürülür. Bu durum böbrek sağlığı için iyi değildir çünkü ürik asitin çok fazla olması böbreklerde kalsiyumun taşlaşmasına sebep olabilir. Bunun neticesinde ufak-orta boylu böbrek taşları ortaya çıkabilirler. Ispanakta bulunan oksalik asit bileşeni kalsiyumla etkileşime girerek böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.


Gut

Fresh spinach leaves in bowl isolated Free Photo

Dediğimiz gibi ıspanaktaki pürin içeriği sebebiyle vücudumuzdaki ürik asit miktarı artar. Dolayısıyla gut hastalığı gibi hastalıklara eğiliminiz var ise, fazla ıspanak tüketmemelisiniz yoksa ciddi eklem ağrıları, inflamasyonlar ve şişkinlikler ile karşılaşabilirsiniz.


Dişlerde Lekeler

Spinach on the table Free Photo

Ispanağın içeriğindeki oksalik asit küçük kristaller oluşturduğundan çok tüketmek dişlerde leke ve rahatsızlıklar yaratabilir çünkü bunlar suda çözünmezler. Bu yüzden ıspanak yedikten sonra dişlerinizde garip bir his ve az miktarda leke oluşabilir. Ancak bu durum geçicidir ve dişlerinizi fırçalamanızla beraber son bulur.


Alerjik Reaksiyonlar

Greens on wooden grey table Free Photo

Nadir de olsa ıspanak, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebzede histamin bulunur ve bu da alerjik belirtiler ortaya çıkartabilir.


Toksik Reaksiyonlar

Spinach on the table Free Photo

Bazı ıspanak yapraklarının toksik reaksiyonlara sebep olabildiği bilinmektedir. Özellikle organik gübrelerden geçen bazı parazitler, sulama suyundaki ilaçlar sebebiyle yaprakların zehirleyici özellikleri olabilir.

 

Ispanak Kaç Kalori?

100 gram çiğ ıspanak yaklaşık 23 kaloridir.

 

Ispanağın Besin Değerleri 

100 gram çiğ ıspanakta aşağıdakiler bulunur:

Su: 91.4 g
Enerji: 23 kcal
Protein: 2.86 g
Toplam yağ: 0,39 g
Karbonhidrat: 3.63 g
Lif: 2.2 g
Toplam şeker: 0.42 g
Kalsiyum: 99 mg
Demir: 2.71 mg
Magnezyum: 79 mg
Fosfor: 49 mg
Potasyum: 558 mg
Sodyum: 79 mg
Çinko: 0,53 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 28.1 mg
Tiamin: 0.08 mg
Riboflavin: 0.19 mg
Niasin: 0,72 mg
B-6 Vitamini: 0.2 mg
Folat, DFE: 194 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 469 µg
A Vitamini, İÜ: 9377 İÜ
E Vitamini (alfa-tokoferol): 2.03 mg
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
K Vitamini (filokinon): 482,9 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0,06 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.01 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.17 g
Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
Kolesterol: 0 mg
Kafein: 0 mg

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.