Trending

İnanılmaz Bir Dünyaya Açılan Kapı:GTP-3


Yapay zeka alanındaki gelişmeler her geçen gün artıp yenileniyor.Bir kısım insan tamamen ön yargılı olsa da diğer bir kısım bu alanda ki yenilik ve gelişmeleri destekliyor.Bugün ki yazımızda sizlere yapay zeka GTP-3 ü tanıtmaya çalışacağız. Bakalım sizin fikriniz ne olacak...

2932958ec228-artificial-intelligence-china-baidu-google-jpg
İnanılmaz Bir Dünyaya Açılan Kapı:GTP-3
Giriş07.09.2020 10:28

Zekanın en önemli göstergelerinden biri hiç şüphesiz dil becerilerini kazanmak ve geliştirmektir. Bugüne kadar chatbotlardan yapay zeka destekli müşteri hizmetlerine kadar, sınırlı da olsa dil becerilerinden bahsediyorduk . Ancak GPT-3 adında yeni bir boyuta giriyoruz. San Francisco'dan bir başlangıç ​​olan OpenAI tarafından GPT-3'ün piyasaya sürülmesi, birçok otorite tarafından Yapay Zeka (AI) dünyasındaki kilometre taşlarından biri olarak görülüyor. Geniş kullanım alanı, deneyleri gören herkesi heyecanlandıracak düzeydedir.


OpenAI GPT-3 konusu çok sayıda tartışmayı tetikledi. Bu makalede, bu yeni gelişmeyi üç odak noktasında tanımak ve incelemek istiyoruz: tanımlamalar, deneyler ve GPT-3'ün önemi . İlk bölüm OpenAI, GPT-3'ün ne olduğunu keşfedecek ve ayrıca GPT-3'ün nasıl çalıştığını açıklayacaktır. Aşağıdaki bölümde, geliştiriciler tarafından GPT-3 kullanan deneyler gösterilecektir; aforizmalar yazmak, arama motorları oluşturmak, kodlar ve web tasarımları oluşturmak gibi. Son olarak, GPT-3'ün önemini ve gelecekteki katkılarını tartışacağız.


OpenAI

OpenAI , insanlığa fayda sağlayacak şekilde yapay zeka (AI) sürecini geliştirmeyi ve yönlendirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketidir. Şirket, 2015 yılında Elon Musk (daha sonra 2018'de OpenAI yönetim kurulundan ayrıldı) tarafından kuruldu ve San Francisco, California merkezli Sam Altman, Microsoft ve Linkedin gibi yatırımcılara ve Microsoft yönetim kurulu üyesi Reid Hoffman'ın hayır kurumuna sahip. 


OpenAI'nin ilk GPT modeli Alec Radford, Karthik Narasimhan, Tim Salimans ve Ilya Sutskever'in "Üretken Ön Eğitimle Dil Anlayışını İyileştirme" başlıklı makalesinde  bahsedildi .

 

GPT-3 nedir

GPT-3, genellikle gerçek hayatta olası bir cümlenin nasıl kurulabileceğini hesaplayabilen bir sistem olarak tanımlanan Yapay Zeka destekli bir dil modelidir. Dil modeli, cümleleri hem yapısal hem de anlamsal olarak değerlendirerek bir sonuca ulaşır. Bu değerlendirmeleri büyük miktarda veri akışı ile yapmak mümkündür. Bu verileri Derin Öğrenme ve farklı Makine Öğrenimi algoritmaları kullanarak analiz eden sistem, beslediği verilerin boyutu ve kullandığı sistemle doğru orantılı olarak “insansı” cümleler kurmaya başlıyor. Kısaca GPT-3, verileri 2 farklı öğrenme algoritması ile analiz eden, cümleleri yapısal ve anlamsal olarak değerlendirebilen yapay zeka destekli bir dil modelidir.


Kullanılan Yöntem

Kullanılan yöntemler, GPT-3 dil modelinin oluşturulmasında kullanılan kaynaklara, ne tür değerlendirmelerin yapıldığına ve içeriğindeki parametre sayısına atıfta bulunur.

  • Model, Common Crawl , Wikipedia , WebText ve bazı ek veri kaynaklarından oluşan bir veri setinin ön eğitimi için Transformer , Attention , vb . Temel konsepti kullanılarak  oluşturulmuştur  .  
  • Model, çeşitli NLP * kıyaslamalarına göre değerlendirildi, soru cevaplama görevlerinde son teknoloji performans elde edildi ve dil modellemesi için yeni bir rekor kıran kapalı kitaplar.
  • Araştırmacılar, verimlilik sayaçlarını üç ayarda GPT-3 ile karşılaştırmak için 125 milyon parametreden 13 milyar parametreye kadar değişen bir dizi küçük model eğitti. 

Aşağıdaki grafik, model parametrelerinin sayısının bir fonksiyonu olarak çeşitli sıfır, bir ve birkaç çekim için doğruluk açısından karları göstermektedir, boyut ölçeğinin büyütülmesi nedeniyle büyük kazançlar elde edildiği görülmektedir.  

 

 

Kullanım Durumları

Bu bölümde, GPT-3 dil modeli kullanılarak oluşturulan örnek projelere göz atıyoruz.


Deney 1

Yapay zeka geliştiricileri, kod yazmak için GPT-3 kullanmak gibi şaşırtıcı uygulamalar buldular.Örneğin Sharif Shameem, ne istediğinizi düz metin olarak tanımladığınız bir düzen oluşturucu yazdı ve model uygun kodu üretti.

 

Deney 2

Paras Chopra adlı bir kullanıcı, GPT-3 kullanarak tamamen işlevsel bir arama motoru yaptı. Herhangi bir sorgu için tam yanıtı ve karşılık gelen URL'yi döndürür.

Deney 3

Jordan Singer adlı yapay zeka geliştiricileri, bir kullanıcı arayüzü tasarım uygulaması olan Figma için bir eklenti yazdı. Bu eklenti, GPT-3 yapay zekasını kullanarak tasarım yapmanızı sağlar.

Deney 4

GPT-3 API'yi deneme fırsatı bulan AI geliştiricileri, GPT-3'ü test etmek için çeşitli projeler geliştirdi. Sizin için otomatik aforizmalar oluşturan, geliştirilen projelerden birini görmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. 

GPT-3 Neden Önemlidir?

İnsanlar hala GPT-3'ün neden bu günlerde en heyecan verici haberlerden biri olduğunu merak ediyor, cevap şu ana kadar eğitilmiş en büyük model. 175 milyar öğrenme parametresi, önceki dil modellerinden 10 kat daha büyük. Tüm görevler için GPT-3, herhangi bir gradyan güncellemesi veya ince ayar yapılmadan uygulanır. Modelle metinsel etkileşim yoluyla yalnızca birkaç çekim gösterimi gerektirir. Düşünceler birkaç kelimeyle ifade edildiğinde, GPT-3 cümlenin geri kalanını anlayabilir ve isteğe göre yanıt verebilir. Derin öğrenme ve doğal dil işlemedeki bu büyük ilerleme, birçok soruna çözüm bulmanın yolunu açıyor. Örneğin interneti sahte haberlerle doldurmak. Bu, GPT-2 için de önemli bir sorundu, ancak bu en yeni yineleme, içeriğin toplu olarak üretilmesini daha da kolaylaştıracaktı. Ancak erken deneyler olmadan, birçok sorun fark edilmeden gizlice geçebilir. Önyargı ve sahte haberler kolayca tahmin edebileceğimiz sorunlardır, ancak yapamadığımız şeyler ne olacak?


Sorunlar ortaya çıktığı anda çözülebilir. Ve OpenAI, insanlara yalnızca bir API aracılığıyla erişim sağladığından, sorunlu her şey kapatılabilir. Beta testçisi Harley Turan, "Aracı olarak hareket ediyorlar, bu yüzden insanlar onu kitlesel ölçekte kötü niyetle kullanmaya başlarlarsa, bunu tespit edip kapatabilirler," diyor beta testçisi Harley Turan, " GPT-2 ile kullandıkları yaklaşım. " OpenAI, kendi hizmet şartlarını uygulamanın yanı sıra, “zararlı önyargıların tezahürlerini etiketlemek ve bunlara müdahale etmek için araçlar geliştirmeye” çalıştığını, ayrıca kendi araştırmasını yaptığını ve potansiyel kötüye kullanımı belirlemek için akademisyenlerle birlikte çalıştığını söylüyor.


Tabii ki, GPT-3 hala çok saf bir sistem ve sadece birkaç aylık çalışmada gördüğümüz şey bu. Ancak bu kadar kısa sürede bu kadar örnek üretebilme kabiliyeti, teknolojinin önümüzdeki yıllarda bizlere neler sunabileceğine dair kısa bir tanıtım filmi gibi. Ve gerçekten de, teknolojinin gidebileceği yön şimdilik tamamen hayal gücüyle sınırlı görünüyor.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.