Hızır Reis Denizaltı Müzesi

Hızır Reis Denizaltı Müzesi uzun yıllar savaşlarda donanmaya hizmet etmiş tam bir kahraman.Günümüzde bugün ise İzmit'te gemi müze olarak hizmet vermeye devam etmekte.Haydi bugün Hızır Reis Denizaltı Müzesini birlikte keşfedelim.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
13a19c5607d4-hizirreis1-jpg
Hızır Reis Denizaltı Müzesi
Giriş20.11.2019 15:53

Yüksek duruş ve vuruş gücüne sahip Hızırreis denizaltısı, 21 yıl boyunca Türk Donanması'nda görev yaptı. 2004 yılına kadar hizmet veren TCG Hızırreis, bu tarihten sonra İzmit'te müze gemi olarak sergilenmeye başlandı.

1950 yılında İngiltere'de inşa edilen ve USS Gudgeon adıyla anılan denizaltı, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne hizmet etmiş ve 1983'ten itibaren Türk Donanması'nda hizmetine devam etmiştir. Türk Donanması'na hizmet vermeye başladığında TCG Hızırreis adlı denizaltı, adını ünlü Türk Hızır Reis lakaplı denizci Barbaros Hayrettin Paşa’ dan almıştır.

Gemiye giriş ve gezebilmek için bilet almanı gerekiyor.Biletinizi, ( aynı zamanda Gayret Gemi Müzesi’ni de kapsar ) sağ yönde bulunan gişeden temin edebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için 12 TL öderseniz hem Hızırreis Müzesi'nde hem de Gayret Gemi Müzesi'nde rahatlıkla çekim yapabilirsiniz.

Gruplara ayrılan ve rehber bir askerin eşlik ettiği yolculuğa başlamadan önce gişe tarafında yer alan Hızırreis denizaltısının 1.5 ton ağırlığındaki pervaneleri dikkat çekiyor. Bu tarih kokan yolculuk , bir denizaltı gezme hissi sizi oldukça iyi hissettirecek.

Kolostrofobisi olanlar için denzialtı gezisi biraz gergin geçebilir ve daraltıcı olabilir.Ancak ziyaretçiler savaş dönemindeki şartları yakından gözetleme imkânı buldukları için çok şanslılar. 95 metre uzunluğundaki muharebe denizaltısının 80 mürettebat üyesi olduğunu ve bu kadar çok insanın haftalarca deniz altında kalabileceğini öğrenmek şaşırtmadı değil. Ayrıca 23 torpido bulunan denizaltı gemisinin önündeki 6 torpido yuvalı bölümde askerlerin yattığı dar yatakları görünce de yine bir hayrete düşüyor insan.Tepkisiz kalmak mümkün değil.

Yolculuk sırasında öğrendiğimiz bazı ilginç bilgiler var. Denizaltının üzerindeyken dışarıdan görünmediği ve sürekli denizaltı üzerinde bulunduğu için askerlerin gece-gündüz ilişkileri tamamen yok oluyor.

İçerideki önceden ayarlanmış ışıkların rengine bakarak saatin gündüz veya gece olduğunu anlıyorlarmış. Kendinizi onların yerine koyabilirmiydiniz.Gerçekten zoru başarmışlar. Denizcilerin içme suyu ihtiyaçları stoklanan sulardan karşılanıyormuş, ancak suların bitmesi durumunda deniz suyunu tatlı suya çevirerek bu ihtiyaçlarını giderme imkanını bulabiliyorlarmış.Bu iyi haber.

Yarım saatlik bir denizaltı yolculuğunda dar yerlerde olmak sizi rahatsız etmeyecekse mutlaka deneyimlemelisiniz. Denizaltı gemisi gezmek, o ortamı koklamak, orada zaman geçirmek sizi tarihin tozlu sayfalarına ışınlayacak adeta.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.