Güzellik Sırları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları


Hindistan cevizi yağı hem yenilebilen hem de harici olarak cilt ve saç bakımı için kullanılan bir yağ çeşididir. Tropikal bölgelerde yetişir. İçeriğinde E ve K vitaminleri bulunan bolca demir ile protein barından doğal bir yağdır. 3 farklı faydalı asit içermektedir. Görüntüsü yağ olmasına rağmen katı formdadır fakat vücut sıcaklığında erir. Hindistan cevizi yağının birçok faydası vardır. İşte hindistancevizi yağının faydaları.

hindistan-cevizi-yaginin-faydalari-62fbd3f2-2d34-44d4-a930-283a2fcfdf7b
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları
Giriş21.11.2019 16:09

 

Tamamen doğal yolla cildimizi nemlendirmek, aynı zamanda korumak için hindistancevizi yağını vücudumuzun her bölgesinde kullanabiliyoruz. E vitamini yönünden çok zengin bir yağ ayrıca cilt tarafından kolayca emilebilen hafif bir yapıya sahip. Özellikle hassas ciltler için de harika bir nemlendiricidir. 

 

Hassas ciltlerin özellikle ürün seçimi yaparken içerisinde renklendirici koruyucu cilde anında reaksiyon gösterebilecek kimyasallar olmaması gerekir. Hindistan cevizi yağında bu kimyasalların hiçbir tanesi olmadığı için hassas ciltlere çok uygun bir nemlendiricidir.

 

 

Peki hindistancevizi yağını satın alırken nasıl satın almalı? Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta katı formda, özellikle organik olan ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. İçerisinde inceltici katkı yağları olmayanları tercih ederseniz hem vücudunuz için hem de saçınız için en doğru seçimi yapmış olursunuz.

 

Hindistan cevizi yağının içerisindeki asitler saç köklerini beslediği gibi aynı zamanda saçınızdaki kırılmalara karşı da koruyucu bir tabaka görevi görür. İsterseniz komple saçınıza sürüp streç filmle sarıp bekleterek de bakım yapabilirsiniz. İsterseniz de elinize az bir miktar alarak elinizde hafifçe ovalayarak saç uçlarınızda ve saçınızın boy kısımlarına da uygulayabilirsiniz. Hem parlaklık katmak, elektriklenmesini önlemek, kırıklarınızı onarmak için kullanabilirsiniz.

 

Manikür ve pedikürde önce hindistancevizi yağını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda manikürünüz pedikürünüz bittikten sonra da el ve ayaklarınızı nemlendirmek için de kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta oje sürmeden önce tırnaklarınızın yağlı kalmamasına özen göstermektir. Yoksa ojeniz kalıcı olmayacaktır.

 

Çatlamış ve kurumuş dudaklar için hindistancevizi yağı çok güzel bir dudak nemlendiricisidir. 

 

 

Makyaj temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle göz makyajını ve dudak makyajını çıkartmada oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanımı da çok kolay, bir makyaj pamuğuna biraz hindistancevizi yağı alıp makyajınızı pratik bir şekilde çıkartabilirsiniz.

 

Güneş sonrasında gerginleşmiş ve kurumuş cildi rahatlatmanın en kolay yöntemlerinden biri hindistancevizi yağı kullanmaktır. Eğer güneş öncesinde de kullanırsanız bronzlaştırıcı etkisini olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 

Hindistancevizi yağı bacaklarınız, kollarınız ve dirsekleriniz için mükemmel bir cilt yumuşatıcısıdır. Hindistancevizi yağını cildiniz için de kullanabilirsiniz. Kuru ve sert cilt koşullarını ortadan kaldırır. Ayrıca çatlamış topukların onarımına da yardımcı olabilir.

 

Laurik asit, hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık %50'sini oluşturur. Vücudunuz laurik asidi sindirdiğinde, monolaurin adı verilen bir madde oluşturur. Hem laurik asit hem de monolaurin, bakteri, virüs ve mantarlar gibi zararlı patojenleri öldürebilir.

 

 

İki tür kolesterol vardır: yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya iyi kolesterol) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya kötü kolesterol). Hindistancevizi yağı, vücudunuzdaki HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artıracak doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca LDL (kötü) kolesterolü daha az zararlı bir forma dönüştürmeye yardımcı olabilirler.

 

Enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.
Hindistan cevizi yağındaki bazı yağ asitleri iştahı azaltabileceği ve yağ yakımını artırabileceği için kilo vermenize de yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar, hindistancevizi yağının kuru cildin nem içeriğini iyileştirebileceğini ve egzama semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

 

 

Cilt esnekliğini sağlayarak, kırışıklıkları önler, cildin gençleşmesine yardımcı olur. Cildinize kullanırken avuç içinde ovalayarak sıvı hale getirin ve uygulayacağınız bölgeye masaj yaparak sürün.

 

Hindistancevizi yağı tüketmek sindirime yardımcı olur ve mide rahatsızlıklarını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 1 çay kaşığı sabah kahvaltısından önce kullanımı uygundur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.