Trending

Hayatınızı Pozitif Yönde Değiştirecek Alışkanlıklar


Birbirinin benzeri hayatlar yaşıyor, birbirinin benzeri kaygılar taşıyoruz. Seviyoruz, ara sıra huzurla doluyoruz, üzüyor ve üzülüyoruz… Hayatınızı pozitif yönde değiştirecek alışkanlıklar neler bunları araltırdık bugün.Bu alışkanlıkları edindiğiniz taktırde hayatınız pozitif yönde değişecek.İnanıyoruz siz de inanın.

065f40a07feb-images3ibaqj1b-jpg
Hayatınızı Pozitif Yönde Değiştirecek Alışkanlıklar
Giriş02.12.2019 16:40

Hayatınızda olumlu değişikliklere ihtiyacınız var ise harekete geçmenin vakti gelmiş demektir. Hiçbir şey yapmadan iyi bir şeyler olmasını beklemek, evrende bir hayli kısa sayılabilecek yaşam süresine sahip “insan” için bir hayli büyük bir hata olacaktır. İşte hayatınızda olumlu değişiklikler için atmanız gereken adımlar ve alışkanlıklar…

 

1. Tüm duygularınızı kucaklayın

 

Bu size bir hayli felsefik gelebilir ancak üzüntünüz de sevinciniz de pişmanlığınız da sizin. Onları siz yarattınız, siz büyüttünüz. Bu sebeple tüm bu duygulardan kaçmak size zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Kabullenmek, kaybetmek değil kendinle olan savaşı kazanmak aslında. Böylece iyileşecek ve daha sabırlı, kuvvetli, mütevazi olacaksınız.

 

2. Kendinize acımayı bırakın

 

Kulağa çok klişe gelse de daima sizden daha kötüsü var ve olmaya devam edecek. Bir şeyler için yakınmayın. Kesinlikle kendinize acımayı ve acındırmayı bırakın. Belki bunu hiç farkında bile olmadan yapıyorsunuz. Farkında olmadan sergilediğiniz bu davranış sizi gün geçtikçe biraz daha aşağı çekiyor. Savaşmayı unutuyorsunuz! Kendinize acımayı bırakın.

 

3. Gönüllü olun

 

O hep arayıp durduğunuz hayatın anlamı önünden geçip gittiğiniz mendil satan çocuk ya da huzur evlerinde terk edilmiş yaşlılarda olabilir. Başkaları için karşılık beklemeden bir şeyler yapın. Tüm bunlar hayatınızı ve yaşama bakış açınızı değiştirebilir.

 

4. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz her anı sonuncusuymuş gibi yaşayın

 

Evet, bir hayli olumsuz bir düşünce olsa da aslında o anı taçlandırmanın ve en güzel yolu. Sevdikleriniz ile vakit geçirin. Eğer onları seviyorsanız bunu belirtmekten çekinmeyin. Her cümleniz sonuncusuymuş gibi…

 

5. Daha az yargılayıp, daha fazla kabullenin

 

Tanıdığımız ya da tanımadığımız herkesi nasıl da kolay harcıyoruz değil mi? Şu şöyle bir kadınmış, şu hale bak hiç kilo vermemiş, o adam da bunları yapmış,  böyle çocuk mu yetiştirilir vs. Peki bu uzun uzun eleştirdiğimiz insanların aslında neler başından geçenleri biliyor muyuz? Nasıl bir süreçten geçtiklerini, bu davranışlara onları nelerin ittiğini mesela. Ayrıca kimse kusursuz değildir, tıpkı sizin de olmadığınız gibi! Belki de o insanların hikayesini dinlediğinizde çok utanacağınız sözler sarf etmeyin. Az eleştiri, çok empati. Bu sizin de ruhunuza iyi gelecek…

 

6. Meditasyon yapın

 

Her şeyden kaçmak ve kendinize dönmek istediğiniz vakitler için meditasyon bir hayli yararlı bir çözüm haline geliyor. Sadece vücudunuzu ve iç sesinizi dinlemek tüm düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkileyecek.

 

7. Listeler yapın

 

Yazmak, daima kafanızdakileri toparlamanın en kolay ve eski yoludur. Kendinize listeler yapın, bu listeler her konuda olabilir. Bu durum, hayatınızı bir düzene koymanıza ve hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacak.

 

8. Duygularınızı yapıcı şekilde kullanmanın bir yolunu bulun

 

Duygularınızı kucaklamak ve onlardan kaçmamak elbette önemli. Ancak güzel duyguları bile bazen uzaklaştırmak da bir hayli önemli. Sürekli mutluluk duygusuyla yaşamak kadar huzursuzlukla yaşamak da yoracaktır. Duyguları kucaklamak ve onlara ara vermek arasındaki çizgiyi anlamak çok önemli. Duygularınızı yapıcı bir biçimde uzaklaştırmanın ve ara sıra uzaklaştırmanın yöntemi ise kişiden kişiye değişiyor. Sizinki müzik dinlemek de olabilir dans etmek de. Belki de kağıda yalnızca kağıda bir şeyler çizmek…

 

9. Kalbinizi dinleyin ama mantığınızı yanınızdan ayırmayın

 

Evet, hayat kısa bu sebeple içimizden geldiği gibi yaşamak çok önemli. Ama kalbini dinlemek, zaten 2 ayakkabın varken yalnızca zevk için benzeri bir 3. Ayakkabıyı almak olmamalı değil mi? Ya da birlikte olduğunuz kişiden gerçekten hoşlanıyor musunuz yoksa yalnızca yalnız olduğunuz için mi birliktesiniz? Kendinize karşı dürüst olun ve “kalbimin sesini dinliyorum” cümlesine sığınarak kendinizi kandırmayın. Bu şekilde çok daha hafiflemiş hissedeceksiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.