Hannibal Anıt Mezarı

Hannibal Barca ile savaşmanın tek yolu onunla hiç savaşmamaktır. Alp Dağlarını aşarak Romalıları dize getirmiş askeri bir deha. Savaş tarihçisi Thedore Ayrault Dodge, Hannibal Barca için ‘’ askeri stratejinin babası’’ unvanını vermiştir. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde TÜBİTAK arazisi içerisinde Hannibal’ın mezarının bulunması için XIX. Yüzyıldan itibaren büyük çaba gösterilmiş, ancak kesin bir sonuç alınamamıştır.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
hannibal-anit-mezari-29c1be30-7fbc-4d29-a297-a08b1ff3d4ba
Hannibal Anıt Mezarı
Giriş20.11.2019 15:58

 

Kartacalı Hannibal Barca Kimdir?

MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı general. Hannibal tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir. Scipio Hannibal’ı şimdiye kadar yaşamış en büyük generallerden biri olarak kabul etmektedir. Aynı sıralama Hannibal’a sorulduğunda ise kendisini üçüncü sıraya koymaktadır. İlk iki sırada ise Büyük İskender ve Pyrrhus’ u gösterir.  Askeri tarihçi Thedore Ayrault Dodge Hannibal’ı ‘Stratejinin Babası’ olarak nitelendirir. Hannibal’ın en büyük düşmanı olan Roma’nın bile onu yine kendi taktikleri ile alt ettiğini belirtir. Roma’nın en büyük düşmanı olarak II. Pön Şavaşı’ndaki başarısıyla tanınmıştır.


Hannibal dünyaca ünlü bir komutandır. Askeri strateji konusunda da oldukça bilgilidir. Hannibal Barca’nın savaş stratejilerinden bazıları Kurtuluş Savaşı’nda Yunan kuvvetlerine karşı başarı ile kullanılmıştır. Hannibal Barca’nın yaşamı ve savaşları belgesellere ve birçok filme konu olmuştur. Öldüğü yerde ise günümüzde hala faaliyet gösteren bir okula adı verilmiştir.

 

 

Hannical Barca MÖ 247 yılında Kartaca’da dünyaya geldi. I. Pön Savaşı’nın ünlü kahramanı olan Hamicar Barca’ın oğludur. Çok küçük yaşlarda babası ile savaşlara katılmıştır. Hamicar Barca’nın isteği üzerine, Roma’ya karşı her zaman kin duyacağına yemin etmiştir. Babası öldükten sonra eniştesi ve kardeşinin yardımı ile asker olmuştur.

 

Hannibal Barca MÖ 221 yılında Kartaca’nın İspanya ordusunun komutanı olmuştur. MÖ 221 yılından MÖ 2019 yılına kadar Ebro’nun batısındaki toplulukların üzerine hakimiyet kurdu. I. Pön Savaşı’nın ardından Roma ile ikinci bir savaşın kaçınılmaz olduğunun farkındaydı ve ilk darbeyi kendisi vurmak istiyordu. Hannibal İspanya’daki konumunu sağlamlaştırdıktan sonra MÖ 219 yılında Roma’nın müttefiki olan Saguntum şehrini ele geçirdi. Roma’nın savaş ilan etmesi üzerine II. Pön Savaşı başladı ve Hannibal’ın kardeşi Hasdrubal’ı İspanya’da bırakarak İtalya üzerine yürüdü.

 

 

Hannibal’ın ordusu 100.000 asker ve 37 fil bulunuyordu. Ordusu ile kuzeye doğru yürümeye başladı ve Pirene Dağları’nı Keltiber kabileleri ile savaşarak geçti, Rhone Vadisi’ne vardı. Bu bölgede Romalıları ve müttefiklerini atlatmak için ‘’ Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol yapacağız’’ diyen Hannibal, vadinin üst kısmından bir yay çizip Alp Dağları’nı geçti. 
 

Hannibal Pireneler ve Alp Dağları’nı geçerken ağır kış şartları sebebi ile ordusunun bir kısmını kaybetti. Kalan güçleri ile Po Ovası’nda ilerledi. Keltler’in 14 bin savaşçısı da ordusuna katıldı. Hannibal’ın ordusu, onları durdurmaya gelen bir Roma ordusunu MÖ 218 senedinde Trebbia’da yok etti. MÖ 217’de Apenin Dağları’nı geçerek Roma’ya doğru ilerleyen Kartaca ordusu Trasimene Gölü Muharebesi’nde ana Roma ordusunu büyük bozguna uğrattı.
 

Hannibal’ın ilerleyişi Romalıların vur-kaç taktiğine başlaması ile yavaşladı. Hannibal bu gelişme karşısında Roma’yı kuşatmak yerine güneye inmeyi ve Latin şehirlerini isyana teşvik etmeyi planladı. Hannibal ordusunun üzerine gönderilen son düzenli Roma Ordusunu Cannae Muharebesi’nde yendi. Kartaca ordusu bu savaşta ‘’ Hilal Düzeni’’ denilen taktikle Roma ordusunu tuzağa çekmiş ve tamamen yok etmişti.
 

 

Cannae zaferinden sonra Güney İtalya Hannibal’ın tarafına geçmişti. Fakat Hannibal’ın yükselen prestiji Kartaca Senatosunu korkuttu ve ona yeterli desteği göndermediler. Cannae Savaşı ile Roma’dan kopan Capua kenti yeni bir ordu kurdu ve güçlerini toplamaya başlayan Roma tarafındanMÖ 211 senesinde yeniden ele geçirildi. Hannibal’ın MÖ 207 yılında Roma’ya yaptığı baskın da geri püskürtüldü. Hannibal’ın kardeşi Hasdrubal İspanya üzerinden bir yardım ordusu ile gelmeye çalışırken Kuzey İtalya’da öldürüldü.

İtalya’nın güneyindeki dağlara çekilen Hannibal, Scipio Africanus komutasındaki Roma ordusunun Afrika’ya çıkması üzerine başkenti korumak için MÖ 203 yılında Kartaca’ya çağrıldı. Hannibal Barca Roma ordusu ile yaptığı Zama Muharebesi’nde yenilgiye uğradı.
 

Roma ile şartları çok ağır bir barış anlaşması yapmak zorunda kalan Kartaca, savaşın ardından maliye ve ekonominin başına getirilen Hannibal ülkeyi düzene soktuktan bir süre sonra Romalıların baskısı üzerine görevinden alındı.
 

 

Kendisine karşı yükselen muhalefet sebebiyle gönüllü sürgüne giden Hannibal, önce Selevkos İmparatorluğu olmak üzere Ermenistan’a ve Bitinya’ya giderek buradaki saraylarda askeri danışmanlıklar yapmıştır.
 

Birçok kaynakta Bursa şehrinin kuruluşu Hannibal ile ilişkilendirilir. Bitinya Kralı Prusias’ın yanında iken Prusias’a Bursa’nın olduğu bölgede bir şehir kurmasını öğütlediği ve şehirdeki ilk içme suyu şebekesini kurduğu düşünülmektedir.
 

 

MÖ 183 veya 182 yıllarında Bitinyalı yetkililer tarafından Romalılara teslim edileceğini anlaması üzerine yüzüğünde taşıdığı bilinen zehri içerek hayatına son vermiştir. Hannibal Barca’nın mezarının yeri bilinmemektedir. Gebze’de bulunan Tübitak yerleşkesinde Hannibal’ın anısına yapılan bir anıt bulunmaktadır.
 

 

Hanniba Anıtı, Atatürk’ün Hannibal’ın mezarının bulunması ve bir anıt yapılması isteği üzerine vasiyet kabul ederek 1981 yılında yapılmıştır. 

Hannibal Anıt Mezarı
Tür: Anıt Mezar
Turizm Türü: Kültür Turizmi
Nasıl Gidilir: Kocaeli şehir merkezinden Gebze halk otobüsleri ile gidilmektedir.
Adres: Gebze Tübitak yerleşkesi Kocaeli.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.