Trending

Hamur Mayalamanın En Hızlı Yolu


Kocaman kabarmış, misler gibi kokan ekmeklerle başladı mayalı hamur aşkımız. Ardından işin içerisine farklı tarifler ve malzemeler girmeye başladı. Olaylar yumuşacık, puf puf poğaçaların sabah kahvaltılarımızı güzelleştirmesiyle çok değişti. Ardından çıtır börekler, nefis çörekler geldi. Böyle güzel lezzetlerin sırrı hep mayalı hamur oldu.

dec32205f374-hamur4-jpg
Hamur Mayalamanın En Hızlı Yolu
Giriş23.09.2020 9:53

Koskocaman,iyice kabarmış mis kokulu ekmekleri yapmak için başladı ilk olarak mayalı hamur serüvenimiz. Daha sonra farklı farklı tarifler girdi işin içerisine. Birbirinden farklı malzemeler ve hayal gücü birleşince yumuşacık lezzetli poğaçalar sunumlarımızı, altın günlerimizi ve sabah kahvaltılarımızı süslemeye başladı. Bir de börekler eklendi çıtır çıtır. Sonra da çörekler… Ve hepsinin sırrı güzel mayalanmış, pofuduk yumuşacık hamurlar oldu.

 

molinovigevano.com

Bu sebepten dolayı mayalı hamur hazırlamak, özellikle de kocaman kabarmış hamurlar hazırlamak hassas ve önemli mutfak meselelerinden birisidir. O zaman bu işin en kısa ,en hızlı ve kesin çözümü ile tanışmaya ne dersiniz?

Mayalı hamur nasıl hazırlanıyordan tutun da mayalanmama sebeblerine  kadar bütün detaylarını öğrenebileceğiniz bir içerik hazırladık sizler için.
O zaman unları çıkarın dostlarım başlıyoruz…..
 


Hamur nasıl yapılır?

 Öncelikle nasıl  hamur hazırlanır.Bunun püf noktaları nelerdir? Bunlarla başlayalım isterseniz.Kulak memesi kıvamında, ele yapışmayan, pofudukluğuyla yaparken dahi mutlu eden hamurlar  için her şey de olduğu gibi burada da püf noktaları var. Mutfaktayken geçirdiğiniz  her saniyeyi  daha keyifli hale getirecek bu aktivitenin sırrı ise  un, su, tuz, maya ve şekerde saklı. Şeker.Evet yanlış okumadınız ,mayanın şekere çok ihtiyacı var.Mayalı bir hamur için en temel şartlar bunlar. İçerisine tereyağı, yumurta, zeytinyağı, pekmez, bal, süt gibi malzemeler de ilave edilebilir tabi.Ama onlar başka bir aşama.

Mayadan yana tercihinizi kuru ya da instant maya yani hazır maya olarak seçebilirsimiz.Bir gece önceden aktif hale getirilmiş ekşi mayayı da kullanma seçeneğiniz mevcut.Bu daha organik bir hamur için daha iyi olur ancak günümüz de elimizin altında hazır mayalar bulunuyor.Vakit açısından tasarruf  bu da. Saydığımız nu temel malzemeleri bir araya topladıysak ve hepsi de oda sıcaklığındaysa başlayalım.
 Önce mayanızı sıvı malzemelerle güzelce karıştırın ve yoğurun. Sonra mayalanmaya bırakın.
 

 

 

mayalanmis-hamur

 

Hamur neden mayalanmaz?

O kadar emek verdiniz uğraşı gösterdiniz ancak hamurunuz bir türlü mayalanmayı bilmedi. Bunun belli sebepleri var. Birinci sebep malzemelerimizin sıcaklığı. Hamur için kullandığınız malzemelerin farklı bir detay belirtilmediği takdirde oda sıcaklığında olması gereklidir. Süt,su ve benzeri gibi malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Isı da ki dengesizlik durumları mayanızı yapısını bozabilir ve aktif olmasına engel olur. Ne çok sıcak ne çok soğuk olsun mayanız. Ilık olması işinizi görecektir.
 

thespruce.com

Hazır maya kullanıyorsanız mayanızın son kullanma tarihinin geçmediğine veya son kullanma tarihinin yakın bir zaman içinde olmadığına dikkat gösterin. Sadece maya da değil aslında her paketli gıdanın besinin alırken ya da kullanmadan önce son kullanma tarihine bakın. Taze maya kullanmanız hamurlarınızın daha çabuk mayalanmasını sağlayacak ve kabartacaktır. Mayalanma ortamı da çok önemli! Bu ortamın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekli. Aşırı sıcak bir ortamda mayaladığınız hamur çok hızlı bir şekilde kabarır bu da ani ısı değişimi demektir. Ne demiştik ısı dengesizlikleri yaşayan hamurların yapısı bozulabilir. Bu da pişerken istediğimiz sonuca ulaşmamıza engel olur. İstediğimiz sonuçlara ulaşmak için dikkatli olmalıyız özetle.
 

tasteandtellblog.com

 

Hamur hızlı bir şekilde fırında nasıl mayalanır?

En acilinden bir hamur yapmanız gerekiyor ya da sabah kahvaltısı için sıcacık bir ekmek veyahut pofuduk pofuduk poğaçalar hazırlamak istiyorsunuz. Zaten 1 saat kadar mayalanmasını beklemeniz gerekecek bir de pişirip soğumasını bekleyeceğiz. E nerede bunun aciliyeti! Havalar soğuksa, kış aylarındaysak bir de hamurun mayalanma süresi daha da uzun olacaktır. Uzun süre beklemenin çok sıkıcı olduğunun farkındayız.Bu nedenle bu süreci nasıl hızlandırabiliriz,pratik bir yolu var mı? Bunu açıklayacağız.


Siz bir kenarda hamuru hazırlamaya başlamadan evvel fırını 120 derece ısıtma ayarına getirin. Ardından yaklaşık olarak 15 dakika fırınınızı bu ısıda tutun.Fırın ısınsın,içerisine de içi su ile dolu bir kap yerleştirin.Nem dengesizlikleri yaşanmasın.Fırının kapağını kapatıp bırakın.Fırını kapatın ve 5 dakika boyunca dinlenmesine fırsat verin.O sırada hazırladığınız hamuru da cam genişçe dayanıklı bir kaba aktarın.

 

toriavey.com

Hamuru aktardığımız kabın üzerini beyaz bir bez ile ya da bir streç film yardımıyla kapatalım. Fırının kapağını açıp fırın telinin üzerine kabı yerleştirelim. Kapağı kapatalım. Yaklaşık 20 dakika boyunca kapağı hiç açmadan hamuru fırının içerisinde bırakalım.20 dakikanın sonunda hamurunuzun kabardığını ve mayalandığını göreceksiniz. Çıkarıp dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.
Şimdiden ellerinize sağlık.

pizzapie24x7.com

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.